JEFF BEZOS’DAN BAYRAM HEDİYESİ

 

JEFF BEZOS’DAN BAYRAM HEDİYESİ

Şeker Bayramını ABD’nde geçirdim. Bu sene yaz tatili yapamamış olsam da, ABD’nde geçirdiğim iki hafta, her zaman olduğu gibi beni son derece dinlenmiş olarak sizlerle buluşturdu. ABD’nin Doğu kıyısında olsanız dahi, yedi saat zaman farkı, Türkiye’deki işleri takip etmenizi neredeyse imkansızlaştırıyor (Aman müşterilerim duymasın!). Ama daha önemlisi ABD’nin gündemi Türkiye’nin gündeminden o kadar farklı ki, geri döndüğünüzde sanki farklı bir gezegenden gelmiş gibi hissediyorsunuz. Örneğin ne Suriye, ne Mısır konusu ABD’nin gündeminde yer işgal etmiyor. Temmuz’un son günleri ve Ağustos’un ilk günlerinde dünyanın bizim olduğumuz kesimi ile ilgili Amerikan kamuoyunu meşgul eden tek konu “terror tehdidi” nedeniyle kapatmak zorunda kaldıkları 20 civarındaki Amerikan elçiliği idi.

İŞADAMI GAZETE SATIN ALIRSA….

İş dünyasının gündemine ise boyutundan ziyade alıcısının kimliğinden dolayı bir satın alma düştü: Forbes küresel zenginler listesinde 19.sırada yeralan 49 yaşındaki girişimci, işadamı, elektronik ticaret sitesi Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, 25 milyar doları aşan kişisel servetinin yaklaşık yüzde biri ile, 250 milyon dolara The Washing Post gazetesini satın aldı. Yapılan anlaşmaya gore The Washington Post gazetesi bünyesinde yeralan Express, The Gazzette, Southern Maryland, Fairfax County Times, El Tiempo Latino yerel yayınları ve Greater Washington Publishing isimli yayınevi de el değiştirmiş olacak. Jeff Bezos’un sabah kahvaltısında okuduğu gazeteler haricinde, gazeteciliğe veya medyaya özel bir ilgi duyduğuna yönelik hiçbir işaret olmadığı için açıklama büyük ilgi topladı. Konuyla ilgili herhalde en ilginç saptamayı televizyon yıldızı Conan O’Brien yaptı; Conan, satınalma ile ilgili olarak, canlı yayında, “Bezos artık milyonlarca müşterisinin ne hissettiğini daha iyi anlayacaktır” dedi. “Bilgisayar ekranının karşısında, gecenin bir yarısında, yarı sarhoş, online alışveriş yaptıktan sonra, UPS kamyonu satın aldıklarını kapına getirdiğinde, ne halt yediğini acı da olsa anlıyorsun”. Conan’ın ima ettiği gibi, Bezos imzayı attığının ertesi sabah pişman olmuş mudur, bilemiyorum, ama bu ilginç konunun daha “sağlam” kafa ile incelenmesi ve irdelenmesi gerektiğine inanıyorum.

GARAJDA KURULAN ONLINE PERAKENDE DEVİ

Son satın almayı yorumlamadan once Jeff Bezos kimdir ve neyi başarmıştır, sorularına kısa da olsa cevap verme ihtiyacını hissediyorum. Elektronik ticaret devi Amazon’u kendi garajında kurmuş olsa da, teknoloji ve girişimcilik alanında benzer başarılar elde eden Bill Gates veya Mark Zuckerberg’den farklı olarak Bezos, Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar eğitimini tamamladıktan sonra Wall Street’de profesyonel kariyerine başladı ve D.E.Shaw isimli yatırım şirketi ve hedge fonunun en genç başkan yardımcılarından birisi olduktan yaklaşık dört yıl sonra Amazon’u 1994 yılında, otuz yaşında kurarak girişimci hayata geçiş yaptı. Bezos kitap satmak üzere geliştirdiği elektronik platformu yirmi milyar dolara yakın cirosu olan bir perakende devi haline getirdi. Yaratıcı fikir kadar başarısının ardında operasyonel mükemmellik, detaylara hakimiyet ve en iyi insanlarla çalışmak olduğunu, yani iyi bir icracı olduğunu Bezos’u tanıyanlar dile getiriyorlar.

