Ne zaman küresel bir markamız olacak ?

 

Ne zaman küresel bir markamız olacak ?

Vanity Fair dergisinin önderliginde ABD’nde yapılan bir araştırmada, katılımcılara “eğer bir şirket tarafından yönetilen bir ülkede yaşamaları gerekse, o şirketin hangisi olacağı” sorulmuş. Katılımcıların %21’i Google, %17’si Microsoft, %10’u Ben&Jerry’s, %10’u Walmart ve %3’ü ise Goldman Sachs yanıtını vermiş. Katılımcıların %23’ü ise “zaten öyle bir ülkede yaşadığını” itiraf etmiş, ama ne demek istediğini detaylandırmamış ! Sizce bu soruyu Türk katılımcılarına sorak, hangi cevabı alırdık ? Koç Holding, Sabancı Holding, Çalık Holing, Ağaoğlu Grup, Taşyapı, Ülker, İş Bankası, …Yanıtlarınızı merak ediyorum.

 

Ülkeyi, şirket olarak hayal ederken, ilham alınan önemli noktalardan birisi de “markanın” gücü olsa gerek. BrandZ tarafından hazırlanan dünyanın en güçlü 100 markası araştırması da, bu açıdan, dünyadaki değişimin açıklanabilmesi için önemli mesajlar veriyor. Yükselen değer, yeni ekonomi ve “serpilen” şirketleri listeye hakim hale geliyorlar. BrandZ listesinin ilk 100’ündeki markaların üçte biri teknoloji ve telekom sektörlerinden geliyor. Listede ilk on sırada yer alan Apple, Google, IBM, McDonald’s, Microsoft, Coca-Cola, AT&T, Marlboro, China Mobile ve General Electric markaları arasında da teknoloji, telekom ve tüketim sektörlerinin ağırlığı hissediliyor. İlk on sırada yer alan markalar arasında sadece Google, geçen seneye oranla değer kaybetmiş (%2); AT&T ise geçen sene değerlendirmede olmayıp, bu sene ilk onda yeralan yegane marka olmuş.

 

Örneğin geçen sene için yapılan son sıralamada, Apple 153.3 milyar dolarlık marka değeri (bir önceki seneye göre %17.7 artış) ile dünyanın en değerli markası olarak belirlenmiş. Apple’ın “babası” Steve Jobs’un kaybının marka değerini ne kadar etkileyeceğini önümüzdeki sene daha net olarak görebileceğiz. Geçen sene Facebook %246’lık artışla ulaştığı 19.1 milyar dolarlık marka değeri ile ilk kez Top 100 marka arasında, 35. olarak yer alabilmiş. Bu artışta geçen sene gösterime giren “Social Network” filminin de payı olduğu iddia ediliyor; reklamın hakikaten iyisi kötüsü yok mu acaba ?

 

Amazon ise, yılların Walmart’ını marka değeri olarak 350 bin dolarla dahi olsa geçerek, 37.6 milyar dolar ile “perakende dünyasının en değerli markası” ünvanına ulaşmış. Marka değeri düşen iki perakende devi Tesco ve Carrefour ise sırasıyla 21.8 milyar dolar ve 13.7 milyar dolarla ilk 100’de yer almışlar. Listedeki bir başka ilginç gelişme ise 22.6 milyar dolarlık marka değeri ile 29. sıraya kadar yükselebilmeyi başaran Çin arama motoru Baidu ! En değerli 100 marka arasına bu sene 12 Çin, 3 Brezilya ve 1’er tane de Hint ve Rus markasının girmiş olması, dünyada gelişen pazarların ağırlığını göstermesi açısından da önemli bir işaret. Acaba ne zaman bir Türk markasını küresel ilk 100’de görebileceğiz, ve daha önemlisi göğsümüzü kabartacak markamız hangisi olacak ? Turkcell, Garanti, Efes Pilsen, Mavi Jeans, Ülker, THY, ya da siz söyleyin. Oylama başladı!

 

İlk on marka arasında yer alan General Electric’in ardından endüstri alanında ise marka değeri en yüksek şirket Japon otomotiv devi Toyota olmuş (24.1 milyar dolar). Toyota’yı 22.4 milyar dolar ile BMW izlerken, Mercedes (15.3 milyar dolar), Honda (14.1 milyar dolar) ve hatta Porsche (12.4 milyar dolar) oldukça gerilerde kalmışlar. Başbakanımızın son çıkışının ardından, Porsche’in seneye ilk 100 arasına dahi gireceğinden şüpheliyim !

 

 

No Comments

Post A Comment