Formula 1, Diş Macunu ve Heathrow Havaalanının ortak kesişim noktası!

 

Formula 1, Diş Macunu ve Heathrow Havaalanının ortak kesişim noktası!

 

İlaç sektörünün en büyük küresel oyuncularından birisi olan GSK firması geçtiğimiz aylar içinde iş süreçlerini iyileştirmek amacıyla danışmanlık alma kararını verdi.* GSK’nın önündeki zorlu hedef, İngiltere’de Maidenhead yakınlarındaki diş macunu fabrikasındaki üretim sürelerini kısaltmak idi. GSK bu çabalarında yanlız da değil; McKinsey danışmanlık firmasının yapmış olduğu kapsamlı bir analiz, ilaç sektöründeki şirketlerin iş süreçlerini baştan aşağı yeniden yapılandırması ile sadece Amerikan sağlık sisteminde yıllık 100 milyar dolar verimlilik kaynaklı tasarruf yapabilmenin mümkün olabileceğini gösteriyor.

 

Hikayenin buraya kadar olan kısmı aslında çok heyecan verici değil; ama diyorlar ya ”turpun büyüğü heybede”; bilin bakalım GSK bu konuda danışmanlık almak için kimin kapısını çaldı? Hayır, ilk aklınıza gelen o anlı şanlı strateji danışmanlık firmalarının değil; GSK’ya danışmanlığı başarılı Formula 1 takımlarından McLaren verdi! McLaren takımının temsilcileri fabrikadaki iş süreçlerini detaylı olarak inceledikten sonra, zaman kaybı yaratan aksiyon ve kararları tespit ettiler; örneğin ürün değişikliği için üretim hattının durdurulmasının yaklaşık 39 dakikalık kayba sebep olduğunu buldular. McLaren ”pit” ekiplerinin de yardımı ile üretim hattının akışı değiştirildi ve sonuç olarak fabrikadaki üretim süreleri yarıya indirildi; elde edilen değerin karşılığı o fabrikada yılda 7 milyon tüp ekstra diş macunu üretimine imkan verdi!

 

Konfor alanımızdan çıkmak o kadar zor ki ! Cevabı veya çözümü nerede bulacağımızı bilsek de, zoru, bilinmeyeni denemeye kaçımızın cesareti, gücü var ? İşte bu yüzden, aradığımız cevapları, kendi yakın çevremizde değil de, GSK’nın yaptığı gibi bazen farklı, bambaşka alanlarda aramaya kendimizi zorlamak; kendi alanımızın, çevremizin, işimizin, şirketimizin “hep çok farklı olduğuna” daha az inanmak “beynin farklı taraflarını çalıştırmaya gayret etmek”, bizi tazeliyor; kanıksadığımız olaylara bambaşka açılardan, değişik renk lenslerle bakabilme şansını elde edebiliyoruz. Yaşadığı dönemde, dünyanın en önemli düşünce adamı olarak tanımlanan Peter Drucker’a iş hayatında daha başarılı olmanın yolunu sorduklarında, “keman çalmayı öğrenin” demesinin sebebi de galiba bu!

 

McLaren takımının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ron Dennis, 45 yıllık firmanın öğreti ve tecrübelerini sadece Formula 1 alanında kullanmasının, kaba tabiri ile israf olacağını düşünmüş ki, firma kaynaklarını farklı alanlara da açtı. Bu karardan sonra sağlık, ulaşım, üretim ve endüstri, enerji ve teknoloji sektörlerinden onlarca firma McLaren’den danışmanlık ve destek aldı. GSK, bu örneklerden sadece bir tanesi.

 

Bir başka Formula 1 takımı olan Williams’ın da yöneticiliğini yapan Frank Williams, “Formula 1 hafta sonu, Pazar öğleden sonrası iki saat için spor, ama onun dışında geri kalan zamanlarda iştir, endüstridir” diyor. Ken Pasternak** ise Formula 1 yarış dünyasında, performansa dayalı çalışma (sonuç odaklılık), sürekli değişim (değişim liderliği), innovasyonun sürüklediği sektörel dinamikler (stratejik düşünme), birlikte çalışma kültürü (işbirliği yapabilme) ve her kademeden takım üyesinin liderlik gösterebilmesinin (takım liderliği) başarı için şart olduğunun altını çiziyor.

 

Sürekli değişim ve iyileştirmenin ön plan çıktığı Formula 1 otomobil yarışlarından daha çarpıcı bir alan da az bulunur. Benim de en çok keyif aldığım yarışlardan birisi olan Monte Carlo’nun şehir içindeki pisti son atmış yılda değişmemiş olsa da, yarışan arabaların performansı aynı dönemde saatte 60 milden, 100 mile çıkmış. Formula 1 otomobil yarışlarında, takım oyununun ve işbirliğinin zirveye çıktığı anlardan bir tanesi de kuşkusuz, yarış esnasında, otomobillerin yakıt almak, lastik değiştirmek veya bakım için, takım alanlarına girdiği “pit stop”lar. Pasternak ortalama her takımın, 20 yarışta yapacağı 2-3 “pit stop” anı için, yani yılda 50-60 tane, “toplam süresi 1 dakikanın altındaki” deneyim için yılda 1,500 den fazla prova yaptığını paylaşıyor. İşte bu yüzden 2000li yılların ortasından itibaren ABD ve İngiltere’de birçok hastane ve sağlık grubu hem acil servis, hem de ameliyat odalarının işleyişini mükemmelleştirmek için sadece McLaren değil, Ferrari takımı ile de “pit stop” tecrübelerini kıyaslamışlar ve danışmanlık almışlar.

 

McLaren’den danışmanlık alan bir başka kurum ise Londra Heathrow Havalanı yönetimini sağlayan şirket; yani İngiltere’nin TAV’ı diyelim. Heathrow Havaalanında hava ve yer kontrolünü yapan yapıların birbirinden bağımsız çalışmasının yarattığı sıkıntıları ve verimsizliği çözmek ve senkronize bir yapı yaratmak için gene McLaren’in kapısı çalınmış. McLaren ekibi de şu anda, sadece iniş, kalkış planlamasının optimizasyonu veya uçuş kapılarının verimli kullanımı değil, havadaki uçakların hızlarını dahi saatler öncesinden regüle etmeye kadar gidebilecek etkin bir yönetim sistemini kurmak için çalışıyor.

 

McLaren’in danışmanlık alanında başta ”hobi” olarak hayata geçen çabalarının yılda yarattığı gelir yıllık 100 milyon dolara yaklaşmış; hedef ise önümüzdeki beş yıl içinde yıllık 332 milyon dolara ulaşmak. Son 10 yılda, ortalama her sezon, Formula 1 takımlarının yıllık 170 milyon dolar harcama yaptığını eklersek, elde edilen ve edilecek gelirlerin anlamı daha iyi anlaşılır. Frank Williams 5000 sterlinin üzerindeki her çeki imzalamadan önce, “bu parayı harcarsam, otomobilim daha hızlı gidecek mi” sorusunu yöneltiyormuş! Soruyu çeşitlendirmek mümkün; deterjanım daha iyi temizleyecek mi, telefonumun ömrü uzayacak mı, şebekemin kapsama alanı artacak mı? Hedefe, performansa dönük olarak çalışan her yapının yolları bir yerde kesişir….

 

*Newsweek dergisi; 02.05.2014

** Performance on the Limit; Ken Pasternak; 2011

 

 

No Comments

Post A Comment