Liwupu satılacak mı?

 

Liwupu satılacak mı?

Çok uzak değil, sadece iki ay önce, gene bu köşede Çin’in sporda ve özellikle de futbol alanında yukarıdan aşağıya, uzun vadeli bir vizyon ile hareket ettiğini sizinle paylaşmıştım. Yazımda “FIFA sıralamasında 81. sırada yer alan Çin futbolunun yarattığı ekonominin 2025 yılına kadar 10 kat büyüyeceğini” belirtirken, Çin Lideri Jinping’in Dünya Kupası’nı kazanma idealinden de bahsetmiştim. Kariyer dergisinin Temmuz 2016 sayısında yer alan yazımda, Çin’in İngiltere Premier Lig’ine duyduğu ilginin de altını çizerken, yeni sezonda “Premier Lig’de mücadele edecek en az altı takımın gögüs forma reklamında, Çin markalarının, yani Çince karakterlerin olacağı” tahmininde de bulunmuştum.

Bu yazının ardından araya bir “Olimpiyat parantezi” girdi. Özellikle İngiliz Olimpiyat takımının madalya sıralamasında Çin’i geçerek, ikinci sıraya yerleşmesi benim yazımdaki bazı öngörülerle çelişiyor gibi gözüktü. Ancak hemen hemen eşzamanlı olarak Çin “başarılı bir iletişim hamlesi yaparak”, dünyanın en önemli kulüplerinden birisine, karşı konulması zor bir teklif yaptı, beni de kurtardı! Bu büyük teklifin muhatabı ise İngiliz Liverpool futbol takımı oldu. Çinliler tarafından bu kez hedef tahtasına bir futbolcu değil, bir futbol devi; hatta futbol tarihinin mihenk taşlarından birisi koyuldu. Daha sezonun başında Shakhtar Donesk’den Alex Teixeira’ya yıllık 8 milyon dolar veren, aralarında Ramires, Pelle, Gyan, Asamoah, Jackson Martinez ve Demba Ba’yı transfer eden Çin futbolu bu kez hedefine Liverpool’u koydu.

Bahsettiğim yazıda dile getirdiğim gibi, bu gelişmeyi sürpriz olarak görmemek lazım. Bu ilginin önemli sebeplerinden birisi Liverpool’un Çincede “Liwupu” olarak tanınması ve aynı kelimenin futbol ile eş anlamlı olarak da kullanılması. Ancak geçtiğimiz sene içinde Çin Lideri Xi Jinping Futbol Reformu ve Gelişme Programı adı altında 50 maddelik bir manifesto yayınladığının da altını çizmemiz gerekir. Bu manifestonun amacı da 2050 yılına kadar Çin’in Dünya Kupasını almasını sağlayacak adımları atabilmek idi. Aslında bu aksiyon planının meyveleri de gecikmeden olgunlaştı; Çinli elektronik şirketi Suning, Inter’in %70’ini satın alırken, bir başka Çin yatırım şirketi Berlusconi’den Milan’ı 740 milyon Euro’ya almak üzere anlaşma imzaladı. Atletico Madrid, Roma, West Bromwich Albion, Hull, Aston Villa ve Wolverhampton Wanderers Çinli yatırımcılar tarafından yatırım yapılan veya tamamı satın alınan futbol kulüplerinin sadece bir kaç tanesi. China Medical Capital ve Citic Capital’in ise Manchester City’nin sahibi olan City Football Group’a %13 hisse karşılığı 400 milyon dolar yatırdığını da belirtelim.

Liverpool’un sahibi olan Fenway Sports Group (FSG) kulübe 2010 yılında 300 milyon sterlin ödemişken, Çinli alıcınların teklifi, sadece altı yıl sonra 800 milyon sterlin seviyesinde oldu. Teklifi getiren Everbright şirketi Çin devletinin varlık fonları (Chinese Investment Corporation) tarafından desteklenen bir finans yatırım şirketi. Sadece altı yılda elde edilmesi olası bu büyük kara ve geri dönüşe rağmen, Liverpool Yönetim Kurulu Başkanı Tom Werner’ın teklife verdiği ilk yanıt ise olumsuz olmuş; Werner “Liverpool satılık değil” demiş. Ancak kuşkusuz bu yanıtın daha iyi irdelenmesi lazım. Zira Liverpool’un sahibi olan FSG ve büyük ortakları John Henry, Tom Werner ve Mike Gordon, eş zamanlı olarak azınlık hissesi satışını değerlendirmeye açık olduklarını da dile getirmişler. Halen devam eden stadyumun kapasitesini yükseltmeye yönelik yatırımın ve Alman Teknik Direkör Jurgen Klopp ile bu sezon ortasında imzalanan altı yıllık anlaşmanın sonuçlarının, kulübün değerini daha da yükseltebileceği iddia edilebilir. Ortakların yaklaşımının samimi olup olmadığı, fiyat beklentileri, ya da pazarlık stratejisi uygulayıp uygulamadıkları ancak zaman içinde belli olacak; fakat ortakların “ateşle oynadığını” da görmek gerektiği inancındayım. Zira CIC tarafından desteklenen Everbright’ın benzer bir teklifi yarın, Liverpool’un başka bir rakibine, örneğin Tottenham’a yapma olasılığı da hiç az değil; derler ya, “fazla naz aşık usandırır”. İşte bu durumda, fiyatı yükseltmeye çalışan Liverpool, tam da “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabilir”. Zira kendi kasalarına girmeyen yüzmilyonlarca sterlinin, rakip kasasına girmesi ve kendilerinin aleyhine kullanılacak olması Liverpool’un planlarını beklemedikleri kadar değiştirebilir. Yani, stratejik düşüneyim derken, tüm hedeflerinize ulaşma imkanını zora sokacak bir kararsızlığa düşme riskini Liverpool’un sahbi FSG yönetebilecek mi? Bakalım Liwupu’nun kaderi siz bu satırları okurken daha netleşmiş olacak mı? Az sonra….

 

 

 

No Comments

Post A Comment