TENCERELER ÖLMEZ !

 

TENCERELER ÖLMEZ !

TSMF’na devredilen 5 banka aracılığıyla mevduat toplayan off-shore bankalarda parası bulunan 4,281 mevduat sahibinden 3,514’ünü paralarının tamamına, 770’ini de 20 milyarlık kısmına kavuşturan hükümet kararı toplumun tüm kesimlerinde yankı uyandırdı. ATO Başkanı Sinan Aygün’ün “Hükümet kumar borçlarını da ödesin” açıklaması , Türk-İş Başkanı Bayram Meral’in Zorunlu Tasarruf Hesabında biriken paraların da ödenmesini talep etmesi ve İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın hükümeti “hovardalığı kendi kesesinden yapmaya” davet etmesi bizim dikkatimizi en çok çekenleriydi.

 

Farsça “zeden”, vurmak kökünden gelen “zede” tanımı sanıyoruz 1980li yıllardan sonra dilimizde daha çok kullanılır oldu. Kökü olan kelime “etken” bir anlam taşısa da, biz liberal ekonomiye geçtikçe bankazede, bankerzede, dövizzede, borsazede, vszedeleri edilgen bir kimlikle tanıdık. Türk Dil Kurumu sözlüğünde “zedelenmek”, zarar görmek olarak tanımlansa da finans piyasalarında “zede” kelimesinin bu anlamı, devlet tarafından pek kullandırılmıyor ! İşte “offshorezede”ler diye tanımlanan 4,281 mevduat sahibi için geliştirilen “özel” uygulama sonucunda da “zede”nin kim olduğu konusunda bizi şüpheye düşüren bir sonuca varıldı. Offshorezedelere yapılacak ödemenin yaklaşık 140 milyon dolar civarında olacağı belirtiliyor. Sayın Meral’in talep ettiği Zorunlu Tasarruf ödemelerinin toplamı 8 milyar dolara yaklaşsa da, bir tarafta karşı çıkma şansı olmadan her ay maaşından belki de “istemi” dışında kesilen kazancına ulaşamayan ücretlileri, diğer tarafta ise üç-beş puana, vergisiz kazanca tamah edenlerin başına gelenleri görünce insanın hangisi “zede” diyeceği geliyor.

 

Nasrettin Hoca’nın meşhur doğuran tencere hikayesi, görüyoruz ki hala taraftar topluyor da iş ölen tencerenin cenazesini kaldırmaya gelince işe devletimiz el koyuyor: “Tencereler ölmez !” Bu sebeple artık fazla lafa da gerek yok, sonuçta bıçak kemiğe dayanırsa, hükümetimiz de ayağa kalkıp deyiverir : “Verdiysek, biz verdik, ne olacak !”. Onun için bizim bu konuyu tekrar gündeme getirme sebebimiz biraz farklı. O 770 kişinin ne günahı vardı , onu sormak istiyoruz ? Madem tazmin edeceksiniz, verseydiniz hepsini de, en azından 4,281 tane “blok” destekçiniz olurdu, bir sonraki “zede”lerin tazminatını savunurken !

 

 

 

No Comments

Post A Comment