MANCHESTER UNITED’DAN ALINACAK DERSLER !

 

MANCHESTER UNITED’DAN ALINACAK DERSLER !

 

Ev sahipliğini yaptığımız 32.Avrupa Basketbol şampiyonasının finaline “12 Dev Adam”ımız adlarını yazdırmayı başardı. Pazar akşamı Yugoslavya karşısında final maçında basketbolcularımızı desteklemek üzere Abdi İpekçi Salonunun yolunu tuttuk ve “mahsun” olarak, “şerefli” bir ikincilik ile geri döndük. Teşekkürler “12 Dev Adam” !

 

ARIA’NIN HAMLESİ

 

Spordaki diğer önemli bir gelişme ise geçtiğimiz hafta içinde Aria adlı cep telefonu operatörünün üç büyük spor kulubü ile yaptığı anlaşma idi. Geçen sezon Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Telsim ile yaptığı forma reklam anlaşmasının ardından da bu sezon Telecom Italia ile İşbankası ortaklığındaki Aria her üç kulüp ile anlaşarak büyük bir hamle yaptı.

 

Basketbolcularımızın “aydınlattığı” içinizi karartmadan bu hafta biz de spor üzerine yoğunlaşmaya çalışalım. Geçen sene başında yıllardır Sharp ile olan anlaşmasını sona erdirerek kulübün forma reklamlarını yıllık 7.5 milyon sterline mobil telefon operatörü Vodafone’a satan Manchester United, sanıyoruz Türk spor kulüplerine ve mobil operatörlere de ilham verdi.

 

MANCHESTER UNITED ÖRNEĞİ

 

Halka açık olan Manchester United “şirketinin” yıllık gelirlerinin %40’ı bilet hasılatından, %20’si televizyon yayın haklarından, %20’si marka ürünlerin satımından , %15’i ise reklam ve sponsorluk haklarından geliyor. Toplam gelirlerin yaklaşık % 5’i ise kulüp tesislerinde düzenlenen konferans ve benzeri faaliyetlerden elde ediliyor. Bu tabloyu bir de bizim “en çağdaş” yönetildiğini iddia ettiğimiz yukarıdaki üç büyük kulübümüzün finans kaynakları ile karşılaştırın isterseniz.

 

Manchester United’ın ek gelir yaratmak amacıyla üzerinde çalıştığı yeni projelerin başında ise son iki yılda yavaşlasa da teknolojinin temelini oluşturduğu “yeni ekonomik” modeller yeralıyor. Vodafone sadece forma reklamı ile yetinmeyip, WAP ve benzeri teknoloji ile Manchester United taraftarlarına “manumobile” başlığı altında sunmaya çalıştığı yeni hizmetlerden dolayı elde edilebileceği gelirleri de hesaba katıyor. Kuşkusuz Manchester United da benzer şekilde, Vodafone servislerinden doğacak gelirlerden pay almayı bekliyor. Diğer taraftan kulübün resmi web sitesi (www.manutd.com) ayda on milyona yaklaşan “hit” alıyor. Buradan yönlendirildiğiniz bazı siteler ise kulübe ayrıca komisyon ödüyorlar. Bunların başında da sanal ortamda maç skorları üzerinde tahmin yapılabilen Eurobet’in sitesi geliyor.

Üç yıl önce BSkyB ve Granada Televizyonu ile ortak kurulan MUTV (Manchester United Televizyonu) ise daha emekleme aşamasında. Bir başka büyük proje ise stadın kapasitesinin 55,000 kişiden 67,400 kişiye çıkartılması amacıyla yapılan yaklaşık 30 milyon sterlinlik yatırım idi. Yıllardır Galatasaray’ın gündeminde olan ve iki yıldır da Fenerbahçe’nin farklı bir yaklaşımla önemli yol aldığı bu stadyum kapasite arttırımı projesi iki yılda tamamlandı ve Manchester United’a yıllık yaklaşık 7.5 milyon sterlin ek gişe hasılatı sağladı. Gelirlerinin büyük kısmını TV haklarından ve forma reklam gelirlerinden elde eden bizim kulüplerimiz ise bugün Manchester United’in sadece forma reklamı gelirlerini ve “halka açık” olmasını örnek almaya çalışıyor gibiler.

 

SPORDA YÖNETİŞİM

 

Geçtiğimiz haftalarda NTVMSNBC’de yeralan ilginç bir değerlendirme (http://www.ntvmsnbc.com/news/102596.asp) dünyada futbolun ne denli geliştiğinin ve finansal gücün öneminin bir kez daha altını çizmişti. Finans ile gönül verilen renklerin ilişkisini sizlere göstermesi açısından, halen 650 milyon dolar civarında bir piyasa değerine sahip olan Manchester United’a sadece üç yıl önce BSkyB Televizyon kanalının patronu Rupert Murdoch’un 1 milyar dolar değer biçtiğini hatırlatalım. Hem bu fiyatın çok düşük olduğunu iddia eden, hem de Murdoch aleyhtarı taraftarlar (ve hissedarlar), Manchester United Yönetim Kurulu’nun olumlu baktığı bu teklife karşı harekete geçtiler. Bizim ne iş dünyasında ne de siyasette beceremediğimiz bir organizasyon ve hesap sorma ile haklarını sonuna kadar arayan bu grup ilk aşama olarak da SUAM (Shareholders United Against Murdoch)’i kurmuştu, yani Murdoch’a Karşı Birleşik Hissedarlar ! SUAM basın, siyasetçiler, yatırım bankacılar ve bürokrasi kademesinde yürüttüğü lobi çalışmalarının yanında, o dönemdeki 30,000 Manchester United hissedarı ile de temas kurarak kendi tezlerini anlatmıştı. Sonuçta Rekabet Komisyonu, bu teklifi 1999’da, BSkyB televizyonuna haksız rekabet etme fırsatı tanıyacağı için reddetti ve engelledi. Milan ve Paris St.Germain gibi Avrupa’nın iki büyük kulübüne de medya imparatorlarının sahip olmasına rağmen alınan bu karar İngiltere’nin hissedar hakları ve “kurumsal yönetişim” konusunda geldiği noktayı göstermesi açısından da son derece önemliydi. Bu çerçevede Murdoch’un teklifinin sermaye piyasaları tarafından da olumlu karşılandığını, Manchester United hisse fiyatının, teklifin geçerli olduğu 1998-99 arasında %70 değer kazanmasından da söylemek mümkün. Aslında resmi büyütürsek, yukarıdaki Manchester United örneğinden sadece spor dünyası değil, iş ve siyaset dünyası da ders çıkartmalı. Hakkını aramayı, hesap sormayı ve hesap verebilmeyi öğrenmeliyiz. Pardon, biz onları 40 yıl sonra Old Trafford’da yenmiştik değil mi, ne gerek var o zaman ders çıkartmaya ? Onlar bizden öğrensin bu iş nasıl yapılır !

 

 

 

No Comments

Post A Comment