GÖNÜLDEN ÖDÜLLER

 

GÖNÜLDEN ÖDÜLLER

Kadir Gökbakan kariyeri başarılarla dolu, sürekli artan sorumlulukları, farklı coğrafyalarda üstlenmiş bir ilaç satış yöneticisi. Bilim İlaç’da çalışan 36 yaşındaki Gökbakan bulunduğu her bölgede hedeflerine ulaşmış ve ve performans bekletilerini aşmış. Ama profesyonel kariyerinden daha da öne geçen yanı ile Kadir bir toplum gönüllüsü ! Bugüne kadar görev yaptığı üç coğrafyada da Kadir “rahat durmamış” ! Her gittiği yerde önce kendi ekibine, çalışma arkadaşlarına, sonra onların ailelerine, eşlerine, dostlarına toplum için biraz daha fazlasını yapabilme heyecanını, “gönüllülük virüsünü” aşılamış. En son projesi ise bugüne kadarki tüm çabalarının zirvesi! Kadir ve çalışma arkadaşları, ailelerinden ve hatta paydaşlarından oluşturdukları tiyatro grubu ile aylarca çalışarak, özel hayatlarından fedakarlık yaparak, şirketlerinin de desteği ve anlayışı ile Alaaddin’in Sihirli Lambası oyununu sahneye koyuyorlar; ama bitmedi oyunun hazırlanması için gereken tüm masrafları ve yatırımı gönüllülük esası ile karşılıyorlar. Oyunun sahneye koyulduğu Samsun’da, validen izin ve destek, opera ve bale müdürlüğünden salon, belediyeden ulaşım ve iletişim yardımı alıyorlar. Profesyonel tiyatrocular ekibi gönüllü olarak eğitirken, dekoru, makyajı, sesi, kostümleri sağlayan profesyoneller de gönüllü olarak destek veriyorlar. Sonuçta oyunu sahneye koyan ekibin yaklaşık 1600 gönüllü saatini vakfettiği Alaaddin’in Sihirli Lambası 6600 kişi tarafından izleniyor. Ama durun, daha bitmedi; oyunu izlemek için gelenlerden para da istemiyorlar; bilet satmıyorlar; tek dilekleri izleyicilerin bir çocuk kitabını beraberlerinde tiyatro salonuna getirip, bağışlaması! Getirecek kitap bulamadınız, unuttunuz, o da problem degil; tiyatronun fuayesinde bir stand açarak kitap satışı da yapıyorlar. Sonrasında toplanan kitaplar mı ne oluyor ? Gönülüllülerin topladıkları binlerce kitapla, Samsun çevresinde dört köy kütüphanesi kuruluyor ve ilkoğretim öğrencilerinin kullanımına sunuluyor.

 

Kadir Gökbakan’ın hikayesini dinlediğimde, bir yandan heyecanımı, hayranlığımı, bastıramadığımı hissettim; ancak diğer taraftan da Kadir gibi gonullülerin yanında ne kadar küçük, basit kaldığımızı da düşündüm. Her gün evden işe, işten eve, çocuğun okuluna, çarşıya pazara gidip gelirken, çok yoğunum diye kendimi kandırdığımı anladım. Kadir ve onun gibi gönüllülerin dünyayı yerinden oynatmak icin gösterdikleri çabayı, azmi ve kararlılığı görerek ilham aldım.

 

Özel sektör çalışanlarının, her alandaki toplumsal sorunlara sahip çıkmasını, sivil toplum kuruluşlarının onların yönetim deneyimi ve görgüsünden faydalanmalarını sağlamak üzere özel sektörde gönüllülüğü teşvik etmek amacıyla kurulan Özel Sektör Gönüllüler Derneği (OSGD), gönüllüğü teşvik etmek amacıyla her yıl verdiği “Gönülden Ödüller” seçici kurul toplantısı sırasında Kadir’i tanıma şansı buldum. OSGD bu yıl beşinci kez verilen ödül kategorileri arasına ile kez bireysel gönüllüğü de teşvik etmek için “En Başarılı Gönüllü” ödülünü dahil etti. İlk kez değerlendirme yapılan kategoride yer alan finalistlerin her biri o kadar etkileyiciydi ki, seçici kurul olarak finalistler arasından ödülü kime verecegimizi uzun uzun tartıştık ve sonunda hepisi birbirinden başarılı gönüllüler ve projeleri arasından bu yıl iki gönüllüye ödül vermeye ve başarılarını taçlandirmaya karar verdik.

 

Kadir’in gözlerinin içi ödül almasa da her zaman gülüyor. Kadir Gökbakan ve onun gibi gönlünü topluma hizmet etmeye kaptırmış, kendini bu ideale adamış bireylere verilen her destek, denize geri atılan bir “deniz yıldızı” anlamına geliyor. Kadir’in nezdinde, tüm gönüllülere teşekkürler !

 

No Comments

Post A Comment