PY DERGİSİNİ TAKİP ETMEYİNİZ !!!!

 

PY DERGİSİNİ TAKİP ETMEYİNİZ !!!!

Günlük iletişimimizde kaç tanesini kullanıyoruz, bilemiyorum ama bilinen yaklaşık 540 bin İngilizce kelime var. Bu rakam Shakespeare zamanında kullanılanlardan tam 5 kat daha fazla.

Ve sürpriz, sürpriz !! Fazla uzak değil, birkaç yıla kadar Çin dünyanın İngilizce konuşan en büyük toplumu haline gelecek.

 

New York Times gazetesinde bir haftada neşredilen bilgi miktarı, ortalama bir insanın 1800’lü yıllarda hayatı boyunca öğrenebileceğinden daha fazla. Daha da gerilere giderseniz, Leonarda da Vinci’nin, kendi zamanında dünyada basılan tüm kitapları okuduğunu biliyor musunuz ?

 

Hindistan’ın IQ’su en yüksek insanlarının ilk %25’i ABD nüfusundan daha büyük.

 

Önümüzdeki sene, yani 2010 yılında, çalışanlar tarafından en çok talep edilecek ilk 10 işin dört tanesi, beş sene once 2004’de bilinmiyordu dahi.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, dört yıllık bir üniversiteye kaydolan ve teknik eğitim alacak bir öğrencinin birinci yılında öğrenebileceği bilgi miktarının yarısı, 3. eğitim yılının sonuna kadar güncelliğini, geçerliliğini yitirecek

 

İngiltere Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmaya gore, İngiltere’de bugünün gençlerinin, yani üniversite öğrencilerinin, 38 yaşına kadar, önümüzdeki yaklaşık 20 yıl içinde 10-14 farklı işte çalışacağı tahmin ediliyor. Yani gelişmiş dünyanın en önemli ekonomilerinden birisinde gençler ortalama her iki yılda bir, çekirge gibi işten işe atlayacaklar.

 

ABD’nde, her dört çalışandan birisi, son bir yıl içinde o işveren için çalışmaya başlamış; her iki çalışandan birisi ise 5 sene ve daha kısa süredir aynı işveren için çalışıyor. Biz CEO’ların tepe koltuktaki ömrü kısalıyor darken, aslında iş dünyasında, her kademede “değişmeyen tek şey değişim”.

 

Sosyal hayat, çok mu farklı sanki ? ABD’nde geçen yıl evlenen her sekiz çiftten birisi online ortamda tanışmışlar.

 

Her ay Google’da 31 milyar adet araştırma yapılıyor; 2006’da bu rakam sadece 2.7 milyar imiş. Yani üç yılda on katından fazla artmış. Elinizde tuttuğunuz dergi basılana kadar, kaça varacak bilmiyorum ama profesyonel sosyalleşme sitesi LinkedIn in 35 milyon, XING in ise 7 milyon kayıtlı üyesi var.

Her gün yolladığımız SMS text mesajlarının sayısı ise dünya nüfusundan daha fazla.

 

Yukarıdaki satırları okuduğunuzda içinizden neler geçiyor bilemiyorum, ama bu hızda dönen dünyada, biz hala yirminci yüzyılın yöntemlerine gore eğitim almış öğretmenlere, 21. yüzyılı “yutmaya” aday çocuklarımızı emanet ediyoruz. Yetmiş yaşına merdiven dayamış yöneticilerden, politikacılardan medet umuyoruz, kurtarıcı olarak görüyoruz. Bugün Türkiye’yi yönetmeye aday her yöneticinin kucağında bir dizüstü bilgisayar, elinde bir blackberry cihazı, çantasında da bir I-pod olmasını beklemek, çok fazla şey istemek mi olacak ? Eğer öyle düşünüyorsanız, bundan sonra PY dergisini takip etmeyiniz. Zira biz PY dergisinin yeni döneminde enerjinin, dinamizmin, değişimin temsilcisi ve takipçisi olacağız. Nefesimizi kesmeden hep daha iyiye koşacağız ve tek sloganımız olacak: “En iyi dergi henüz basılmamış olandır !”.

 

O henüz basılmamış dergiyi basana kadar da durmak yok, yola devam !

 

 

 

No Comments

Post A Comment