EN İYİ DERGİ HENÜZ YAPILMAMIŞ OLANDIR!

Yaşadığı dönemde dünyanın en önemli düşünce insanı olarak tanımlanan Peter Drucker 2005 yılında öldüğünde 95 yaşında idi. Ölmesinden bir süre önce, Drucker seksenli yaşlarda iken, kendisine sorulan “en çok gurur duyduğu kitabının hangisi olduğu” yönündeki soruya, “yeni çıkacak olan kitabım” yanıtını veren Drucker yazdığı toplam 39 kitabın 10 tanesini 85 yaşından sonra tamamlamış. Drucker’ın hikayesini duyduğumda aklıma hemen yıllar önce medya duayeni Nuri Çolakoğlu ile sohbet ederken onun paylaştığı bir cümle geldi “en iyi dergi henüz yapılmamış olandır”. Çolakoğlu’nun ağzından duyduğumda da çok etkili olan bu cümle, 85 yaşındaki Drucker’ın enerjisi ve heyecanı ile birleşince daha da büyük anlam kazanıyor.”

Yaklaşık dört yıldır bu köşede dilim döndüğünce, klavyem yettiğince size hikayeler anlatıyorum. Sizlere sesleniyorum, sizin geri bildirimlerinizle besleniyorum. Bugün ise belki de en zor yazılarımdan birisini hazırlamak üzere ekranın karşısına geçtim; en zor yazılardan birisini yazacağım, zira Kariyer Dergi bu sayısı ile birlikte farklı bir mecraya dönüşüyor, söylemesi zor ama veda ediyor. Ondört yıldır yayın hayatını sürdüren Kariyer Dergi, bu ay itibarı ile, elinizde tuttuğunuz, “son sayısını” çıkarıyor. Sadece insan kaynakları profesyonellerinin değil, insan yöneticilerinin, farklı alanlardaki liderlerin, iş insanlarının da yakın takip ettiği Kariyer Dergi, önümüzdeki aydan itibaren elinizde, masanızda, kitaplığınızda olamayacak. O sebeple aslında tarihi bir ana şahitlik ediyoruz; hatta benim gibi ilgisi olanlar için, bu sayı tam bir kolleksiyoner kopyası olacak; yıllarca saklanacak, ara sıra özlemle sayfaları karıştırılacak.

Yazının başındaki paragrafı birkaç yıl önce bu köşede sizinle paylaşmıştım. Medya duayeni Nuri Çolakoğlu’nun söylediği gibi “en iyi dergi henüz yapılmamış olandır”. Dört senedir parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyduğum Kariyer Dergi ailesi de, inanın, Çolakoğlu’nun heyecanını içinde hissediyor. Kariyer Dergi’yi hazırlayan Yeşim Aksu liderliğindeki ekip, gelişen içeriklerini İK BLOG üzerinden sizinle paylaşmaya devam edecek. Kimbilir, belki bizim de yolumuz orada veya farklı bir mecrada sizinle tekrar kesişir. Bu vesile ile başta Yusuf Azoz ve Yeşim Aksu olmak üzere bana dört senedir sabreden Kariyer Dergi ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Gene bu fırsatı kullanarak, dört senedir benden esirgemediğiniz takibiniz, takdiriniz, yapıcı eleştirileriniz için sonsuz teşekkür ediyorum. Sayenizde heyecanlandım, merakım arttı, araştırmaya devam ettim, daha fazlasını öğrendim ve sizinle paylaşmaya devam ettim. Bu sebeple de, bugün itibarı ile başlayan bu yeni yolculuğun açacağı yeni kapılar, ulaşabileceğimiz yeni ufuklar beni heyecanlandırmaya devam ediyor. Bir sonraki buluşmamıza kadar, size gene eski bir yazımdan aldığım bir paragrafla veda ediyorum.

“Kendi kendime mırıldandım, “en iyi yazı henüz yazılmamış olandır”. Kimbilir belki o yazıyı önümüzdeki ay sizinle paylaşacağım, belki de sonraki ay. Ama benim size sözüm, geri adım atmak yok; daha iyisini yazmak üzere zorlamaya devam. Sizden ricam da, sizlerin de neyin “en iyisini” üretmenin, oluşturmanın, dile getirmenin, peşinde olduğunuzu önce kendinizle, sonra da benimle paylaşmanızdır. Araştırmalar, yılsonu planlarını, sevdikleri, çevresi ile paylaşanların başarı oranının, bu yola tek başına çıkanlardan çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. O halde, hep beraber, daha yapılmamış olan “en iyisini” yapmak için birbirimizden ilham ve güç alalım”

“En iyi yazımı” yazıp, sizinle paylaşmak üzere, yolculuğa devam…

Yolunuz açık olsun…..

No Comments

Post A Comment