İNGİLTERE YANIYOR !

 

İNGİLTERE YANIYOR !

İngiltere’de başlayan ve bir haftadır da dalga dalga devam eden sokak olayları, yağma ve protestolar tüm dünyanın ilgisini çekti. İyi ki geçen hafta İngiltere’de olduğumu açık ettim; ülkede dalga dalga yayılan sokak hareketlerini, hatta isyanın faturasının bir kısmını benim hesabıma yazan okurlar oldu!

 

Olayları polisin, “yargısız infazı” ile güvenlik kuvvetlerinin azınlıkların yoğun ikamet ettiği bölgelerdeki tutumu ile bağlantılandıran çok kişi var. Amazon.co.uk alışveriş sitesinden beyzbol sopası satışlarının %7000 arttığı İngiltere’yi kısa zaman önce, kuzeyden güneye dolaşmış birisi olarak, gözlemlerimi paylaşma ihtiyacı hissediyorum.

 

İNGİLTERE’DE İŞSİZLİK

İngiltere’de koalisyon hükümeti gururla işsizliğin düştüğünü ifade ediyor. Son çeyrekdeki 88 bin kişilik azalma ile toplam işsiz sayısı 2.5 milyonun altına düştü. Bu rakamlar 2000 yılının ikinci çeyreğinden bu yana, yani on seneyi aşkın bir zamandır, işsizlikteki en büyük düşüşü gösteriyor. Ancak, madalyonun öteki yüzü de var; iki yıl ve daha uzun zamandır işsiz kalanların sayısı son çeyrekte 40 bin kişi daha artarak 400 bine dayanmış. İş bulamadığı için dönemsel (part-time) çalışmak zorunda kalanların sayısı ise, son çeyrekteki 50 binlik artışla 1.2 milyon kişinin üzerine çıkmış; bu rakam istatistiklerin takip edildiği 1992 yılından bu yana en yüksek rakam.

 

İşsizliğin dert olduğu İngiltere’de, çalışanlar da sıkıntılı. Karşılaştırma sitesi uSwitch’in araştırmalarına göre, çalışanların %56’sı son dönem için ücret artışı almamışlar; ücret artışı alanların %80’i de enflasyonun altında artış almış. Çocuklarına özel eğitim imkanları sağlayan yaklaşık iki milyon İngilizden dörtte biri, geçtiğimiz yıl içinde eğitim harcama tutarını azaltmak zorunda kalmış; her on İngilizden dördü ne bugüne kadar tasarruf yapabilmiş, ne de bugün bunu yapabilme şansı kalmış. Daha da düşündürücüsü, tasarruf yapamayan İngilizlerin üçte ikisi hiçbirzaman tasarruf yapamayacağına inanıyor; yani umudunu da yitirmiş.

 

SONUN BAŞLANGICI

Moneysupermarket.com internet sitesinin araştırma sonuçlarına göre yaklaşık 16 milyon İngilizin (nüfusun yaklaşık dörtte biri) hiçbir birikimi, hayatta tutunacak dalı yok! Birikimi olanların, bir emeklilik programının parçası olanların da dörtte biri, son çeyrek içinde birikimlerini bozarak, nakde çevirerek, kişisel nakit akış ihtiyaçlarını gidermeye yönelmişler (AXA şirketi tahminleri). Varlık yöneticisi Schroders’in yaptığı başka bir araştırma ise tasarruf ve emeklilik fonlarındaki birikimin üçte birinin nakde çevrildiğini gösteriyor; daha da çarpıcı olanı ise kira, taksit, gıda harcaması için birikimlerini bozanların %80’i tekrar geri koyma şansı olmadığını düşünüyor; başka bir deyişle “sonun başlangıcı”nda olduklarını farketmişler.

 

Hınçla mağazaları yağma eden, çevreyi yakıp, yıkıp zarar veren maskeli binlerce İngilizin canının neden yandığını, yukarıdaki verilere bakarak daha iyi anlayabiliriz. Sahip olduklarını “hayatta kalmak için” harcamaya başlamış, gelecekle ilgili umudunu yitiren bireylerin neler yapabileceğini görüyorsunuz. Bu arada yukarıdaki güveniniz için teşekkür ederim, ama olaylarla uzaktan yakından ilgim yok. Olaylar ilk başladığında da, dönüş uçağımın tekerlekleri havadaydı!

 

 

No Comments

Post A Comment