PİYASALAR DA YANLIŞ YAPAR !

 

PİYASALAR DA YANLIŞ YAPAR !

 

Geçen haftanın manşetlere fazla yansımayan ilginç bir gelişmesi, George Soros’un yardımcılarının Devlet Bakanı Kemal Derviş’i ziyaret etmeleriydi. 1992 yılında İngiltere Merkez Bankası’nı “mat ederek”, Avrupa Para Birliği’nden çıkmasına sebep olması ile ünlenen ve dünya üzerinde bir yıl içinde milyar doların üzerinde gelir eden ilk insan olan yatırımcı George Soros’un kurmaylarının bu ziyareti bize de yoğun gündemden biraz olsun uzaklaşma fırsatı verdi.

 

GEORGE SOROS KİMDİR ?

 

1930 yılında Macaristan’da bir Yahudi çocuğu olarak doğan Soros, 2.Dünya Savaşı’nı Alman işgali altındaki ülkede geçirdikten sonra 1947 yılında İngiltere’ye göç etmiş. Soros’un hayatının akışını değiştiren ise London School Of Economics’e girerek filozof Karl Popper’ın öğrencisi olma fırsatını yakalaması oldu. “Mutlak doğrunun” kendilerinde olduğunu iddia eden tüm totaliter rejimleri ve ideolojileri inkar eden Popper’ın bu felsefesini detaylandırdığı “Açık Toplum ve Düşmanları” adlı kitabı Soros’un günümüzde finans piyasalarında elde ettiği başarısının olduğu kadar, kurucusu olduğu “Açık Toplum Enstitüsü”(Open Society Institute) aracılığıyla desteklediği eğitim ve demokratikleşme hareketinin de temelini oluşturuyor.

 

MUTLAK DOĞRULAR

 

Soros, finans piyasalarındaki başarısını, Popper’ın “mutlak doğru”nun olmadığı söylemi yardımıyla ekonomi teorisinin temellerinden biri olan “arz ve talebin piyasada kesiştiği” iddiasını sorgulamasına bağlıyor. Soros, piyasalarda arz ve talebin kesişmesini değil de alıcı ve satıcıların beklentilerinin kesişmesini baz alarak yatırım kararlarını vermeye gayret ediyor. Belki en ilginci de, Soros, fiyatların oluştuğu piyasanın “her zaman haklı” olduğu değil de tam tersi piyasa dinamiklerinin sonucunun her zaman “yanlış” olacağı varsayımıyla yola çıkıyor.

 

SOROS TÜRKİYE’DE

 

Ülkemizin içinden geçtiği zorlu dönemde yapılan bu ziyaretin arka planında bize son derece önemli gelen bazı başlıklar da gizli. Tarihi olarak gidersek, Devlet Bakanı Kemal Derviş de bir LSE mezunu ve Karl Popper ve felsefesinin pek de yabancısı değil. Diğer taraftan Soros da Türkiye’nin pek yabancısı değil. Soros son yıllarda sermaye piyasalarımıza yaptığı yatırımlar kadar, yatırım yaptığı şirketlerin “kurumsal olarak yönetilmemesini” ve özellikle de “hissedar haklarının korunmamasını” uluslar arası basına (Wall Street Journal) kadar taşımasıyla da tanındı. Soros yatırım yaptığı T.Tuborg şirketinin yönetim kurulunda temsil edilme hakkını kullanamamasından ve aynı şirketin faaliyeti dışında olarak, bağlı bulunduğu grubun bankasına iştirak etmesinden şikayetçi olmuştu. Soros’un eleştirilerinin önemli bir kısmı da, “kağıttan kaplana “benzettiği ve kurumsal yönetim ilkelerini empoze etmekte zorlandığı iddia edilen SPK’na yönelikti. Bu çerçevede “devlette şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin” altı çizilerek savunulduğu ekonomi programının başmimarına yapılan bu ziyaretin önemli bir destek olarak algılanması da bize mümkün geliyor.

 

ÇIKIŞ SİYASİ REFORMLARDA

 

Yaklaşık bir yıl önce Davos zirvesinde Başbakan Ecevit ile yaptığı görüşmede “siyasette yapılması gereken reformların”, Türkiye’nin en önemli konusu olduğunu iddia eden George Soros’un kurmaylarının Kemal Derviş’e bu dileği tekrar dile getirmelerinden de doğal bir şey olamayacağı inancındayız. Zaten ziyareti gerçekleştiren isimlerden birisini eski İnsan Hakları Örgütü başkanı olan ve halen Soros’un “Açık Toplum Enstitüsü”nün başında bulunan Aryeh Neier olması, ziyarette en az finansal konular kadar siyasi ve sosyal konuların da tartışıldığını gösteriyor.

 

“DEVALÜASYON OLMAZ !”

 

Arşivimizde Soros ile ilgili rastladığımız diğer ilginç bir nokta ise, geçtiğimiz Aralık ayı başında George Soros’un “hükümetin ve Merkez Bankası’nın agresif bir strateji benimsemesi şartı ile” Türkiye’deki krizin devalüasyona yol açacağına inanmamasını açıklamış olması idi. “Şartlı” yapılan bu açıklama ile ilgili yorum yapmaktan ziyade, 1969 yılından 1995 yılına kadar yönetimini üstlendiği Quantum fonu yıllık ortalama %34 getiri elde eden Soros’un kurmaylarının önümüzdeki dönem için de benzer bir strateji uygulanmasını tavsiye etmiş olabilecekleri yakın bir ihtimal gibi gözüktüğünü söyleyelim.

 

Özetle her yıl bağımsız medya, demokratikleşme ve insan hakları için ortalama 400 milyon dolar para harcayan 71 yaşındaki bu Macar asıllı Amerikalının “içgüdülerine” kulak vermek ve Kemal Derviş’e yapılan bu ziyareti önemsemek gerektiği inancındayız. Kimbilir belki de tüm yabancı yatırım bankalarının ve rating kuruluşlarının olumsuz rapor verdiği Türkiye, Soros’un “piyasalar her zaman yanlıştır” felsefesi ile krizden sıyrılıp, çıkış yolunu bulacak.

 

BIKMADAN SORUYORUZ !

 

Soruyu değiştirip değiştirip, hep aynı şeyi soruyoruz: Programı Meclis komisyonlarında savunan ve milletvekillerinin sorularına Meclis kürsüsünden cevap vermek zorunda bırakılan Kemal Derviş’in ekonomideki doğrudan yetki alanı neden genişletilmiyor ?

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment