Facebook ile “Seksen Günde Devr-i Alem”

 

Facebook ile “Seksen Günde Devr-i Alem”

Bugünkü başlığımız Jules Verne’in her okuduğumda, ya da değişik bir versiyonunu ekranda izlediğimde tadı damağımda kalan enfes eserinin ismi. Roman, baş kahraman Phileas Fogg’un, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, kendi ismini ortaya koyarak girdiği bir iddia ile başlar. Sonrasında da Fogg’un Dünyanın çevresini 80 günde dolaşmak üzere başladığı yolculuk, hem okurlar, hem de izleyenlerin kendini içinde hissettiği heyecanlı bir macera halini alır.

 

Jules Verne’in bu romanı eminim yaklaşık 140 yıl önce yazıldığından bu yana, birçok kişinin iştahını kabartmıştır; yaşadığımız çağda bu “tur”u uçakla neredeyse bir günde yapabilmek mümkün olsa da…. Fransız Colas ailesi de bu heyecanı hisseden milyonlarca insan arasında yer alıyor. Ancak karı koca Colas’lar kendi profesyonel kariyerlerinin de verdiği farklı bir rengi de içine katarak, bu hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi başarmışlar!

 

Fred Colas 44 yaşında bir profesyonel; uzmanlık alanı dijital pazarlama. Fred, tüketim devi Procter&Gamble’da 10 yıl çalıştıktan sonra, Fullsix isimli bir dijital pazarlama ajansını kurmak üzere kariyerine farklı bir yön vermiş. Kendisinde bir yaş küçük eşi Estelle de onun gibi pazarlama ve dijital alanında uzmanlaşırken, yaklaşık 20 yıl Havas reklam şirketinde çalıştıktan sonra katıldığı EURO RSCG reklam şirketinin yöneticilerinden birisi. Ailenin en küçük üyesi ise sekiz yaşındaki kızları Heloise.

 

Colas ailesi Paris’de mutlu, mesut hayatlarını sürdürürken, “dünyaya farklı bir katkıda bulunmak üzere” düşünüp taşınmışlar. Eğitimin önemli olduğundan yola çıkmışlar; daha az fırsatı olanlara eğitim imkanı tanımak amacını gütmüşler. Sonuç olarak da Afrika’nın göbeğinde, Burkina Faso’da 235 kız çocuğuna eğitim imkanı verecek bir ilköğretim okulunu, yaklaşık 100 bin Euro yatırım ile yapmak üzere projelerini oluşturmuşlar. İş yatırımın finansman kısmına geldiğinde de, dijital dünya ve pazarlama üzerine kariyerlerini de kullanarak yaratıcı bir plan yapmışlar. Colas ailesi, Phileas Fogg’un iddiasını, teknoloji ve özellikle sosyal medya ile birleştirerek hayallerini gerçekleştirmenin yanı sıra, kariyerlerine yaratıcı bir ara vererek enerji depolamayı, kızlarına dünyayı tanıtmayı da başaracakları proje kapsamında, Haziran 2011’de Fransa’da yola çıkarken, bir yıl içinde dünyayı dolaşmak üzere takvimlerini de oluşturmuş. Bir yıl içinde beş kıtayı dolaşırlarken, seyahat masraflarını kendi kaynakları ile karşılarken, oluşturdukları internet sitesi (www.weliketheworld.com, biraz problemli de olsa çalışıyor) ve Facebook sayfası (www.facebook/weliketheworld) sayesinde beş kıtada 80 bin kişiye ulaşarak destek almayı amaçlıyorlar. Facebook projenin küresel destekçisi de olmuş, reklam alanlarını ücretsiz olarak Colas ailesine ve destek veren diğer sponsorlara ayırmış. Ailenin yaratıcı bir önerisi de var; seyahat boyunca aileye konaklamak için evini açan her takipçi, destekçi, “küresel dostları” için Colas ailesi kampanyaya, gecelik 100 Euro konaklama bağışı yapıyorlar. Şu ana kadar sponsorlar, bağışçılar ve gecelik konaklama için yaptıkları bağışlarla 60 bin Euro toplamayı da başarmışlar.

 

“Nereden çıktı şimdi bu Colas ailesi” diyenleri duyar gibiyim. Colas ailesi son on ay içinde, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda ile Hindistan’ı geçtikten sonra 27 Mayıs’da Istanbul’a ulaşacaklar; 1 Haziran’da da, buradan Fransa öncesi seyahatin son durağı olacak, ilköğretim okulunun halen inşa edildiği Burkina Faso’ya doğru yola çıkacaklar. Colas ailesine ve amaçlarına destek vermek isteyenleri Facebook sayfalarını ziyaret etmeye davet etmek isterim. Bu arada, benden söylemesi, Istanbul’da kalmak için de hala bir yuva arıyorlar; üç kişilik çekirdek aileyi ağırlamak isteyenlere duyurulur!

 

 

No Comments

Post A Comment