HER EVE INTERNET

 

HER EVE INTERNET

 

“Yaşanan fiyat savaşı gösteriyor ki, bedava veya neredeyse bedava internet erişimine ulaşmak üzereyiz. Önümüzdeki 3 yıl içinde, kişisel internet bağlantısı için para ödeyen kimsenin kalmayacağını düşünüyorum. Şu anda evlerde bir PC ve telefon hatları ile sağlanan hizmetlerin yakın gelecekte su, elektrik tesisatı gibi evlerin ayrılmaz bir parçası olarak inşa edilecektir. Aldığınız evde duvarın içine yerleştirilmiş bir ekran ve buna bağlı hızlı bir data hattı bulacaksınız”.

 

GARRY KASPAROV İLE ALİ KOÇ

 

Yukarıdaki satırların sahibi yılbaşında KasparovChess.com sitesini faaliyete geçiren Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov. Ne ilginç bir tesadüf ki, geçtiğimiz hafta içinde iki ayrı panelde Ali Koç da benzer bir konuyu gündeme getirerek “her eve 10 Megabitlik data hattının elektrik, su tesisatı gibi standart olarak döşenmesi gerektiğini” söyledi. Ali Koç bunun Japonya’da anayasaya dahil edilmesinin düşünüldüğünü de ekledi.

 

Kasparov yukarıdaki açıklamayı “eski ekonomik sistemde rakibi olmayı dahi başaramadığımız” İngiltere’den yaparken, ülkemizde internet erişiminin neredeyse bedava olduğu döneme biz ulaştık bile. Kasparov’un öngörüsü ise Ali Koç’un önerisiyle gündemimize yerleşti. Özetle “yeni ekonomide” Türkiye eski ekonomide olamadığı kadar hızlı ve dünyadaki trendleri izlemeye çalışıyor. Pekiyi özel sektörün önderliğinde gerçekleşen bu çaba yeterli mi ?

 

YENİ EKONOMİ VE İLETİŞİM

 

Bersay Stratejik İletişim Danışmanlığı’nın 10.yıl etkinliği olarak düzenlediği bir panelde “Yeni Ekonomi ve İletişim” konusu tartışıldı. Panelistlerden Mahfi Eğilmez yukarıdaki sorumuza cevap niteliği taşıyan bir öngörüsünü paylaştı. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde Türkiye enflasyonu düşürüp, cari açık sorununu çözdükten sonra, siyasi ve sosyal istikrarı sağlayarak, insan hakları ile ilgili pürüzleri gidermiş olarak Avrupa Birliği kapısına, “görevini yapmış bir insanın mutluluğuyla” dayandığında acaba hemen içeri buyur mu edilecek? Mahfi Eğilmez geçtiğimiz aylarda Lizbon’da yapılan “AB ve Yeni Ekonomi” konulu zirve toplantısının sonuçlarına bakarak bu kez de önümüze teknolojik altyapı ve yeni ekonomi ile ilgili taleplerin yer aldığı bir “ev ödevi” listesi koyulabileceğine işaret ediyor.

 

INTERNET ZAMANI

 

Her zamanki “Akdeniz” rehavetiyle “Ne yapalım önce elimizdekileri tamamlayıp hele bir o noktaya ulaşalım demek” ne yazık ki çözüm değil. Zira yeni ekonomi “internet zamanı” denilen ayrı bir takvimle ilerliyor. Bersay Stratejik İletişim Danışmanlığı’nın internetin “başdöndürücü” hızını tasvir etmek üzere verdiği örneğe göre, bugün internette yer alan tüm içeriği okumak üzere 7 gün 24 saatlik bir tempoyla yola koyulsanız, sekiz yıl sonra sonuca ulaşabiliyorsunuz. Daha trajiği siz “sonuca ulaştım” dediğiniz anda ise tam 50 yıl geride kalmış oluyorsunuz !

 

TÜRK TELEKOM ÖZELLEŞTİRMESİ

 

Özetle Türkiye’nin bugünden yeni ekonomi ile ilgili stratejilerini belirleyerek yola koyulması gerekiyor. Ali Koç’un da altını çizdiği gibi belki de bu konuda önderliği yapma görevini, özellikle de altyapı ile ilgili birçok konuda “tekel” olması sebebiyle devletin üstlenmesi gerekli. Örneğin Koç, Türk Telekom’un özelleştirilmesi ile ilgili şartnameye, “mevcut 13.5 milyon haneye ve yeni ek her eve 10 Megabitlik data hattının sağlanması” şartının koyulmasının iyi bir başlangıç olabileceğini öne sürüyor. Dünya üzerinde meşgul çalan hatta ücret ödeyen tek millet biz, “keyifle” tahsil eden tek şirket de Türk Telekom. Buna rağmen (!),mevcut haliyle kendine “talip bulamayan” Türk Telekom, ek şartlarla nasıl özelleştirilir bilemiyoruz ama Koç’a kulak verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

 

No Comments

Post A Comment