TÜRKİYE İÇİN “CHIEF TALENT OFFICER” ARANIYOR !

 

TÜRKİYE İÇİN “CHIEF TALENT OFFICER” ARANIYOR !

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisinin yönetim kurulu üyesi ile iki saat süren farklı ufuklara uzanan bir toplantının ardından, “Türkiye’nin önündeki en büyük zorluk nedir?” sorusu ile karşılaştım. Sorunun yanıtını ararken, bir an hayal alemimde Suriye’den çıkıp, cari açıktan girdim; Arap Baharı’ndan gelip, Başbakan’ın sağlığı ile ilgili endişelere uzandım; Kürt veya Güneydoğu sorununu irdeleyip, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaratabileceği olası sıkıntıları değerlendirdim. Ancak hepsinden önemlisi, Türkiye’nin orta ve uzun vadede önündeki en büyük engel, fırtınadan çıktıktan sonraki vizyonu belirleyebilme başarısı olacak.

 

Geçen hafta bu köşedeki tespitlerim ile ilgili sizden gelen yorumların birleştiği nokta, Türkiye’nin her ne şekilde olursa olsun, tarihinin en büyük krizlerinden birinden hasarsız veya az hasarla çıkabilmeyi başarabilmesi idi. Şimdi ise kayalıklardan, fırtınalı havada çıkabilen geminin yelkenlerini güçlü rüzgarla doldurup yeni ufuklara seyretmeye başlamasının zamanı geldi. Bunu başarabilmek için ise sadece iyi bir kaptana değil, aynı zamanda iyi, seçkin, eğitimli bir ekibe, mürettebata ihtiyaç var.

 

Türkiye’nin geleceğini belirleyecek vizyonu oluşturacak mürettebatın seçimini kim yapacak ? Türkiye’ye kalıcı kaynak çekebilmek ve yatırım ortamını iyileştirmek amacı ile kurulmuş bir Yatırım Ajansı var; dünyanın farklı coğrafyalarında, değişik ülkelerde temsilci ofisleri ile küresel yatırımcılara ulaşıyorlar ve Türkiye’nin yatırım yapmak için neden “doğru” bir ülke olduğunu anlatmaya çalışıyorlar. Yatırım Ajansının faaliyetlerini Başbakan’ın şahsen takip ettiğini biliyorum; sıkıntı duyulan anlarda doğrudan devreye giriyor, zaman zaman küresel yatirimcıları ikna edebilmek için şahsen temaslarda bulunuyor.

 

Yatırım Ajansı benzer bir yapilanmayı Türkiye’nin beşeri kaynakları için de oluşturmasının zamani gelmedi mi ? Öncelikle Türkiye’nin yetkinlik haritasının çıkartılıp, ülkenin geleceğine tesir edecek yetkinlikteki beyinlerin tespit edilebilmesi şart. Sonrasinda ise dünyanın heryerinde yatırım avlamaya çalıştığımız gibi, her alandaki küresel Türk beyinleri, yetenekleri önce bulup, tespit edip, sonrasında da ülke menfaati için çalışır hale getirebilecek bir organizasyondan bahsediyorum. Hatta daha da ileri giderek, Türkiye’nin yıllardır etkin bir biçimde en üst düzeyde yapılamayan yönetsel yetkinlik haritasının çıkartılması da bu yapılanmanın sorumlulukları içine dahil edilebilir. Yatırım Ajansı benzeri Başbakan’ın himayesinde ve liderliğinde kurulacak bir “ajans”ı hayal ediyorum; bu yapının başına atanacak “Chief Talent Officer” (çevirisi üzerinde birlikte çalışalım, ben başlangıç olarak “Tepe Yetenek Yöneticisi ünvanını kullanabileceğimizi düşünüyorum) liderliğinde Türkiye’nin geleceğine tesir edecek kadronun değişik kademelerde tespit edilmesi ve kamu ile ozel sektör kurumlarına kazandırılması misyonu ile odaklanmış bir biçimde çalışacak.

 

Türkiye’nin ihtiyacı olan vizyonu oluşturabilecek ve bu vizyondan uygulanabilir bir iş planını yaratacak kurmay heyetini aramızdaki yeteneklerden, Türkiye ve dünyadaki beyinlerden seçebiliriz. Yeter ki, amaca uygun olarak odaklanabilmeyi ve ihtiyaca cevap verecek bir yapılanmayı hep birlikte kurgulayabilelim. Tartışmayı ben açtım, yorumlarınızla geliştirelim…..

 

 

 

No Comments

Post A Comment