Tanınmış bir işadamı Türkiye’de bir medya grubunu satın alırsa aklınıza ilk gelen ne olur; kuşkusuz politik bağlantılar ya da hırslar veya iktidar ile olan ilişkiler. Kübalı bir göçmen ailenin üvey oğlu olsa da, Jeff Bezos bugüne kadar siyasi desteğini hem kişisel olarak hem de Amazon üzerinden dengeli bir biçinde Demokrat Parti’ye ve Cumhuriyetçi Parti’ye eşit olarak yapmayı tercih etmiş. En azından bugüne kadarki işaretler satın almanın ardında siyasi bir rasyonel olmadığını gösteriyor.

YAZILI BASINDA AKTÖRLER DEĞİŞİYOR

Jeff Bezos’un Washington Post’u satın alması ile eş zamanlı olarak, Boston Sox beyzbol takımının sahibi John Henry de 70 milyon dolar bedelle Boston şehrinin en önemli gazetesi olan The Boston Globe’u satın aldı. Gazetenin eski sahibi olan The New York Times grubu yirmi yıl once The Boston Globe’a tam 1.1 milyar dolar ödemişti. Mecralar farklı da olsa aynı günlerde basılı versiyonu kapatılmış olan Newsweek dergisinin isim hakları bedelsiz olarak el değiştirdi. Newsweek dergisini satın almak için IAC grubu yaklaşık iki yıl once sosyal güvenlik yükümlülükleri karşılığı 40 milyon dolarlık bir yükün altına girmişti. Diğer taraftan, tartışmasız yatırım dehası olarak bilinen Warren Buffett son yıllarada birçok yerel gazeteyi satın alarak portfüyüne eklemişti. Arka arkaya gelen bu haberler “medyada cazip bir yatırım fırsatı mı oluşuyor” sorusunu akıllara getiriyor. Özellikle The Washington Post ve The Boston Globe gazetelerinin neredeyse eş zamanlı satışı aslında medya yatırımcılığına farklı bir bakış ve yaklaşımın geldiğine de işaret ediyor. Halka açık şirketler olarak, sermaye piyasalarının her üç ayda bir baskısına maruz kalan medya gruplarının değişen düzende hayatta kalma şansları giderek azalıyor. Uzun vadeli “marka” yatırım yapmanın giderek imkansızlaştığı ve internet ile mücadele eden sektörün daha yerel ve stratejik bakabilecek, “işbirlikçi” (aman dikkat, “yandaş” değil!) patronlarla sağlıklı habercilik yapması da mümkün olabilecek.

BEZOS’UN “YETKİNLİĞİ” WASHINGTON POST’U KURTARABİLECEK Mİ?

Başarılı ve vizyoner işadamı Bezos’un, 250 milyon dolara satın aldığı The Washington Post gazetesi geçen senenin aynı dönemine gore %7 düşüşle, bu yılın ilk çeyreğinde ortalama 475 bin tiraja kadar inmişti. Gazete kendi zirvesinde olduğu dönemde, 1993 yılında 830 binin üzerinde tiraja ulaşmıştı. Tirajdaki düşüş, gerileyen reklam gelirleriyle The Washington Post gazetesi, 2013 yılının ilk altı ayında 138.4 milyon dolar gelir elde etmesine ragmen, 50 milyon dolar zarar açıklamıştı. Zararın 40 milyon dolarlık kısmı nakit olmayan emeklilik karşılıkları için olsa da, gazetenin geçen sene aynı dönemde de 33 milyon dolar zarar etmiş olması trendin olumlu olmadığını gösteriyor. Jeff Bezos’un “operasyonel mükemmeliyet” modeli ve etkin icraatı The Washington Post’un ekonomisine pozitif katkı yapabilir. Ancak bu konuda ısrarla açıklama bekleyen basın mensuplarına “Washington’un diğer kısmında mutlu olarak çalıştığım günlük bir işim var” diyerek cevap veren işadamı icraatın içinde yer almayacağının işaretlerini verdi. Jeff Bezos satın alma açıklamasının hemen ardından da başta yayın sorumlusu Katharine Weymouth olmak üzere “gazetenin tüm yönetim ekibinin görevlerinde devam etmelerini arzu ettiğini” de belirtmişti. Yaklaşık beş yıldır gazetenin en tepe koltuğunda oturan Katharine Weymouth, gazetenin eski sahibi olan Graham ailesinin dördüncü neslinin bir üyesi ve The Washington Post gazetecilik şirketinin eski Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Donald Graham’ın yeğeni. Graham ailesi The Washington Post gazetesini 1933 yılında açık artırmadan almıştı ve 80 yıldır, yaklaşık dört nesildir de kontrolünde tutuyordu. Oxford ve Harvard Üniversitelerinde eğitim alan ve medya dünyasının içinde “büyümüş” Katharina Weymouth’dan daha fazla gazeteyi tanıyan ve role de tecrübeleriyle uygun olabilecek birisini de aslında Bezos zor bulurdu. 1960’lı yıllarda gazetenin başına zorunlulukla (eşinin intihar etmesi ile) geçen büyükannesinin Fortune 500 listesinde bir şirket yöneten ilk kadın yönetici olduğunu ve kaleme aldığı anıları ile Pulitzer ödülü kazandığını eklersek, Katharina Weymouth’un medya yöneticiliği için gereken genlere de sahip olduğu anlaşılacaktır. Weymouth bir mülakatında “kesinlikle çok iyi bir yayıncı olmak istiyorum, bunun yanında, eğer, bir de, insanlar beni severse daha da iyi olur” derken aslında gazete için son birkaç yılda yaptığı radikal yeniden yapılanmanın yarattığı hoşnutsuzluğundan haberdar olduğunu da dile getiriyordu.

Graham ailesinin Washington Post’u Jeff Bezos’a satmasından sonra gözler New York Times gazetesinin sahibi olan Sulzberg ailesine çevrildi. Zira uzun yıllar köklü ailelerin kontrolündeki ABD yazılı basın sektöründe geriye sadece onlar kaldı. Graham ailesinden once Chandler ailesi Los Angeles Times, Copley ailesi San Diego Treibune, Cowle ailesi Minneapolis Star Tribune ve Bancroft ailesi de Wall Street Journal gazetelerini elden çıkartmıştı.

Her ne kadar satın almanın rasyoneli içinde Amazon ile işbirlikteliklerinden bahsedilmese de, hatta The Washington Post gazetesinin Amazon’un değil Jeff Bezos’un olduğunun altı çizilse de, çok yakın bir zamanda gazetenin yarattığı içeriğin Amazon Kindle cihazlarında veya video benzeri içerikle Amazon sitesinde yer alması beni hiç de şaşırtmayacak. Aklın yolu bir!

Jeff Bezos’un attığı bu adımı anlamak belki yıllar, belki de nesiller alacak, ancak kendisinin de dediği gibi “icat etmeye duyulan arzu, başarısız olmaya gönüllü olmayı da şart koşuyor ve bu da zaman zaman, uzun yıllar yanlış anlaşılmanıza sebep oluyor”. Bezos’un hem dünyanın gözündeki, hem de finans kurumları nezdindeki kredisi yüksek; The Washington Post’un bir hobi ya da oyuncak mı, yoksa yatırım mı olacağına kendisi karar verecek!

 

 

No Comments

Post A Comment