RÜŞVET Mİ TRAFİK CANAVARLARINI YARATIYOR, YOKSA ………..

 

RÜŞVET Mİ TRAFİK CANAVARLARINI YARATIYOR, YOKSA ………..

 

Geçtiğimiz iki yıl sanıyoruz tarihimizde rastlanmadığı kadar şeffaflık, yolsuzluk ve hesap verme kavramlarını tartıştık. Sonuç almaya henüz yeterli olduğunu düşünmesek de, özellikle Cumhurbaşkanı Sezer ve Devlet Bakanı Derviş’in de “tetiklemesi” ile daha şeffaf, daha iyi yönetilen ve daha iyi performans gösteren bir Türkiye’ye yönelik özlemlerini toplumun tüm kesimleri sürekli dile getirmeye devam ediyor. Bu iki ismin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz, zira Türkiye “siyaset” sahnesine dışarıdan gelen her iki devlet yöneticimiz de, sistemin dışından geldikleri için hem hesap sorabilme hem de toplumun desteğini alabilme şansına tüm diğer liderlerden daha fazla sahipler.

 

TESEV’İN ARAŞTIRMASI

 

Geçtiğimiz ay içinde şeffaflık ve yolsuzlukların önlenmesine yönelik önemli bir araştırma daha kamuoyu ile paylaşıldı. TESEV’in hazırladığı ve iş dünyasına yönelik bu ikinci çalışma da toplumda önemli yankılar uyandırdı. Bir yıl önce hazırlanan hane halkına yönelik ilk araştırma ile paralel olarak rüşveti en yaygın olarak talep edenler “trafik polisleri” olmuşlar. Bu ilginç sonucu öğrendiğimizde, iki konuyu merak ettik. Nedendir bilinmez, her iki konuda da medyada fazlaca “kafa yoran” olmadığını görünce sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle acaba bu sonucun Türkiye’de yaşanan trafik kazalarının da dünya ortalamasının üzerinde, hatta lider konumda olması ile bir korelasyonu olabilir miydi ? Bu konuyu uzmanlarına bırakalım ve fazlaca sorulmayan ikinci soruya geçelim. Pekiyi ama neden trafik polisleri listede en üst sırada yer alıyor? Aslında bu sorunun yanıtı çok da zor değil. Türkiye’de ekonomik koşulların giderek zorlaşması ve sabit gelir alan kamu kesiminin hayatını idame ettirmek için değişik yollara başvurması sanıyoruz kimse için “sürpriz haber” olmayacak. Trafik polislerinin listenin başında yer almasının sebebi ise iki boyutlu gibi geldi bize. Hem yoğun çalışma programları ve sürekli fazla mesaileri nedeniyle “ek iş” yapabilmekte zorlanıyorlar, hem de bizim gibi “trafik canavarlarının” koloniler halinde dolaştığı bir ülkede “fırsat bulmakta” zorlanmıyorlar. Gerçi bu saptamayı yukarıdaki sorumuza bağlayarak, trafik canavarları çok olduğu için mi rüşvetin arttığını , yoksa rüşvet olduğu için mi canavarların çoğaldığını tartışmaya açmak isteriz.

 

İNGİLTERE NEYİ TARTIŞIYOR ?

 

Konunun “ekonomik zorluk” boyutuna tekrar dönersek, son haftalarda İngiltere’nin gündeminde olan “polis ücretleri” konusunu sizlerle paylaşmak isteriz. İşçi Partisi hükümetinin İçişleri Bakanı David Blunkett, polislerin fazla mesailerini keserek, daha fazla “sabit” maaş almalarına yol açabilecek bir reform önerisini gündeme alınca, İngiltere’de yer yerinden oynadı. Yaklaşık 200 milyon sterlin ek maliyet yaratacağı iddia edilen bu öneri, Şubat ayının sonunda yaklaşık 95,000 polisin (toplam 126,000) katıldığı bir referandumda şiddetle reddedildi; kabul edenlerin oranı % 9’da kalan öneriyi İskoçya (%94) ve Kuzey İrlanda (%89) polis teşkilatları da reddederken Bakan geri adım atmayacağını polisler de karşı koymaya devam edeceklerini belirttiler.

 

“RAKAMLAR KONUŞUYOR”

 

Atilla Yeşilada’nın deyimiyle, gelelim rakamları konuşturmaya. Londra’da, temel mesleki eğitim sonrasında göreve başlayan bir yeni polis memuru yıllık brüt 26,000 sterlin (yaklaşık 52 milyar TRL; aylık 3 milyar) maaş alıyor. Bu yaklaşık 20,000 sterlin maaş ile göreve başlayan öğretmen ve sağlık personelinin %25 üzerinde bir miktar. Bu rakamlar 10 yıl tecrübeli polis komiserleri için 43,000 (yaklaşık 85 milyar TRL; aylık 7.1 milyar) sterline kadar çıkıyor. Bununla da kalmayıp, bu ücretin üzerine günde 1-1.5 saat fazla mesai karşılığında yıllık 7,400 (sabit ücretin %17’si) sterline kadar ek ödenek elde etme şansları var.

 

Kıssadan hisse çıkartmak bize düşmez ama, TESEV’in katılımcılardan elde ettiği reform önerilerine baktığımızda kamu personelinin ücretlerinin yükseltilmesinin ilk sırada olduğunu görünce, sizlere kıyaslama imkanı vermek istedik. İkinci sırada yer alan kamu denetiminin arttırılması ise ancak ilk madde sağlanırsa rüşveti önlemede başarılı olabilir. Niye mi ? Denetimi kim yapacak sanıyorsunuz ?

 

 

No Comments

Post A Comment