POSTANEDEN BANKACILIK YAPILAMAZ MI ?

 

POSTANEDEN BANKACILIK YAPILAMAZ MI ?

 

Uzun yıllardır yurtdışında akrabası veya arkadaşı olanlar paylaşacaklarımızı daha iyi anlayacaklardır. Değişik kamu hizmetlerini bizim için “ütopik” olan seviyelerde alan ve hala da pek memnun olmayan bu sevdiklerimiz, zaman zaman bize olan özlemlerini ve sevgilerini paylaşabilmek için küçük hediyeler gönderirler. Yaşadıkları ülkenin standartlarına alışmış olarak da bu işi “normal posta” servisi ile yapmakta sakınca duymazlar. Sonrası ise vay alıcının haline ………

 

RÜŞVETİ TEŞVİK

 

Istanbul’da yurtdışından gelen “gönderilerinizi” alma yeri Topkapı’daki Gümrük Postanesidir. Geçtiğimiz günlerde mecburiyetten orayı tekrar ziyaret etmek zorunda kaldık. Önümüzde açılınca gördük ki, yurtdışından gelen pakette oyuncak bir araba, birkaç çikolata ve bir kutu boya kalemi vardı. Oğlumuzu çok mutlu eden bu küçük paketi alıp, postaneden çıkabilmek için tam 10 (yazı ile ON) yerden imza alıp, vezneye 1,000,000.-TRL ( yazı ile bir milyon Türk Lirası) ödeme yaptık. “Gönderinin” postanede olduğunu belirten bildirimi yapan kişi veya kişileri saymazsak dahi, bu küçük paketi alarak tam 10 kamu personeline hem istihdam hem de iş tatmini sağlamış olmanın mutluluğuyla postaneden ayrıldık. Türkiye için seve seve postaneye tekrar geri dönebilmek üzere….

 

Bizim kadar rahat olmayan ve TESEV’in Yolsuzluk Araştırmasındaki tanımıyla “aslında yasalara göre hakkı olmayan bir işini yaptırmak” zorunda olan alıcılar ise belki de “kuraldışı bir ödeme yaparak veya hediye vererek” gönderilerini almak durumunda kaldılar. Belki de diyoruz, zira TESEV’in her iki araştırmasında da Gümrükler “rüşvet ödeme” listesinde ilk sırada yer alıyorlar. Kamu çalışanlarının ücret seviyelerinin yetersizliği ve rüşvetin ekonomik bir suç olarak algılanması ne kadar doğruysa da, basit bir paketin teslimi için on aşamalı bir süreç tanımlamak, rüşvete fırsat yaratacak noktalar arttırmaktan başka bir şey değildir.

 

ŞUBELER KAPATILMAYACAK

 

Yolsuzluk ve rüşvet ile başlasak da biz konuyu başka bir mecraya taşımak istiyoruz. Geçtiğimiz haftalarda Kamu bankaları Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık’ın toplam 2500 kamu bankası şubesinden 500 Ziraat Bankası ve 250 Halkbank şubesini kapatarak , kapanan şubelerin bulunduğu yerlerde tüm bankacılık hizmetlerini PTT merkezleri aracılığıyla sunma niyetini sizlerle paylaşmıştık. Bu operasyon sonrasında açığa çıkacak yaklaşık 16 bin personel, Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla diğer kamu kuruluşlarına aktarılacaktı. Konumuz olmasa da, burada en büyük talebin Gümrük İdarelerinden geldiğini de tekrar hatırlatalım.

 

NEREDE KAÇ ŞUBE VAR ?

 

Geçtiğimiz hafta içinde bu plandan kısmen vazgeçilerek, başka banka şubesi olmayan yerlerdeki kamu bankası şubelerinin korunacağı açıklaması medyaya yansıdı. Bankalar Birliği’nin periyodik olarak yayınladığı iller bazında banka şubelerinin dağılımı araştırmasının 2001 yılı sonuçlarına, resmi internet sitelerinde rastlayamadık. Ama sizlerle paylaşmak üzere gene kendi sitelerinden aldığımız rakamlarla aşağıdaki tabloyu hazırladık. Seçtiğimiz iller tamamıyla “rastgele örnekleme” ile belirlenirken, kamu bankalarına boyut ve şube sayısı itibarı ile yakın olan dört büyük bankanın verilerini karşılaştırmayı doğru bulduk.

 

 

 

 

 

 

  Kredi/Şube (USD$) Mevduat/Şube (USD $) Akbank YKB İş Bankası Garanti Ziraat Halk
Afyon 2 5 5 1 5 1 21 15
Ağrı 1 2 1 0 2 0 10 3
Burdur 1 4 3 0 3 0 12 9
Muş 2 3 1 0 1 0 6 4
Siirt 1 2 1 0 1 0 7 2

 

ANALİTİK AÇIKLAMASI VAR MI ?

 

Yukarıdaki tabloda dört büyük özel sermayeli bankanın beş ilimizdeki güncel şube sayılarının, iki kamu sermayeli bankamız ile karşılaştırmasını görüyorsunuz. İlk iki sütunda da 2000 yılı ortalamaları ile (TBB Rakamları), ilgili ilde ortalama şube başına kredi ve mevduatın USD $ bazındaki büyüklüğünü de sizlerle paylaşmayı faydalı buluyoruz. Tabloyu yorumlayarak sonuç çıkartmak size ait. Biz ise Vural Akışık’ın ilk açıklamasına dönerek örnek verilen illerde banka şubelerinden halen verilen veya talep edilebilecek hizmetlerin hangilerinin “yarın” PTT merkezlerinden verilemeyeceğini sormak istiyoruz. Ya da özel sermayeli dört büyük bankanın toplam 12 şubesi olan Afyon’da neden Ziraat Bankası’nın 21 şubesi var ? Okurlarımızın yanıtlarını bekleyeceğiz, yetkililerin ise eğer varsa “analitik” açıklamalarını……

 

 

No Comments

Post A Comment