SİNGAPUR MUCİZESİ

 

SİNGAPUR MUCİZESİ

Seyahat ederken, değişik havaalanlarında, bekleme salonlarında bulduğum farklı yayınlara mutlaka göz gezdirmeye çalışırım. Geçen hafta Zürih havaalanındaki salonda Güney Asya ve Uzak Doğu bölgesini kapsama alanına almış olan Singapur merkezli Strait Times gazetesinin bir nüshası elime geçti. Bölge ile ilgili birçok ilginç haber arasında, Singapur hükümetinin resmi “geribildirim” kurumu Reach tarafından yaptırılan bir anket uzak ara öne çıkıyordu. Anket, Singapur’da halkın, hükümetin politika ve uygulamalarından memnuniyetinini ölçmek amacıyla kurgulanmış. Singapur’da halkın büyük çoğunluğunun hükümet uygulamalarından memnun olduğu anketin sonuçlarına da yansımış; katılımcıların %97’si hükümet politikalarından, %96’sı hükümetin ekonomiyi yönetme kapasitesinden memnun olduklarını ifade etmiş. Katılımcıların %98’i hükümetin, Singapur’un ekonomik rekabetçiliğini koruma gayretlerini, inovasyon ve ARGE’yi destekleme çabalarını ve yabancı sermaye çekme konusundaki çalışmalarını destekliyor. Anket, buna benzer, dünyadaki hemen her hükümet için “sinir bozucu” olabilecek sonuçlarla değişik kategorilerde devam ediyor.

 

Singapur halkını mutsuz eden, ya da abartmayalım, daha az mutlu eden konular yok mu, diye soruyorsanız; var tabi! Örneğin yaşlılara iş olanaklarının bulunması konusunda hükümet uygulamaları sadece %47 destek bulabilmiş; geçen seneye göre tam 17 puan düşüş var ! Benzer şekilde toplu konut kiralarının seviyesinin de halkın yaklaşık yarısını mutsuz ettiği de gözüküyor. Gene de halk hükümete fazla yüklenmemiş; kamu hizmetlerinin müşteri odaklı kurgulandığı ve sunulduğunu belirtenlerin oranı %93 iken, gene aynı oranda katılımcılar hükümetin yolsuzlukla mücadele ettiğine inanıyor.

 

OLACAK O KADAR !

Ne yalan söyleyeyim, “rakip” hükümetlere sıra gelmeden, Singapur hükümetinin karnesi beni dahi “sinir etti”. Seyahatten döner dönmez, nedir bu başarının sırrı diye araştırmaya başladım. Singapur yaklaşık 5 milyon nüfusu ile küçük bir ada ülkesi olsa da, kişi başına nominal değerle GSYİH’sı, sıkı durun, 42 bin dolar! Satın alma paritesine göre kişi başına GSYİH’sı ise, bu kez bir yerlerden destek alın, 57 bin dolar ! Nüfus artış oranında dünyanın en düşük üçüncü ülkesi ve nüfusun azalmaması için, nüfusun %42’sine ulaşmış olan değişik milletlerden gelen göçmenlere bel bağlamış bir ülke Singapur. Bu verilerle, hükümetin geri bildirim kurumunun anketinde, “memnun değiliz” diyeni de döverler ! Başarının ardında birçok faktör olsa da, eğitim kalitesi ve yaygınlığı öne çıkan faktörlerin başında geliyor. Hükümetin halkın %30’unu üniversite mezunu yapma hedefine paralel olarak açtığı yeni üniversitelerin yanısıra, aralarında INSEAD, Şikago Üniversitesi, New York Üniversitesinin de olduğu birçok ünlü üniversite Singapur’daki kampüslerini açmış durumda. AT Kearney danışmanlık firması tarafından “dünyanın en küresel ülkesi” olarak gösterilen Singapur’dan bizim de öğreneceğimiz çok şey var !

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment