KADER KURBANI YUNANISTAN!

 

KADER KURBANI YUNANISTAN!

Tokyo’daki Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu toplantıları sırasında birçok banka da uluslararası yatırımcı kitlesinden oluşan müşteri grubuna yönelik konferans ve seminerler düzenledi. Program içeriği olarak tatmin edici olan konferanslardan birisi de Barclays bankasının toplantısı idi; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile başlayan Barclays’in yatırımcı konferansı Yunanistan’ın eski başbakanı George Papandreou’nun konuşması ile tamamlandı.

 

Papandreou’yu ilk kez “canlı” dinleme şansını buldum. Salonu dolduran diğer yatırımcılardan hissettiğim, Yunanistan’nın ekonomik durumu ne olursa olsun, Papandreou’ya olan saygı ve hayranlığın etkilenmediği yönünde idi. Papandrou sözlerine, “Yunanistan’da iflas edenin sadece cari açık ve bütçe yönetimi değil, kredibilite de olduğunu” söyleyerek, başladı.Salonda en büyük hareketlenme ise Papandrou’nun ”geleceğin Yunanistan’ı büyük potansiyele sahip” dediği anda değil de, “geleceğin Yunanistan’ında insanlar vergi de ödeyecek” dediğinde olması da manidardı.

 

Papandreou’yu dinlerken, ne yalan söyleyeyim, benzer durumda kendimi veya bir Türk’ü hayal etmeden geçemedim. Bir yandan insan “Allah düşürmesin”, dese de; eski başbakanın rahatlığı, yitirmediği öz guveni etkileyici idi. Papandrou, Alman Başbakanı Merkel’e ilk buluşmalarından birinde “Problem Yunanistan değil” dediğinde duyduğu inançtan hiçbir şey kaybetmemişe benziyor. Evet Yunanistan’ın eski başbakanına göre, “nasıl Euro ekonomik bir proje değilse”, “problem de Yunanistan değil, Avrupa’nın bütünü”!. Aradan geçen bir seneden fazla süreye ragmen hala özelleştirme alanında adıma atamasa da, Yunanistan’ının bu hale düşmesindeki en büyük pay, Papandrou’ya göre “Avrupa Birliği’nin görevini yerine getirememesinde” yatıyor. Yanlış duymadınız, Papandreou konuşması sırasında bir kaç kez, “benden önceki başbakanları Avrupa Birliği daha iyi denetleseydi, kontrol etseydi” demekten kendini alamadı; fazla da tepki görmedi !

 

Konuşmanın sonlarına doğru, soru-cevap kısmında, Yunanistan’ın önlem almakta yavaş kalması konusundaki sorulara cevap vermeye çalışırken, Papandreou, “Yunanistan’ı herkes uzo içen, tembel ve Zorba dansı yapan insanların ülkesi” olmadığının altını çizdi. Yunanistan’ın eski Başbakanı, OECD rakamlarına göre Güney Kore’den sonra Yunanistan’ın “en çok çalışılan ülke” olduğunu da belirtti.

 

Atmış yaşındaki politikacının yerinde olabilmeyi kaç kişi ister bilemiyorum ama gerçek olan şu ki, Papandreou’nun konuştuğu toplantıdan çıkan birçok yatırımcı neredeyse Yunanistan’ı “kader kurbanı” olarak değerlendirecek kıvama gelmiş idi. Konunun değerlendirilmesi bana düşmez ama, Nasrettin Hoca’nın dediği gibi, benim de aklımdan “hırsızın hiç mi suçu yok” demek geçmedi, dersem yalan söylemiş olurum!

 

 

No Comments

Post A Comment