Stratejik düşünme mi, sonuç odaklılık mı, yoksa hiçbiri mi ?

 

Stratejik düşünme mi, sonuç odaklılık mı, yoksa hiçbiri mi ?

Haziran ayı sonunda, Kariyer dergisinin Temmuz sayısı için hazırladığım yazıyı yolladıktan hemen sonra, gelecek ayın yazısını düşünmeye başladım. Aslında Ağustos sayısı için yazacağım konudan ziyade, yazının zamanlamasını düşünmeye başlamıştım. Zira aylardır dergi ekibinin sabrını ve iyi niyetini sonuna kadar zorlarken, son saniye yetişmeye çalışmak en az onlar kadar beni de rahatsız ediyordu. Birkaç sayıya son saniye yetişemeyerek bana ayrılan sayfaları boş bırakmış olmanın verdiği vicdani acısı ise cabası…. Diğer taraftan da yaşadığımız dünyanın beni “konusuz” bırakmayacağından emindim. Ama, ne yalan söyleyeyim, bu kadarını ben de beklemiyordum….

İlk şaşkınlık 38 yıl sonra İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinden çıkmak için yaptığı BREXIT referandumundan “çıkma” yönündeki sonuç ile yaşandı. Daha bunun şaşkınlığını üzerimden atamadan, birkaç saat öncesinde ailemle birlikte içinden geçtiğim Atatürk Havalimanı’na yapılan hain terör saldırısı gündeme oturdu. Daha bunun yaraları sarılmadan Fransa’da, Nice’de yaşananlar ve birkaç gün sonrasında da Türkiye’de “artık olmaz” dediğimiz askeri darbe yapmaya teşebbüs eden bir grubun acımasızca, demokrasi için direnen, sokaktaki halkın üzerine silahlı saldırısı… Özellikle Türkiye’de yaşananlar, halka rağmen bir şeylerin yapılamayacağını ve halkın psikolojisini, sosyo kültürel reflekslerini iyi anlayan bir liderin yaratabileceği farkı hepimize gösterdi.

BREXIT

Bir başka liderlik hikayesi ise İngiltere’nin BREXIT referandumunda yaşananlar ile örneklenebilir. Son genel seçimleri kazanabilmek için Muhafazakar Parti lideri David Cameron büyük bir risk aldı, büyük bir kumar oynadı. Geçen sene içinde, Cameron belki de kazanamayacağı, ya da kazanmakta zorlanacağı seçimleri oldukça kolayca, fark yaparak kazandı; ancak AB’nden çıkma konusunda referandum yapma sözünü taviz olarak seçmenlerine verdi. Eğer Cameron’un umdukları gerçekleşseydi, bugün onun ne kadar öngörülü, stratejik bir lider olduğunu konuşuyor olacaktık. Ya da bir yıl önce, Cameron’un zor dönemde seçim kazanmasını ve zorluklara pabuç bırakmayarak geri adım atmamasını, sonuç odaklılığı yetkinliğini konuşacaktık. Bugün ise, çok uzun değil, referandumun üzerinden bir ay geçmeden, kuyruk takıp, elbirliğiyle yolladık. Aslında bazılarının dediği gibi, (teşbihte hata olmaz), Cameron kendi tabutuna son çiviyi kendi çaktı; ya da kendi kendini ayağından vurdu. Sonra da istifa etti; gereksiz bir tepki, halbuki…

Kazanan kim ?

Pekiyi İngiltere’deki referandumun kazananı kim oldu ? “Çıkma” yönündeki kampanyaları sonuç veren Boris Johnson ile Micheal Gove mu ? Yeni başbakan Theresa May’in kabinesinde Dışişleri Bakanlığına atanan ve Muhafazakar Parti’de liderlik yarışına hiç girmeyen Boris Johnson sanıyorum “kazanmaya” en yakın olabilecek kişi. Ancak Johnson’a ihanet eden Gove, UKIP liderliğinden istifa eden Nigel Farage sanıyorum referandumun sonucuna rağmen kazananlar arasında olmayacaklar. O halde referandumun kazananı olarak biraz Boris Johnson’u biraz da Daily Mail tabloid gazetesini sayabiliriz. Referandum kampanyasında “çıkmayı” savunsa da, elini çok açmayan ama fırsattan istifade başbakanlığa güçlü bir destekle uzanan Theresa May kazananların başında geliyor. İlginç olan ise May stratejik vizyonu nedeniyle değil, şansı, yani “doğru zamanda doğru yerde” olduğu için ödülünü aldı. Pekiyi kaybedenler kimler ? Sanıyorum, başta genç nesil olmak üzere İngiliz toplumunun tamamının bu referandum sonucunda kaybedeceğini öngörmek, eldeki bilgilerle, pek de zor değil.

Yeni, genç neslin AB’nde kalmak yönünde oy kullanmalarına rağmen AB’nin dışında kalacak olması “ironik” olsa da, referandum sonuçlarını detaylı irdeleyenler durumun pek de öyle olmadığını görecekler. Zira İngiltere’de 18 ile 25 yaş arası seçmenlerin oranı toplamın %10.5’i iken, toplam seçmenlerin %18’i 65 yaş ve üzerinde bulunuyor. Ancak daha da önemlisi 18-24 yaş grubundakilerin sadece %36’sı, yani yaklaşık üçte biri sandığa gidip, oy kullanırken, 65 yaş üzerindekilerin ise %83’ü sandığa gitmiş. Yani “sandığına, demokratik temsil hakkına sahip çıkan” İngiltere’de de kazanmış; BREXIT’in uzun vadeli sonuçları ne olursa olsun. Daha da derinleşen analizler gösteriyor k, İngiltere’deki en yaşlı seçmenlerin yaşadığı 30 bölgeden 27’si, en az üniversite mezunun olduğu 30 bölgeden 28’inden seçmenler AB’nden ayrılma yönünde oy kullanmış.

Bu resme bakarak, soruyu tekrar edelim; Cameron stratejik düşünme yetkinliği güçlü bir lider mi, yoksa sonuç odaklı bir lider mi, ya da “c-şıkkı; hiçbirisi mi” ? Pekiyi BREXIT’den ayrılma için oy kullananları uzun vadeli vizyonları olmadığı için eleştiriyoruz da, sonuç odaklı olma yetkinliğine sahip olduklarını kanıtlıyorlar mı ? Haydi cevaplayın bakalım ?   Bu ayı yıllar öncesinin efsane topluluğu Devekuşu Kabare’nin Deliler isimli oyunundan bir replikle bitirelim; “kim akıllı, kim deli; nasıl ayırt etmeli ?”.

Bu vesile ile, hepimize geçmiş olsun. Yarın, bugünümüzü aramayalım…

 

 

No Comments

Post A Comment