HERKES YENİ BAŞKANIN KİM OLACAĞINI MERAK ETMEYE BAŞLADI!

Donald Trump başkan olduktan sonra, sadece ABD değil, neredeyse dünya gün sayar oldu. Gün geçmiyor ki, Trump icraatlarından birisi ile dünya kamuoyunu işgal etmesin. Şu ana kadar da, gündeme gelen icraatların neredeyse tamamı ya içerik ya da yapılış tarzı nedeniyle özellikle medyada büyük eleştiri konusu oldu. İlginç olan ise, aradan geçen yaklaşık bir aylık süre içinde, kendisine oy veren kitle Trump ve icraatlarını desteklemeye devam ediyor. Başka bir deyişle, Trump ne söz verdiyse yapıyor; ona oy verenler ise desteklerinin karşılığını alıyor ve desteğini sürdürüyor.

Trump en son basın toplantısında “enkaz devraldım” deyince, benim de dudaklarımdan “dünya ne küçük” cümlesi dökülüverdi. Siyasetin coğrafyası, milleti, dili yok; heryerde aynı refleksler görülüyor ve o refleksler de büyük kitlelerde karşılığını benzer şekilde dünyaynın her yerinde alıyor. Bu bağlamda politik stratejist Ian Bremmer’ın “Trump Cumhuriyetçi olarak değil, populist olarak seçildi” tespiti de birçok şeyi açıklıyor.

Donald Trump’ın seçilmesinin hemen ardından ise, pek de alışık olmadığımız şekilde, Trump’dan sonrası konuşulmaya, tartışılmaya başlandı. Trump’ın başkanlık süresi olan dört yılı bu hız ve tarzda tamamlayamayacağını iddia eden siyasi analistlerin sayısı hiç de az olmasa da, dört yılın ardından kimin Beyaz Saray’a yerleşeceğine yönelik neredeyse her gün yeni bir isim çıkıyor. Bunların arasından belki de en ilginci ise, sıkı durun, Mark Zuckerberg !

Daha 19 yaşında Harvard Üniversitesi’ni terk ederek dünyanın en büyük “arkadaşlık” ağını kurmak üzere kendisini Silikon Vadisi’ne vuran Zuckerberg aradan geçen tam 13 senede (Facebook’un lansman tarihi 4 Şubat 2004) inanılmaz bir boyuta ve güce ulaştı. Facebook bugün 1.9 milyon üyesi ile dünya nüfusunun dörtte birini kapsar hale geldi; üyeleri günde ortalama 50 dakika Facebook karşısında harcıyorlar. Grup uygulamalarından Instagram’ı 600 milyon kişi kullanıyor; WhatsApp üzerinden günde 50 milyar mesaj paylaşılıyor. Facebook’un reklam gelirleri 27 milyar dolar ile, dünya reklam pastasının %5’ini geçti. Çin şirketleri sıralama dışında bırakıldığında Facebook yaklaşık 380 milyar dolarlık pazar değeri ile dünyanın en büyük beş şirketi arasında yer alıyor. Neredeyse “yoktan yarattığı” değer düşünüldüğünde Zuckerberg’in sahip olduğu 54 milyar dolarlık kişisel serveti mütevazi bile gözükebilir.

Otuziki yaşındaki milyarder Amerikalının 2020 veya 2024 seçimlerinde aday olabileceğini iddia edenlerden birisi de İngiliz Sunday Times gazetesi (05.02.2017); Sunday Times iddiasını iki temel veriye dayandırmış. Mark Zuckerberg’in David Plouffe’i işe alması fitili ateşleyen ilk hamle olmuş; Plouffe 2012 seçimlerini Obama’ya kazandıran “dahi” kampanya yöneticisi olarak ün salmış. Her ne kadar David Plouffe’in Mark Zuckerberg ile eşi Priscilla’nın kurdukları Chan Zuckerberg İnsiyatifi isimli organizasyonun sağlık sektörüne yönelik sivil toplum çalışmalarına destek olacağı iddia edilse de, siyasi analistler “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diyorlar. Bu atamanın hemen ardından ise, daha da ilginç bir haber kamuoyuna düşüyor; iki milyar kişiye ulaşan online bir arkadaşlık ağının mimarı olan ve Facebook’da kendi adına 85 milyon “sanal arkadaşa” (ben niye onlardan biri değilim, diye düşünmedim desem yalan olur) sahip Zuckerberg, 2017 yılı sonuna kadar “ABD’nde 30 eyaleti ziyaret edeceğini” açıkladı; bu hamlesi ile birlikte yıl sonu itibarı ile “ziyaret ettiği eyelet sayısının 50’ye ulaşacağını” da belirtti. Zuckerberg’in Türkiye’deki referendum ile ilgili kampanya çalışmalarına katılmayacağını varsayan otoriteler de, kısaca “Niye” bu heyecan diye sormaktan kendilerini alamadılar. Kuşkusuz daha ilginç detaylar da var. Örneğin Facebook sayfasında “ateist” olduğunu yıllar önce ilan eden Zuckerberg, son basın açıklamalarından birisinde “çocukluğunda Musevi din eğitimi aldığını ve yoğun bir kişisel sorgulama ve aydınlanma ardından artık dinin çok önemli olduğuna inandığını” belirtmiş. Hani yukarıda yazmıştım ya, siyasetin motifleri heryerde aynı; lobi, dokunarak kitle siyaseti, din,.. daha sayayım mı?

Bu yazı için araştırma yaparken, Donald Trump’ın “bilgisayar kullanmadığını” da öğrendim. Özgür dünyanın en büyük lideri 21.yüzyılda bilgisayar kullanmadan dünyayı yönetebilir mi? Cevabını bilmiyorum ama bu satırları yazarken, rahmetli Bülent Ecevit’in emektar daktilosu gözümün önünde canlandı birden; bilgisayar, hatta otomobil kullanmadığı için Ecevit’i eleştiren yazılarım olduğunu da hatırladım, kendimden utandım!

Bilgisayar kullanmayan Trump’dan başkanlığı parmak arası terlik giyen laptoplu dahi girişimci Zuckerberg alabilir mi? Zaman herşeyin cevabını getirecektir. Ama cevap hakkına saygı gösterelim, Zuckerberg “başkanlık konusunda heyecanı veya planı olmadığını” ısrarla söylüyor. Zuckerberg, “bütün enerjisini Facebook ağını daha da genişletmeye ve Chan Zuckerberg İnsiyatifini geliştirmeye vakfettiğini” söylüyor; benim araştırabildiğim kaynaklarda, “milletim bana bu görevi tevdi ederse kaçmam” mealinde birşey de henüz söylememiş. Bilginize….

No Comments

Post A Comment