SEVGİ ADASI

 

SEVGİ ADASI

Eski İspanyol haritacılar sevgilileri için, olmayan bir adayı haritaya yerleştirirlermiş. Kristof Kolomb, bir seferinde haritadan anlayan bir İspanyol’u yanına çağırarak, gemide suyun azaldığını söyleyerek, “Haritada görülen şu adacıkta içme suyu var mı acaba?” diye sormuş. İspanyol gülümseyerek o “ada”nın varolup olmadığından dahi emin olmadığını Kolomb’a iletmiş*. İşte maalesef “Kıprıs” biraz böyle bir ada. “Yavruvatan”ın ekonomisi büyük ölçüde Türkiye’ye bağımlı durumda.Türkiye dışında diplomatik olarak tanınmayan KKTC, tüm yaşama gücünü Türkiye üzerinden dünyaya ulaşarak sağlıyor. Financial Times’ın (FT) 7 Haziran sayısında Kıbrıs özel bölümünü(ağırlıklı Rum kesimini inceleyen) görünce, geçen ay görme fırsatı elde ettiğimiz adacık ve ekonomisi üzerine görüşlerimizi sizinle paylaşma ihtiyacı hissettik.

KKTC ekonomisi turizmle ayakta durmaya çalışıyor, ancak bu güneş-kum-tatile dayalı bir turizm değil; eğitim ve kumar turizmi. 6 tane özel üniversite ve 20,000’in üzerinde öğrenci kapasitesi ile eğitim turizminin ekonomiye yıllık katkısının USD 250 milyonun altında olmadığı hesaplanıyor. Magosa tam bir üniversite şehri, esnaf öğrencilerden hayatını kazanıyor. KKTC’nin hükümet merkezi olan Lefkoşa’da ise devlet daireleri önemli istihdam yaratıyor. Az sayıdaki endüstriyel tesis de bu çevrede. Güzelyurt bölgesi ise giderek azalan narenciye ve patates üretiminin yapılmaya çalışıldığı tarım alanlarını kapsıyor. Ciddi boyuttaki su sıkıntısı ve politik nedenlerle tarım üretiminin “mecburi” tek alıcısının Türkiye olması üreticileri pek de mutlu etmiyor. Konuşma fırsatı bulduğumuz üreticiler elektrik-su giderlerini karşılayamayacakları fiyatlardan satış yapmak zorunda kaldıklarından şikayet ediyorlar.

Girne ise hem tatil hem de kumar turizminin merkezi. Kumar turizminin en büyük müşterileri ise anavatandan gelen ve “riski seven” vatandaşlarımızmış. İsrailli “kumarcılar” ise KKTC’ye gelen turistlerin Türkiye’ye uçarak “aktarma” yapma zorunluluğu nedeniyle deniz yolunu tercih etmekle birlikte çok mutlu değiller. Aynı problem Avrupa’dan gelenler için de geçerli. Avusturyalı bir turist Istanbul üzerinden 7 saatte geldiği KKTC’ne gitmek yerine,ABD’ne gidebileceğinden yakınıyordu!

FT, Türkiye’den gelen ekonomik yardımın ağırlığının azaldığını söylemesine rağmen (altyapıya yönelik resmi yardımın yıllık USD 40-50 milyon civarında olduğu belirtiliyor) adanın hemen her yerinde görebileceğiniz barış gücünün ekonomiye etkisi dahi son derece önemli. İlginç olan FT’da ağırlıklı olarak incelenen Kıbrıs Rum kesimi ile yapılan karşılaştırmalar. %3.3 işsizlik, %3.6 civarı enflasyon ve GSMH’nın %7.si oranındaki cari hesap açığıyla Kıbrıs Rum Kesimi’nin Avrupa Birliği’nin Akdenizli üyeleriyle boy ölçüşebilecek bir performans izlediği belirtiliyor. Ancak buna rağmen Gümrük Birliği’nin yaratacağı vergi gelirlerindeki düşme ve Avrupa Birliği’nin öngördüğü muhasebe ve vergi prensiplerinin uygulanmasıyla azalacak “off-shore” bankacılık gelirlerinin telafisi için eğitim ve sağlık benzeri hizmetleri geliştirecek yollar aranıyor. KKTC’nin yaşadığı diplomatik ve ekonomik “tanınmama” problemi nedeniyle, bu bizim için çok da iyi bir haber değil. İki kesim arasındaki olanak farkını sergileyecek en iyi örnek Rum Kesiminin FT’ye verdiği ilanlardır. Bu ilanlarda hepimizin aşina olduğu birçok uluslararası şirket, yabancı yatırımcıları Rum kesimine davet etmektedir. Değil yabancı, Türk özel sektörünün dahi son derece sınırlı yatırımı bulunan KKTC’nde ise Budget rent-a-car firmasının yatırım yapma kararı vermesi ”flash haber” olarak basınımıza yansımıştır.

* Cenk Mutluyakalı ;Kıbrıs gazetesi

 

 

No Comments

Post A Comment