ÖNCE KENDİNİZE SONRA ÇEVRENİZE “WOW” DEDİRTEBİLMEK!

 

ÖNCE KENDİNİZE SONRA ÇEVRENİZE “WOW” DEDİRTEBİLMEK!

Yılın son yazısını yazma vakti geldiğinde, beni bir düşünce aldı. Geçen yılla ilgili onlarca değerlendirme ve yorum yapmak mümkün olabilir. Ancak, hazır hafıza da taze iken, benim için 2012 yılının özeti, iyi ki Mayalilar yanılmış! “Maya” yanılgısını aştıktan sonra “2012’den ne hatırlayacaksın” diye soranlara ise, sanırım pek tereddüt etmeden Felix Baumgartner’ın ismini vereceğim. Bu ismi bilmeyenler veya hatırlamayanlar için dünyanın 39 kilometre üzerinden Red Bull sponsorluğunda atlayan maceracı olduğunu anımsatayım; Youtube sitesinde atlayışın tamamını izleyenlerin sayısı 8 milyonu, özetini takip edenler ise 30 milyonu aşmış! Baumgartner’ın benimle yaşıt olması ve benim hala 39 metreden dahi atlayamamış olmam, bende hayalkırıklığı yaratsa da, Avusturyalı’nın 2012’ye damga vurduğu gerçeğini inkar edebilmek mümkün değil.

Uluslararası medya planlama ve satınalma şirketi Carat, Felix Baumgartner’in atlayışını yeni bir trend ile de “taçlandırmış”; “Wow” etkisi yaratan şeyler yapmanın 2013 için öngörülen akımlardan birisi olduğunu iddia ediyor. Bu iddianın yerindeliğini 12 ay içinde tekrar konuşuruz; ancak Baumgartner’in yaptığını kendi hayatımız için de uygulamaya çalışmak, kendi adıma benim gelecek oniki aydan beklentilerim ile örtüşüyor.

Yönetmesi en zor olan kıt kaynağın zaman olduğunu düşündüğünüzde, her anın hakkını verebilmek ve o andaki aksiyonunuzdan azami etki ve faydayı yaratabilmek gelecek yılın, belki de yılların önceliği olacak. Buna yaşamanın hakkını vermek de diyebilirsiniz, “miş” gibi yaşamamak da diyebilirsiniz; ya da Carat gibi “Wow” diyebilmenin ve dedirtebilmenin çabası olarak da ifade edebilirsiniz. Yıllar once medyanın duayen ismi Nuri Çolakoğlu, o dönemde üzerinde çalışmayı planladığımız bir proje kapsamında “en iyi dergi henüz yapılmamış olandır” demişti bana; en iyi fikrinizi henüz düşünmediniz, en iyi yemeği pişirmediniz, en iyi ürün henüz tasarlanmadı, en iyi hizmet henüz sunulmadı, en iyi satışınızı henüz kapatmadınız, en iyi eğitimi henüz almadınız, en iyi öpücüğü henüz tatmadınız, en iyi anınızı henüz yaşamadınız…

Sanıyorum tartışmaya hacet yok, ben de en iyi yazımı henüz yazmadım ! Belki 2013 yılında, belki daha sonra; ama hep kendi kendime “wow” diyebileceğim “o” yazıyı yazmanın heyecanı ile, Steve Jobs’un önerdiği “çılgınlık” ve “açlık” ile, durmak yok, yola devam…..

2013 yılında daha çok çalışalım, daha çok öğrenelim, daha çok gülelim ve sevdiklerimizle daha çok birlikte olalım…. Mutlu Yıllar !

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment