ÇAĞININ ÖTESİNDE BİR YATIRIM

Ülkenin ve dünyanın yoğun gündemi zaman zaman o kadar hızlı üzerimizden geçiyor ki, olanları bırakın yorumlamaya, detaylı olarak anlamaya dahi fırsat bulamıyoruz. Benim adıma bu haberlerden birisi de tekstil sektöründe gerçekleşen bir yatırım ile ilgili. Yaklaşık onsekiz ayda Türk-Rus işbirliği ile tamamlanan bu tekstil fabrikası sadece üretim kapasitesi ve üç bin kişiye yaklaşan istihdamı ile göz kamaştırmıyor; aynı zamanda fabrikanın kampüsü içinde, spor kompleksi, serge alanları, sinema salonu, bağımsız radyosu, hamamı, kendi ihtiyacından fazlasını sağlayacak elektrik ve su santralları da var. Hani o hayran olduğumuz Google ofisleri var ya, içinden kaydırak geçen, meyve sepetleri, çikolata çeşmeleri olan, işte habere konu olan tekstil fabrikası da neredeyse bu ortamlardan ilham almış; pardon daha doğrusu “ilham vermiş”! İlham vermiş, zira benim okuduğum habere konu olan tekstil fabrikası, Nazilli Sümerbank Basma, Fabrikası 1937’de Atatürk tarafından, Google’dan yaklaşık yetmiş yıl önce açılmış.

 

Sinan Meydan, odatv.com’da (29.04.2011) Nazilli Sümerbank Basma Fabrikasının açılma hikayesini şöyle anlatıyor: “Fabrikanın temelleri 25 Ağustos 1935’te atılmış, yapımı 18 ayda tamamlanmış ve 9 Ekim 1937’de açılmıştır. Bina ve makineler dahil, 8 milyon liraya mal olmuştur…. Fabrika, beş kısımdan oluşmuştur: Dokuma bölümü, Basma bölümü, Desen bölümü, Gravür bölümü ve Baskı kısmı…Basma, Desen, Gravür bölümünden geçen kumaşlar, Dokuma bölümünde yarısı elektronik olmak üzere 768 tezgahta dokunacaktır. Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası, 1930’ların dünyasında bir benzerine daha rastlanmayacak kadar özgün bir “sosyo-kültürel” ekonomi projesidir.” “Devlet eliyle kurulan” bu ilk basma fabrikasını 9 Ekim 1937’de bizzat Atatürk açıyor.

 

Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nda sadece üretim yapılmıyor, “kadınlı erkekli balolar, danslar ve partiler” düzenleniyor. Fabrikadaki 700 kişilik sinema salonunda “iki defa memurlara, iki defa işçilere ve iki defa da ustalara olmak üzere haftada toplam altı defa” film gösterimi yapılıyor. “Bir fabrika bünyesinde açılan ilk ve tek halkevi Sümer Halkevi” olarak tarihe geçiyor. “Halkevinin hazırladığı oyunları sergilemesi için fabrika içinde bir sahnesi var”; “biçki-dikiş kurslarında her yıl birçok genç kız meslek sahibi oluyor”; “civar köylere geziler düzenleniyor”; “köylere ilaç ve sağlık elemanı gönderiliyor”.

 

Bu kadarla da kalınmamış, “fabrika çalışanları arasında bir müzik grubu ve koro oluşturulmuş”; bu koro “fabrikada yemek aralarında dünya klasiklerinden eserler okumuş”. Ayrıca fabrika bünyesindeki “desinatörler, belli zamanlarda fabrika dışına çıkarak Nazilli ve çevresinin güzel resimlerini yapan ressamlar” var. Durun durum, bitmedi, “ressamlarının yaptığı bu tablolar açık arttırmalarda satılmış”, fabrikada “resim heykel sergileri düzenlenmiş”.

 

“Fabrika bünyesindeki Sümer Spor futbol Sahası Türkiye’nin ilk “alttan ısıtmalı” futbol sahalarından” birisi; fabrika alanı içinde “basketbol, voleybol sahaları, güreş minderleri, boks ringi, tenis kortu ve paten pisti” var.

 

Seksen sene önce faaliyete geçen fabrika bünyesinde çalışan işçilere sağlanan imkanlar da sadece o gün için değil, bugün için bile “çağının ötesinde”. Fabrika yönetimi, “İşçi ve Memur Biriktirme Sandıkları, İşçi Ölüm ve Hasatlık Yardım Sandıkları oluşturulmuş, fabrika içinde işçi sağlığını koruyacak 40 yataklı bir hastane, bir eczane bir de labratuvar kurulmuş”. Fabrikada “işçiler için beş sınıflı bir okuma-yazma kursu, bir işçi radyosu ve işçi çocukları için 26 yatak ve 40 mevcutlu bir kreş” de var. “İşçiler ve memurlar, fabrikanın hemen önünde özel

olarak inşa edilen 264 dairelik ve 1000 kişilik lojmanlarda çok uygun bir ücretle kalırken, bekar

işçiler için 350 kişilik bir Bekar İşçi Pavyonu” oluşturulmuş .”Lojmanda kalamayan işçi ve memurları şehirden fabrikaya taşımak için düzenli seferler yapan GIDI GIDI adı verilen mini bir tren de kullanılmış. Fabrika işçilerinin yiyecek ve giyeceklerini temin etmek için fabrika bünyesinde bir kooperatif, işçilere hizmet veren güzel ve temiz bir fırını, işçi yemekhanesi, memur kantini ve bir de hamamı” var.

 

Heyecan verici bu hikayenin sonu maalesef bana verdiği ilham kadar olumlu olamıyor. Farklı sebeplerle ekonomik sürdürülebilirliği sekteye uğrayan fabrika, 2000’li yılların başında Özelleştirme İdaresi tarafından Adnan Menderes Üniversitesi’ne terkediliyor ve içindeki tarihi eserler, miras ve ibret verici hikayesi ile birlikte kaderine, ya da çürümeye terkediliyor.

 

Bu yazıyı sizlerle paylaşmamın sebebi ise, seksen yıl önce yaratılan bu “vaha” uygulamaları ile, bugün gıpta ile takip ettiğimiz birçok uluslararası işletmenin yaptıklarından hiç farklı değil, hatta daha da önünde. Liderlik tanımında stratejik düşünme (vizyon), sonuç odaklılık, işbirliği yapma ve değişim liderliği gibi birçok yetkinliğe örnek olabilecek bir gelişim hikayesine sahip Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası. Daha da önemlisi, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kaynaklarının en sınırlı olduğu bir dönemde, önceliklendirilerek hayata geçirilmiş ve sadece yarattığı ekonomik değer ile değil, sosyal ve kültürel katkıları ile toplumu ileriye taşımış bir proje olmuş Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası. Bu tespitler ile birlikte ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözü ile bitireyim bu ayki yazımı:

İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

 

Kaynakça:

  • Sinan Meydan, Odatv; 29.04.2011
  • Soner Yalçın – Bir basma-fistan hikayesi; Sözcü; 31.08.2014
No Comments

Post A Comment