Futbol asla sadece futbol değildir !

 

 

Futbol asla sadece futbol değildir !

 

Simon Kuper’in yukarıdaki başlıklı kitabı David Beckham’ın (Becks) Real Madrid’den Los Angeles Galaxy takımına transferini açıklamaya yeterli olabilir mi ? Futbol hayatına Manchester United’da başlayan 32 yaşındaki yıldız, yıllık 50 milyon dolara yaklaşan bir paketle İngiltere’den Amerika’ya gitmeyi göze aldı. Becks’in transferinin arkasında sadece para ve futbol olmadığını iddia edenlerin dile getirdikleri biçok teori var. Öncelikle Becks’in, kendi futbol kariyerini geliştirme ve cüzdanını doldurmanın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nde popülarite olarak hep rugby, beyzbol ve basketbolun arkasında kalan futbol endüstrisine yeni bir heyecan getirmesi de bekleniyor. Transfere konu olan rakamların astronomik seviyesi de genellikle böyle açıklanıyor. Zira, sadece tek devre ile oynanan futbol oyunu Amerikan reklamverenlerinin beklentilerini veya ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak. Belki de bu yüzden 35 yıl önce futbol efsanesi Pele’nin Cosmos takımını Kuzey Amerika şampiyonu yapması ve 1994 Dünya Kupası haricinde futbol ABD’nde en popüler ilk 3 spor arasına girememiş.

 

İKİLİ KARİYER YÖNETMENİN ZORLUĞU

 

Diğer taraftan Becks’in ABD’ne transferinin arkasında “eşinin kariyer beklentilerini” de karşılamak olduğu iddia ediliyor. Karı-koca profesyonel iş hayatında olanların korkulu rüyası olarak tanımlanabilecek ikili kariyer yönetimi (“dual career management”), anlaşılan Beckham malikanesinde de konu olmuş. Geçtiğimiz günlerde yeniden biraraya gelme kararını açıklayan (şaşırtıcı bir tesadüf !!) Baharat Kızlar’dan (Spice Girls) Victoria ile mutlu bir evlilik yaşayan Becks, eşinin eğlence endüstrisinin başkenti olan Hollywood, Los Angeles’a yakın olmasını kolaylaştıracak transfere onay vermiş.

 

Daha da derine indiğinizde, Becks transferinin maddi ve manevi mimarı olarak Scientology tarikatının lider figürlerinden Tom Cruise’in adına rastlıyorsunuz. Tarikatın tanınırlığını artırmak için, sansasyonel “transferler” yapmak zorunda olan Amerikalı aktör Cruise, metroseksüel ve fazlasıyla popüler Beckham’ın Los Angeles’a gelmesinde insiyatif göstermiş. Tom Cruise’in eşi Katie Holmes’ın Victoria Beckham ile yakınlıkları ve bu üçlünün, Beckham’ın son maçı olan Real Madrid’in şampiyonluk maçına stadyumda ayakta, birlikte, heyecan içinde seyretmesi bu yöndeki söylentileri de güçlendiriyor.

 

YILDIZ OLMAK KOLAY DEĞİL

 

Kaderin garip tesadüfü olarak (unutmayın hiçbirşey tesadüf değildir !), David Beckham Galaxy takımı ile ilk maçına 21 Temmuz günü Amerika turnesinde olan İngiliz Chelsea takımı karşısında çıkacak. Kuşkusuz karizmatik teknik direktör Jose Mourinho ile yıldız talebeleri Shevchenko, Ballack ve Drogba karşısında Beckham’ın performansı merak edilecektir. Ancak Beckham sadece bir reklam markası ya da parlatılmış bir ürün olmadığını Real Madrid’de geçirdiği son sezonunda kanıtladı. Los Angeles Galaxy takımına transferinin açıklanmasının ardından Teknik Direktör Capello, sezon sonuna kadar Beckham’ı ilk 11 için düşünmediğini kamuoyu ile paylaştı. Becks ise yılda onmilyonlarca dolar kazanan ve daha fazlasını da kazanmayı gelecek 5 yıl için garanti etmiş bir futbolcunun doğal refleksini gösterip, “keyfiniz bilir” demedi. Aksine aynı profesyonellik içinde antremanlarda çalışmaya devam etti. Capello, “erken öten horozu keserler” atasözünü doğrularcasına (sezon sonunda da şampiyon takımın hocası olmasına rağmen Capello’nun bileti kesildi ve yerine Alman Schuster geldi), Real Madrid’in son haftalarda yaşadığı kadro sıkıntısına çare bulmak için Becks’i tekrar kadroya aldı ve Beckham da attığı ve attırdığı gollerle şampiyonluğa en büyük katkı veren oyunculardan biri oldu; “yıldız” olmanın ne anlama geldiğini gösterdi.

 

HANGİSİ LİDER ?

 

Buraya kadar yazdıklarımı sadece hobileri arasında futbol olan birisinin sayfayı doldurmak için kaleme aldığı paylaşımlar olarak algılayan okurlar olabilir. “Futbol asla sadece futbol değildir !” diyen Simon Kuper’in tespitlerini, Beckham hikayesi fazlasıyla doğruluyor. Bunun yanında aynı hikaye liderliğin, yıldız ve kariyer yönetiminin ve profesyonelliğin her alanda benzer temellere dayandığını da kanıtlıyor. Bir tarafta antreman yapmayı, koşmayı, kısacası çaba göstrermeyi sevmeyen ama büyük yıldız olarak anılan, 2.Ligde mücadele eden Eskişehirspor’un “yeni” transferi Sergen Yalçın, diğer tarafta ise Sergen’in elli katı para kazansa da, profesyonelliği, kendine ve işine saygıyı bir an için dahi elden bırakmayan İngiltere Milli Takımın kaptanı David Beckham. Sizce hangisi lider, sizce hangisi yıldız ?

 

 

 

No Comments

Post A Comment