Ne zaman “işi bırakmak” istersiniz ?

 

Ne zaman “işi bırakmak” istersiniz ?

Profesyonel hayatta iseniz, sıklıkla görev yaptığınız kurumun “iç genelgeleri”, ya da parçası olduğunuz sosyal güvenlik şemsiyesine bağlı olarak, belli bir yaşın üzerinde çalışmanız sınırlandırılıyor. Pekiyi hayat boyu sürdürebileceğiniz bir işiniz olsa, “ne zaman işi bırakıp, emekli olmak istersiniz ?”

İşte bu sorunun cevabı son birkaç haftadır dünya kamuoyunun gündeminde. Zira 85 yaşındaki Josef Ratzinger geçtiğimiz haftalar içinde görevinden ayrılmak istediğini ve Şubat ayı sonunda görevi bırakacağını açıkladı. Ne var bunda diyebilirsiniz ? Bavyera’dan gelen Alman Ratzinger’in, İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in ordusunda savaşma haricinde bir önemli özelliği daha var; kendisi Hıristiyan dünyasında Papa Benedict XVI olarak tanınıyor ! “Emekli oluyorum” açıklaması 265. Papa* (Benedict IX üç ayrı sefer Papa olarak görev yaptığı için 267. dönem) ‘dan gelince konunun rengi değişiyor! O kadar ki, ilk açıklamadan sonra Vatikan konfirmasyon için bir açıklama daha yapmak zorunda kaldi; eminim Türkiye’de de birçok insan, “ayrılma kararını” Zaytung’un bir başka “gıdıklayıcı” haberi olarak ele almıştır.

Papa’nın sağlık sebebi ile 85 yaşında “erken emeklilik” kararı almasının dünyada “şok” yaratması, sanıyorum yakın zamanda benzer bir gelişmeyi kimsenin deneyimlememesi ile de ilgili. Yaptığım araştırmalarda, Hıristiyanlık tarihinde daha once istifa eden beş Papa’nın olduğunu, bunların hepsinin “iktidar” kavgası nedeniyle görevi bıraktığını veya bıraktırıldığını, en son görevden ayrılışın da yaklaşık 600 yıl once 1415’de gerçekleştiği bilgilerine ulaştım. Dolayısıyla Papa’nın “sağlık sebebi ile görevime layıkı ile devam edemeyeceğim” açıklaması da yeni bir “çağın” açılmasına sebep oluyor.

Hıristiyan dünyasının ruhani lideri de olsanız, sorumluluklarınız var! Bunları fiziksel, zihinsel, hatta motivasyonel olarak yerine getiremeyeceğinize, icra edemeyeceğinize inanıyorsanız, görevi sizden daha iyi yapacağına inandığınız, arkanızdan gelenlere bırakmak “en doğru davranış”. Bir de çevremize bakalım; her ne sebeple veya motivasyonla olursa olsun, Papa Benedict XVI ‘nın gösterdiği “olgunluğu” göstermeyip, koltuğuna yapışan, kaybetmemek için mücadele eden, aynaya bakmaktan imtina eden, her alanda, her çevrede, her seviyede ve yaşta onlarca, yüzlerce, binlerce, milyonlarca insan var.

Emekliye ayrılan Papa Benedict XVI, kendisinden once görevi bırakan beş Papa’dan farklı olarak Vatikan’da yaşamaya devam edecek. Uzmanların iddiasına gore kendisine aylık 2,500 Euro maaş bağlanacak, hatta yeni seçilecek Papa’nın önerisi ve “fahri” rolü de düşünülerek, bu ücret iki katına kadar da artırılabilecek. Bakalım Papa’nın “erken emeklilik” kararı, Hıristiyan dünyasında yeni bir yol açacak mı ? Ancak umudum, Papa’nın kararından ilham alanların sayısının artması.

Değerli okurlarım,

Bu yazıyla birlikte HT Kariyer’de üç yıldır süren Pazar buluşmalarımız sona eriyor. Bugüne kadar gösterdiğiniz ilgi, yolladığınız elektronik posta ve mektuplar, zaman zaman buradan duyurduğum araştırma ve anketlere yaptığınız katılım ve fikirsel katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Benim için son derece değerli olan paylaşımlarımızın önümüzdeki dönemde, farklı mecra ve platformlarda devam edeceğine inanıyorum. Unutmayın, bugün hayatınızın geride kalan kısmının ilk günü!

 

 

No Comments

Post A Comment