MECLİSDE VE TOPLUMDA BİR BAYRAM HAVASI: YAŞASIN KADINLAR GELİYOR!

 

MECLİSDE VE TOPLUMDA BİR BAYRAM HAVASI: YAŞASIN KADINLAR GELİYOR!

Gelecekti, geliyordu derken, Türkiye’de milletvekili seçimleri tamamlandi. Şimdi de koalisyon, iktidar, “farklı adla” erken seçim tartışmalarina kapıldık. Bu konuları “köpürtmesi” ne kadar keyifli, kolay olsa da, siyasete girmek değil niyetim; daha ziyade son seçimlerin ardından oluşan parlamentonun cinsiyet kompozisyonunu yorumlamayi gerekli duyuyorum.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklamasıyla kesinleşen 7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçlarına göre TBMM’ne dört farklı partiyi temsilen 91 kadin milletvekilini gönderebilmeyi başardık. AKP 35 (%14.06), HDP 32 (%40.51), CHP 20 (%15.27) ve MHP de 4 (%5.06) kadın milletvekili ile yeni dönemde TBMM’nde temsil edilecek. Toplamda 91 kadın milletvekili de 550 üyeli TBMM’nin, yaklaşık %16.5’ini oluşturacak. Aldıkları oydan bağımsız olarak, eğer “tek yumruk” hareket edebilmeyi başarabilirlerse, TBMM’nde 91 milletvekili ile üçüncü en buyuk parlamento grubunu oluşturacak kadin milletvekilleri.

Neredeyse %17’ye ulaşan kadın milletvekili oranı medyada da törenlerle kutlandır. Ne mutlu değil mi? Toplumda kadin ve erkeklerin eşit sayida olmasina, eğitim hayatında kadın ve erkeklerin eşit sayıda olmasın rağmen, parlamentoda neredeyse her 5 erkek milletvekiline karşılık sadece 1 kadın milletvekili kendisine oy veren seçmenlerini Ankara’da, TBMM’nde temsil etme hakkını alabilmiş. Geçen dönemki parlamentonun çok üzerinde imiş, hem sayı, hem de oran. Zaten dünyada da kadın erkek, cinsiyet eşitliği yeni yeni gelişen bir kavram (kadınla erkek Ade mile Havva’dan beri yokmuş gibi!) Ne mutlu ve gurur verici bir tablo, degil mi? Biz de bu tablo ile avunuyoruz, bayram ediyoruz, yurt kapsamında kutluyoruz.

Cem Boyner, Mart ayında Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ekonomik büyüme ve gelişmenin tırmanarak değil, hoplayarak, ziplayarak olabileceğini iddia etmişti (sonrasında da Hoppi geldi zaten!). Yani organik büyüme modeli ile mevcut makus kaderimizi kırmamız mümkun değil, Bizim inorganik büyümeyi yaratacak, kırılmayı sağlayacak, farklı bir modeli hayata geçirmemiz şart. Benzer bir yaklaşım hayatin her alanındaki cinsiyet eşitsizliği için de geçerli olmak zorunda. “Statüko ile pazarlık yapmak” ve kazandığımız marjinal iyileştirmeler için kutlama yapmak, bizi rehavete sürüklerken, “canavara suyun üzerine çıkarak nefes alma imkani” veriyor. Hayatin her alanında, profesyonel iş insanlarının, girişimcilerin, yönetim kurulu üyelerinin, akademisyenlerin, sporcuların, sanatçılarin, milletvekillerinin sayısinda cinsiyet eşitliğini hedefleyerek hareket etmek tek kabul edilebilir hedef olmali; onun dışındaki hiçbir sonuç da “aynaya bakabilen” kimseyi mutlu etmemeli. Ancak bu düşünce disiplini ve yaklaşımı utanmamız gereken sonucu, hatta daha ileri gideyim insan haklari suçunu ortadan kaldırma yolunda bize katkı sağlayabilir.

Sayılarda eşitliği konuşamadığımız, hatta çıkan sonuçlarla bayram yaptığımız için farkında olarak veya olmadan önümüze getirilen farklı konuları da sağlıklı yorumlayamıyoruz. Örneğin yeni kurulan meclisin başkanının seçilme arifesinde olduğumuz şu günlerde ne hiçbir partinin ne de parlamentodaki “üçüncü büyük grubun” gündeminda 95 yıl sonra ilk kez TBMM’ne bir kadın meclis başkanı seçmek var. Düşünün, şu anda Safak Pavey’in ya da Meral Aksener’in de aday oldugu bir Meclis Başkanlığı seçim yarışı çoğumuzu daha fazla heyecanlandırmaz mıydı, umutlandırmaz mıydı ? Kişilere karşı hiçbir yorumum olamaz ama şu ana kadar açıklanan Meclis Başkanı adaylarının son parlamentoya seçilen en yaşlı erkek milletvekilleri arasından çıkması tesadüf mü, yoksa yukarıda dile getirdiğim statükonun bize empoze ettiği ve bizim de farkında olmadan, düşünmeden, tatlı tatlı kabul ettiğimiz olgulardan bir başkası mı? Geçen sene Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir kadının aday dahi gösterilmemesi, değerlendirmeye dahi alınmaması gibi, bu konuda da oluşan güçlü toplumsal algıyı, hatta önyargıyı aşabilmek kolay değil. Ama inanın bunu aşabilmenin yolu da marjinal iyileştirmeler değil.

Bu arada lütfen bana yetkinlikden bahsetmeyin, bunu bir engel veya mazaret olarak görmeyin, göstermeyin. Önce cinsiyet eşitliginde sayisal eşitliği hedef değil şart haline getirelim; ancak onu sağladıktan sonra, yani cinsiyette eşit temsili hayatın her alanina soktuktan sonra, yetkinlikleri konuşmaya başlayabiliriz.

 

 

No Comments

Post A Comment