STRATEJİ VE SPOR: BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ!

 

STRATEJİ VE SPOR: BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ!

Strateji ve spor kelimeleri aynı cümle içinde kullanılınca sanırım birçoğumuzun aklına “satranç” gelir. Ancak giderek bir “endüstri” haline gelen özellikle profesyonel spor dallarının yönetimi de stratejik bir bulmaca halini alıyor. Çocukluğumda, “bacasız endüstri” olarak turizmi tarif ederdik; ama bugün spor endüstrisinin de ne bacası var, ne de çatısı… ABD ile dünyanın en büyük ekonomisi ve en etkin ülkesi olma rekabetinde her geçen gün vites yükselten Çin şimdi de spora ve özellikle de spor ekonomisine el attı. Çin Başkanı Xi Jinping, “Çin’i bir spor milleti yapma” hedefini hem kendi kamuoyuna, hem de uluslararası kamuoyuna defalarca dile getirmişti. Gözüken o ki, Çin bu çarpıcı vizyona ulaşmak yolunda geleneksel olarak toplumsal dokusunda olan jimnastik ya da masa tenisi gibi spor dallarını önceliklendirmeyecek. Formula yarış takvimine girmek veya hava kirliliğine rağmen olimpiyat düzenlemek ile de yetinilmeyecek. Zorlu yolculuğun ilk halkalarından birisi popüler takım sporlarından birisi olacak; kuşkusuz en güçlü aday da futbol.

Yukarıdaki tahlili, Türkiye’de vitrine çıkan her yabancı, hatta yerli futbolcuya artık sadece Ortadoğu ülkelerinin futbol takımlarının değil, Çin futbol takımlarının da talip olmasına bakarak yapmıyorum. Uzmanlar bugün FIFA sıralamasında 81. sırada yer alan Çin futbolunun yarattığı ekonominin 2025 yılına kadar 10 kat büyüyeceğini tahmin ediyorlar. Bu bağlamda Jinping’in gerçek hedefinin Dünya Kupası’nı kazanmak olduğu dahi iddia ediliyor. Bir başka çarpıcı veri ise İngiltere Premier Lig’ine finansal destek veren sponsorrların sağladığı kaynağın yaklaşık %80’inin deniz ötesi ülkelerden, özellikle de Uzakdoğu ve Çin’den geliyor olması. Sıkı durun, bu kaynakları sağlayan sponsorların birçoğunun İngiltere’de hiçbir ticari aktivitesinin olmaması ise daha da enteresan bir durum! Örneğin önümüzdeki sezon Premier Lig’de yeralacak en az altı takımın forma reklamlarında, Çin markalarının, yani Çince karakterlerin olacağı tahmin ediliyor.

Konunun bir de televizyon yayın hakları boyutu var. Deloitte danışmanlık firmasının hesaplamalarına göre geçtiğimiz sene 3.3 milyar sterlin toplam gelire ulaşan Premier Lig son 12 yılda 3 kat büyümüş. Bu rakam içinde, geçen sene 3 yıllığına SKY ve BT imzalanan 5.1 milyar sterlinlik (bir önceki anlaşmadan 2 milyar sterlin daha yüksek bedelle) TV yayın hakları anlaşmasının büyük payı var. Ancak, bu rakamların içinde deniz aşırı ülkelere yapılacak maç yayın bedelleri yok; halen devam eden ihale çalışmaları sonucunda o anlaşmanın da, ek olarak en az 3 milyar sterlinlik bir gelir yaratacağı tahmin ediliyor.

İngiliz futbol kulüpleri Çin başta olmak üzere yeni taraftar kazanmak, forma ve markalı ürün satışlarını artırmak üzere, sezon öncesinde Uzakdoğu turlarının sayısını ve bölgede geçirdikleri zamanı arttırırken, Çin ise neredeyse resmi politikasını ve spor vizyonunu öyle güçlü bir noktaya konumlandırmış ki, Çin markaları İngiliz futboluna destek, reklam, sponsorluk vererek hem İngiliz kamuoyunu “fikre” alıştırıyor, hem de milyarlarca dolar bedelle yapılan maç yayınları ile kendi tüketicilerinin karşısında İngiliz takımlarının göğsünde forma reklamı olarak çıkabiliyor. Siz deyin “kazan-kazan-kazan”, ben diyeyim “tavuk mu yumurtadan çıkıyor, yumurta mı tavukdan”; haydi daha da kabacası,”kimin eli kimin cebinde”?

Simon Kuper’in dediği gibi “futbol hiçbirzaman sadece futbol değildir”; ancak geldiğimiz noktada, futbol sadece “güzel bir oyun” da değil. Futbol, “bacasız, çatısız” bir endüstri; futbol çok düşünerek,araştırılarak, uzmanlardan, danışmanlardan destek ve fikir alınarak yönetilebilecek stratejik bir oyun. Artık futbolun ev ödevi sahada topun peşinde geçirilen 90 dakikadan daha fazla. İşte bu yüzden “biz bitti demeden bitmez”in ardına saklanmak bize kolay geliyor; nasıl olsa “Allah’dan ümit kesilmez”, “son bir şans topu üç direğin ortasından süzülüp gider” ve “haticeye değil, neticeye bakalım” böbürlenmeleri başlar.

Yıllar önce Fenerbahçe, Chelsea’yi Istanbul’da 2-1 yendikten sonra da yazmıştım; o gün o maç öncesinde Fenerbahçe sahada Teknik Direktör Zico’nun kardeşi Eder’in yönetiminde “ortada sıçan” oynayarak ısınırken, Chelsea ilk onbirindeki neredeyse her futbolcu, sahada yer alan dokuz kişilik özel teknik ekibin gözetiminde çalışıyordu. Bir futbol mucizesi oldu, maçı biz kazandık ve sevindik. Sonra…..

Boşverin sonrasını, “biz bitti demeden bitmez” mottosunun arkası geniş, hepimize saklanacak yer var. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in dediği gibi “utanacak”, sıkılacak da bir şey yok. Utanacak olan varsa “biz bitti demeden bizi bitiren” kaderdir, bir de bu yazıyı yazan bendeniz. Kendimden utandım şimdi…. Bir kusur ettiysem affola….

 

 

No Comments

Post A Comment