VAN MİNÜT – HAYALDİ, GERÇEK OLDU !

 

VAN MİNÜT – HAYALDİ, GERÇEK OLDU !

Yaklaşık üç buçuk sene once (29 Ocak 2009), işten eve doğru giderken, radyodan canlı olarak dinlediğim meşhur Davos toplantısından sonra Başbakanın bir daha WEF ismini duymak istemeyeceğini düşünmüştüm; aslında kendisi de “benim için Davos bitmiştir” derken, herhalde İsviçre kasabasına tatil için gelmekten bahsetmiyordu. Ancak, Süleyman Demirel’in dediği gibi, bırakın üç buçuk yılı, “siyasetde 24 saat bile çok uzun bir sure”. Köprünün altından çok sular aktı ve Dünya Ekonomi Forumu önemli bir toplantı ile Istanbul’a geliyor.

 

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 42 yıllık tarihinde ilk kez Ortaoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya üzerinde bölgesel bir toplantı organize edecek” cümlesiyle başlıyor Forumun hazırladığı toplantıya özel dokümantasyon broşürünün ilk paragrafı. “Van minut” gerginliğinden sonra yavaş yavaş ısınan Türkiye-WEF ilişkilerinde, yarın Istanbul’da başlayacak toplantı özel bir anlam taşıyacak. WEF Kurucu Başkanı Klaus Schwab’ın “şeytan tüyü” ve ısrarcı takibi sonucunda toplantılar Başbakan Erdoğan’ın açılış konuşması ile başlayacak. Takip eden iki günde (5-6 Haziran) ise yaklaşık 1000 katılımcı bölgedeki radikal transformasyonu çok farklı yönleri ile tartışma imkanı bulacaklar. “Beş benzemez” gibi gözüken bu farklı coğrafyaların sadece tarihi değil, kaderleri de birbirine benziyor. Doğu Avrupa’da duvarın yıkılması ve Sovyetlerin dağılması ile tetiklenen bölünmenin Arap Baharı ile örtüşen yönlerinden değil, yaşanan transformasyonun, insan hayatları üzerinde yarattığı büyük değişimden bahsediyorum. Doğal kaynaklarına dayanarak ekonomik sürdürebilirliği onyıllardır başaran ülkeler için bile, beşeri kaynakların, insanın ne kadar vazgeçilmez bir yere sahip olduğu, kültürel dönüşümün ve değerlerin sonuca ne kadar çok tesir ettiği Arap Baharı ile bir kez daha kanıtlandı.

 

WEF’in Türkiye’de yapılacak bölgesel toplantısının organizasyonuna eş başkanlık edenlerin arasında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent de var. Toplantı başlıkları, beklentinin aksine, ekonomik konuların değil, ağırlıklı olarak insan ve kültürel değişim temasının ele alınacağını gösteriyor. Schwab’ın “dünyanın kapitalizmden, talentizme yöneldiği” tezini de kanıtlar şekilde belirlenmiş olan gündemde, birçok değerli konuşmacı fikirlerini paylaşacak. Başbakan Erdoğan ile Davos’da üç sene once yaşadığı iletişim gerginliği ile Türkiye’nin de gündemine gelen Washington Post editörü David Ignatius’un yöneteceği belirtilen iki panel ilgi odağı olacak toplantılar arasında yer alıyor, ama endişelenmeyin her iki panelde de Başbakan Erdoğan yeralmıyor!

 

  • WEF’in Istanbul toplantıları sırasında güncel bilgilere Twitter/MuratYesildere adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

 

No Comments

Post A Comment