SEVGİLİLER GÜNÜ

 

SEVGİLİLER GÜNÜ

Yılın o “meşum günü” geldi. Vitrinlerde, hatta sokaklarda parıltılı kırmızı objelerin; özellikle kıpkırmızı kalplerin sayısı arttı. Önümüzdeki Salı günü, tüm Türkiye ve yavru vatan Kıbrıs ile birlikte, dünyanın heryerinde “Sevgililer Günü” çoşku ile kutlanacak!

 

İlginç olan ne biliyor musunuz ? Aslında “büyük coşku” ile kutladığımız gün, pek de keyifle hatırlamak istemeyeceginiz bir “vaka” ile tarihte yer etmiş. “Milattan önce dördüncü yüzyılda bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş. Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış. Ancak St.Valentine isimli bir rahip, imparatordan gizli genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve St.Valentine’ı astırmış. İşte o gün bugündür St.Valentine’ın idam edildiği 14 Şubat “Sevgililer Günü” olarak kutlanır olmuş.”* İkibinbeşyüz yıl önce öldürülen Aziz Valentin’in, ölüm yıldönümünü yıllardır çoşku ile kutluyormuşuz!

 

Geçtiğimiz yıl, İngiltere’de Sevgililer Günü harcamasının 334 milyon sterlin olduğu tahmin ediliyor (Datamonitor&Morrisons&IMRG). Yaklaşık 7 milyon adet çiçeğin satıldığı İngiltere’de en büyük harcama alanı çiçekçiler olurken, ikinci sırayı kuyumcular almış. İngilizler ortalama erkeğin Sevgililer Gününde 7.69 sterlin harcadığını hesaplarken, erkeklerin sadece %25’inin sevgililer gününde 25 sterlin üzerinde harcadığını, yaklaşık %30’unun ise hiç harcama yapmadığını iddia ediyorlar (açıkçası hiç harcama yapmadan Sevgililer Günü’nü atlatabilen erkeklerin büyük çoğunluğunun ancak sevgilisi olmayanlar olabileceğine inanıyorum).

 

Bankalararası Kart Merkezinin verilerine göre, geçtiğimiz yıl ülkemizde ise Sevgililer Günü kutlamaları kapsamında (12-14 Şubat 2011’de) yaklaşık beş milyon (4,975,708) kredi kartı işlemi ile 713 milyon TL’lik (yaklaşık 281 milyon sterlin) harcama gerçekleştirilmiş. Bana ilginç gelen en büyük harcama alanının, İngiltere’de olduğu gibi çiçekçiler veya kuyumcular değil seyahat ve konaklama olması; bu grubu telekomunikasyon ve eğlence harcamaları izlemiş.

 

Sevdiğinizin kalbine giden yol nereden geçer bilemiyorum….Ancak sevdikleriniz ile birlikte, “kutlamak için mazaret aramadan” geçireceğiniz her anın Sevgililer Günü kutlaması kadar değerli ve önemli olacağına inanıyorum.

 

Sevgililer Gününüz kutlu olsun!

 

* “Sıradanlık Best Seller”; Vedat Akman

 

 

No Comments

Post A Comment