Yoğunlukla yaşanacak yeni bir yıla selam olsun !

 

Yoğunlukla yaşanacak yeni bir yıla selam olsun !

 

“Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var

Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, ırmaklara, göğe, bütün evrene karışırcasına

Çünkü ömür dediğimiz şey, hayata sunulmuş bir armağandır

Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana……”

 

Ataol Behramoğlu’nun sihirli mısralarında dile getirdiği gibi Tanrı’nın bize sunduğu armağanın bir parçasını daha tükettik, 2011 yılı acısıyla tatlısıyla, sevinci ile üzüntüsü ile, başarısı ile, öğretisi ile, huzuru ve mutluluğu ile arşivlerde yerini aldı. Bu satırları okuduğunuzda, 2012 yılının ilk saatlerini dahi tüketmiş olacağız. Biriktiremeyeceğimiz, saklayamayacağımız en değerli kaynak zaman ve sanıyorum yıllar ve yaşlar ilerledikçe bunun anlamını ve değerini daha iyi idrak ediyoruz.

 

Geçen seneyi şöyle bir hafızanızdan geçirin; neler yaptınız, neler başardınız ? Unutulmayacak hangi anları yaşadınız, herkesin görmesini tavsiye ettiğiniz nerelere seyahat ettiniz ? Öyle çok uzaklara gitmeye gerek yok! Istanbul’da yaşayıp da Kapalı Çarşı’da en son ne zaman turladınız? Ortaköy’de çay bahçelerinde, köprünün gölgesinde en son ne zaman nefeslendiniz ? Istanbulluyum deyip de, hiç Kız Kulesi’ne gitmişliğiniz, Galata Köprüsü’nün üzerinde yürümüşlüğünüz var mı ? Şehir hatlarının yeni tasarım vapurlarını, siz de benim gibi internet üzerinde yapılan anketlerden mi tanıyorsunuz ? Bana soruyorsanız, benim de yukarıda yazıp, yapamadıklarım var, ama yapamadığım için pişmanlık duyuyorum. Bize sunulmuş olan “armağanın” hakkını veremediğim için, “denize, gökyüzüne saatlerce bakamadığım” için üzgünüm….

 

Pekiyi ya sadece 1 yıl, 12 ay, 365 gününüz kaldığını bilseydiniz önünüzde ? Geçen sene yaptıklarınızdan kaç tanesini, 2012 yılında da tekrarlardınız ? Dudaklarınızdan dökülen kelimeleri duyar gibiyim; “Ama 2012 çok farklı olacak…..” Bu dileği, henüz kontrol etmediğiniz o birkaç çeyrek piyango biletine bağlamadan gerçekleştirmek için çalışın lütfen !

 

Umarım hepimiz için çok farklı olur 2012 yılı, sevdiklerimizle birlikte sağlık, huzur ve mutluluk getirir….Ataol Behramoğlu’nun satırlarından devam edersek “bütün kitapları okumak, bütün hayatları tanımak arzusuyla yanarız” ve bütün “yoğunluğuyla yaşarız hayatımızı

 

Şiirle başladık yazıya, Rudyard Kipling’in dizeleriyle bitirelim;

 

Eğer sen acımasızca geçen her dakikanın her saniyesini..

Uzun bir maratonda gibi koşabilirsen,

İşte o zaman Dünya ve içindeki her şey senindir,

Ve daha önemlisi sen artık adam olmuşsundur oğlum!”

 

 

No Comments

Post A Comment