PARAN MI VAR, DERDİN VAR !

 

PARAN MI VAR, DERDİN VAR !

Türkiye tarihinin en derin finansal krizlerinden birinden kurtulmaya çalışırken, Arjantin’e ek destek sağlayan IMF’nin Türkiye’ye de yeni bir “rahatlatıcı” paket sağlayıp sağlayamayacağını tartışmaya başladığımız günlerde ABD’ni sarsan terörist saldırılar dünya gündemine hakim oldu. Amerika’da yaşanan durgunluk nedeniyle tüm dünyada faizlerin düştüğü bir ekonomik ortamda, terörizmin bireylerin güvenini sarsması, tüm dünyada faizlerin bir kez daha düşürülmesine sebep oldu. ABD’nde FED’in faizleri %3’e indirmesinin ardında, tüketimi arttırma çabasının yanı sıra düşen sermaye piyasalarına alternatif olabilecek sabit getirili enstrumanları ortadan kaldırma düşüncesi de yatıyor. Bu arada Japonya’da da son indirim sonrasında faizler %0.25’e kadar geriledi.Sanıyoruz bir sonraki aşama finans kurumlarının yatırımcılara faiz vermemeye başlaması hatta bankayı kullandığınız için negatif faiz, üstüne para isteyebilecek olması. Bu durum tam bizim “paran mı var, derdin var” saptamamıza uyuyor !

 

Yabancı yatırımcıların, bu durumda dahi neden Türkiye’ye gelip “elverişli” şartlarda portföy veya doğrudan yatırım yapmadığı sorusunun cevabını bu köşede defalarca yorumlamaya çalıştık, ama küçük bir hatırlatma yapalım; listenin başında “bürokrasi” yok ! Kuşkusuz bu sorunun cevabını ararken Türk yatırımcısının neden Balkanlarda veya Türki Cumhuriyetlerde yatırım yaptığı sorusunun cevabını da hep beraber bulmamız gerekecek.

 

Geçtiğimiz hafta içinde dünya piyasalarını oldukça iyi takip eden bir Türk bankacı ile sohbet etme fırsatını yakaladık. Bankacı dostumuz Türkiye piyasalarında sahip olduğu yatırımlarının yanı sıra farklı birçok finansal enstrumana da ilgi duymaktaydı. Laf arasında “Para yatıracak varlık kalmadı” dedi. Bu sebeple de “güvenli liman arayan paranın büyük bir kısmı hala ABD’nde Hazine kağıtlarında park etmeye devam ediyor”.

 

Dostumuzun söylediklerini biraz daha düşünüp, araştırmaya karar verdik. Nerelere yatırım yapıyoruz ? Kuşkusuz bizim “ulusal” listemizde geleneksel olarak döviz, altın ve gayrımenkul üst sıralarda yer kaplıyor. İlginç olan 1990lı yılların başından bu yana yatırım alışkanlıklarımızda fazla bir değişiklik olmamış. Sermaye piyasası yatırımları (tahvil ve hisse senedi) Türk yatırımcısının portföyünde %3’ün dahi altında yer bulabilmiş. Yani bizim için sermaye piyasası enstrumanları ancak “alternatif” yatırım aracı olabilmişler. Dünyada alternatif yatırım araçları nelerdir diye araştırdığımızda ilginç sonuçlara ulaştık.

 

Son yıllarda artan bir şekilde yabancı yatırımcıların “sportif” yatırımlara yöneldiğini görüyoruz. Sportif yatırımlar denilince aklınıza AIG’nin Galatasaray Sportif A.Ş.’ne yaptığı yatırım gelmesin ! Bahsettiğimiz tamamıyla spor konulu hatıra eşyalar ! Örneğin 1905-1998 yılları arasında yaşamış Amerikalı bayan teniçi Helen Wills’in kariyerini anlatan 21 dakikalık bir film tam 12,500 USD’a el değiştirmiş. “Helen Wills de kim ?” deyip dudak bükmeyin, kariyerinde 8 Wimbledon olmak üzere tam 32 Grand Slam şampiyonluğuna ulaşmış önemli bir tenisçi. Aynı Wills’in kariyerinde sadece bir kez karşılaştığı Susan Lenglen ile oynadığı maçın imzalı programı ve bileti ise sıkı durun 5,000 USD ediyor.

 

“Spor bana fazla hareketli geliyor” diyenlere daha “yumuşak ve romantik bir yatırım” önereceğiz: İmza toplamak. Yanlış anlamayın “Dövizden kaçış “ veya “Yerli malı Türk’ün malı” konulu imzalar değil, sanat dünyasından ünlülerin imzalarını toplamayı öneriyoruz. Örneğin Elvis Presley’in “My Blues to the World” şarkısının imzalı notaları veya Beatles imzalı “Sgt.Pepper’s Lonely Hearts Club Band” albümü birkaç yıl önce 10,000 dolara alıcı bulmuş. Daha eskilere giderseniz, Ludwig Van Beethoven’ın keman dörtlüsü için bestelediği eserin, 1999’da satılan imzalı el yazılı kopyasına 240,000 dolar değer biçilmiş.

 

İmza deyince kuşkusuz sadece sanatçıların değil birçok ünlünün imzası para ediyor. Örneğin ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün kölelere özgürlüklerini vaat eden ünlü bildirgesi ve üzerindeki imzası Aralık 1999’da 145,000 dolar etmiş. Winston Churchill’in “İkinci Dünya Savaşı” adlı altı ciltlik kitabının imzalı kopyasına geçtiğimiz yıl ortasında 35,000 dolar ödenmiş. Ya da Charles Darwin’in kendi el yazısı ile kaleme aldığı bir mektuba 25,000’a kadar yükselen bir ödeme yapılabilmiş.

 

Bu da hoşunuza gitmedi ise, salonunuzun duvarını süsleyecek bir haritaya yatırım yapmaya ne derseniz ? 13. yüzyılda hazırlanmış deniz haritaları, özellikle de Cenova, Majorka veya Venedik’te çizilmiş ise ve üzerinde de el ile kaydedilmiş “rota talimatları” da varsa değerleri 100,000 dolara kadar çıkabiliyor. Daha detay isterseniz İtalyan haritalarının daha değerli olduğunu, Fransız haritalarının ise para etmediğini ekleyelim.

 

Bu tip “alternatif” yatırım araçlarına ilgi duyan okurlarımıza Sotheby’s ve Christie’s müzayede kurumlarının web sayfalarını tavsiye edebiliriz. Yatırımcıların dünyanın heryerinden ulaşabileceği bu sayfaların yanısıra Sky Sports TV kanalının “Müzayede Kanalı”na ulaşarak interaktif TV yolu ile dünyanın heryerinden değişik yatırım araçlarına teklif vermeleri mümkün kılınmış.

 

Bu hafta farklı bir konuyu işleyerek sizleri “kriz” psikolojisinden çıkarmaya çalıştık. Faizlerin düştüğü bir dünyada yabancı sermaye çekemeyen bir Türkiye ile diğer tarafta parasını yatıracak “varlık” bulamayan yatırımcıların alternatif enstruman arayışları …. Kişi başına GSMH’sı 2,500 doların altına doğru giden bir ülkede imzalı biletleri, haritaları, filmleri yazan biz…… Bu ne büyük çelişki !

 

 

No Comments

Post A Comment