GALİBA DÜNYANIN SONU GELMEMİŞ !

GALİBA DÜNYANIN SONU GELMEMİŞ !

Sabahtan beri Hrant Dink davası ve Ergenekon soruşturması ile yatıp kalkan Türk televizyon kanalları nedense, dünyanın en büyük ilaç şirketi Pfizer’in bir başka büyük Amerikan ilaç şirketi olan Wyeth’i satın almak için verdiği teklife pek rağbet etmedi. Hatta 30 yaşındaki vasıtalara yönelik teşvik uygulamasının Bakanlar Kurulu tarafından konuşulması daha çok yer aldı televizyon kanallarında. Oysa Pfizer’in Wyeth için verdiği teklif, dünyanın sonunun gelmediğinin en önemli müjdesi iken….

 

KÜRESEL İLAÇ SEKTÖRÜ

Datamonitor şirketinin yapmış olduğu analiz, geçen yıl sonu itibarı ile, sektördeki ilk dört ilaç şirketinin (Pfizer 7.40%, GSK 5.4%, Sanofi-Aventis 4.70% ve J&J 3.50%) toplam ilaç sektörü değerinin %21’ini oluşturduğunu gösteriyordu. Ancak Pfizer’in bu adımı, eğer gerçekleşirse sektördeki taşları yerinden oynatacağa benziyor. Zira ne Pfizer’in hemen ardından gelen üçlünün, ne de sektörün diğer büyüklerinin, farkın açılmasına tahammülü yok. İlaç sektöründeki satınalma ve birleşmelerin birbirini tetiklediğini de unutmayalım. Yani bu satınalma, daha fazlasının geleceğinin de müjdesi anlamına geliyor.

 

LİDERLİK KONUSU

Diğer yandan ilaç sektöründe son dönemde yaşanan lider değişikliklerinin de sektörü farklı bir yöne doğru götüreceği beklentisi hakimdi. İlaç sektöründe kariyerini ticari organizasyonun değişik kademelerinde geliştirmiş Andrew Witty (43 yaşında, 23 yıldır çalıştığı GSK’nin başına geçen) ve Severin Schwan (40 yaşında tüm kariyerini geçirdiği Roche’un başına geçen) gibi genç profesyonellerin ilaç devlerinin dümenlerine geçmesinin heyecanı artıracağı bekleniyordu. Ancak Pfizer’in başına geçen hukuk müşaviri Jeffrey Kindler’in ve hatta BMS’in başına geçen eski Eli Lilly CFO’su James Cornelius’un daha temkinli ve belki de muhafazakar bir politika izleyeceği beklenirken, Pfizer’in bu hamlesi son derece önemliydi ve yüreklere su serpti.

 

SATINALMANIN ANALİZİ

Bir mühendis olarak rakamsız bir yazı düşünemiyorum ! Dünya ilaç pazarının 2007 yılında 671 milyar dolar ciroya ulaştığını anımsadığımzda, Pfizer’in Wyeth için biçtiği değer olan 68 milyar dolar nefesleri kesiyor. Dahası da var, eğer gerçekleşirse, Pfizer’in Wyeth satınalması, son beş yılda gerçekleşecek en büyük ilaç şirketi satınalması, tarihte gerçekleşecek en büyük dördüncü ilaç şirketi satınalması, son on yılın en büyük dördüncü ABD menşeili satınalma olacağını ve üç sene önce, Mart 2006’da gerçekleşen BellSouth’un AT&T tarafından satın alınmasından (yaklaşık 70 milyar dolar) bu yana en büyük Amerikan satın alması olacağının altını çizelim.

 

ÜSTÜ KALSIN

Son olarak da konunun finansman tarafına baktığımızda aralarında ABD hükümetinden destek alan Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America ve Citigroup’un da olduğu beş bankadan (beşinci banka Barclays) Pfizer’in 22.5 milyar dolar finansman kullanma imkanını elinde tuttuğunu görüyoruz. Sallanan bankalardan bu finansman imkanını yakalayan Pfizer, işlemin geri kalanını da nakit ve hisse değişimi ile karşılayacağını da açıkladı; hem de ne zaman dünya borsalarının çöktüğü bir dönemde. Demek ki CEO Kindler ve ekibi geleceğe umutla bakıyor, zira böyle önemli satınalmaların genellikle sermaye piyasaları umutlu olduğunda yapıldığını görüyoruz. Neden mi ? Canlı örnek hafızalardan pek silinmedi; yaklaşık bir yıl önce Royal Bank of Scotland, ABN Amro bankasını satın almak üzere, %80’i   nakit olmak üzere 100 milyar dolar ödedi. Royal Bank of Scotland, bugün cebine aynı parayı koyup, “çarşıya” çıksa, Citibank’ı 18.5, Morgan Stanley’i 19, Goldman Sachs’ı 29.5, Deutsche Bank’ı 12, ING Bank’ı 14, Barclays’i ise 6.5 milyar dolara alabilir durumda. Sonra mı ? Sonrasında da cebinde 500 milyon dolarcık harçlık kalır. Kimbilir, belki bugün olsa, Royal Bank of Scotland, üçe beşe bakmaz, o kalan parayı da, “üstü kalsın” deyip, cebine geri koymaya yeltenmezdi. İşte bu yüzden Pfizer’in herşeye rağmen Wyeth’in peşinde koşması son derece önemli ve tarihe BÜYÜK HARFLERLE yazılması gereken bir hareket. Hatta popüler adıyla ÇGH, yani “çok güzel hareket” !

No Comments

Post A Comment