RÜZGAR GİBİ GEÇTİ….

 

RÜZGAR GİBİ GEÇTİ….

Geçtiğimiz haftayı Amerika Birleşik Devletleri’nin Batı kıyısında geçirdim, bugün sizinle kısaca “ABD gözlemlerimi” paylaşmaya çalışacağım. Sayılı gün çabuk geçiyor, benim tatil de “rüzgar gibi geçti”.

 

Ülkeler arası on saat farkın üzerine bir de ABD’nin gündeminin farklılığı eklenince, Türkiye’ye geri dönüşde sanki değişik bir gezegene geldiğimi hissettim. İlk şoku 12 saatte ABD’nden Türkiye’ye uçtukdan sonra, Atatürk Havalimanı’ndan Anadolu yakasına 3 saatte geçmeyi başarınca yaşadım ! Otomobillerde neden otomatik seyir fonksiyonu olduğunu idrak ettiğim bir ortamdan, otoban üzerinde su, iftariyelik, meyve, dondurma ve animasyon karakteri Pepe’nin, adam boyu, şişme bebeklerinin satıldığı bir ortama geçmek çok kolay olmadı!

 

ABD’ndeki birinci gündem maddesi Londra Olimpiyatları idi; sportmence değil tamamen milliyetçi duygularla, madalya sayısında Çin’in üzerinde kalmayı nasıl başaracaklarının endişesi hemen her kesimde hissediliyordu. Gazeteler, değişen sonuçlara bağlı olarak, Olimpiyat ülke sıralamasını toplam kazanılan madalya veya altın madalya sayısına bağlı her gün değiştirdiler. Milliyetçilik dedim de, ABD’nin en büyük tematik parklarından San Diego’daki Sea World’ün artık küresel üne sahip olan katil balina Shamu gösterisi öncesinde, sunucu bine yakın izleyiciden, ayağa kaldırdığı asker ve asker yakınlarını, coşku ile alkışlamalarını istedi. Konu “vatan” olunca, geriye kalan dünyanın her yerinde “teferruat” oluyor.

 

Yaklaşan başkanlık seçimleri ABD’nin gündemine henüz girmemiş. Obama-Romney rekabetinde anketlerin birçoğu Obama’yı önde gösterse de, ekonomik koşulların zor olduğu seçimlere yaklaşırken, son aylar içinde muhalif adayın şansının daha fazla olduğu iddia ediliyor. Bu çerçevede, başkan yardımcısı adaylarının açıklanmasının da rekabete yeni bir yön vermesi çok olası gözüküyor. Seçimlerin gündemde olmamasına ragmen, seçimleri hicveden “Kampanya” (The Campaign) isimli film geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Başrollerini Will Ferrell ile Zach Galifianakis’in paylaştığı filmin reklam sloganı, “en iyi başarısız seçimi kazanacak!”. Galiba Amerikalılar, bu seçime de filmin sloganı ile yaklaşacaklar; başka bir deyişle her iki başkan adayının da kamuoyunda heyecan yaratmadığı kolayca hissediliyor.

 

ABD’ne her gittiğimde “hayran” olduğum konu ise, hemen her alanda, “iş paylaşımı” konusundaki keskin biçimde segmente edilmiş yaklaşımları. Örneğin bir restorana gittiginizde, su getirenle, sipariş alan, yemeğinizi servis edenle, boş tabağı masadan alan, masayı toplayan, hesabı getiren ve ödemeyi alan hep farklı kişiler. Bu kadar uzmanlaşmış bir ekiple çalıştığınızda kimden neyi istemeniz gerektiği konusunda da, müşteri olarak kafanız karışabiliyor! Eğer bu “kuralcı” yaklaşım da olmasa ABD’nde çok daha fazla insan işsiz kalacak!

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment