ENFLASYONUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

 

 

ENFLASYONUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Perşembe günü DİE’nün açıkladığı Temmuz 2000 enflasyon verilerine göre, yıllık artış TEFE’de %52.3, TÜFE’de ise %56.2 oldu. Özellikle TÜFE’de aylık artışın %2.2 olarak gerçekleşmesi yaz aylarında negatif rakamlar bekleyen hükümet ve bürokrasinin morallerini bozdu. TCMB Başkanımız Gazi Erçel’e “nispet” yaparcasına sivri biberin bir ayda %64.5 artış göstermesi ise “manidardı”.

 

ENFLASYON LOBİSİ

 

Hükümet ve ekonomi bürokrasisi “sözbirliği” etmişçesine özel sektörü, enflasyonla mücadele programına yeterince destek vermemekle suçlarken, ATO Başkanı Sinan Aygün “enflasyon lobisinin üyelerinden olan bir dana” ile yaptığı ortak basın toplantısında buna haklı olarak karşı çıktı.

 

TCMB Başkanı Erçel ile ATO Başkanı Aygün’ün açıklamalarını yanyana koyup okuduğumuzda ilginç benzerlikler yakaladık. Her ikisi de aslında özel sektörün bazı sektörlerde “zammın kantarını” kaçırmış olabileceğine işaret ediyor. Erçel’e göre “ithal ikamesi” olmayan sağlık, eğitim gibi sektörler bunların en önemlileri. Fiyat artışlarının analizi yapıldığında da eğitim(%78.5), sağlık(%56.%), ulaştırma(%55), lokanta-pastane-otel(%54.9), eğlence-kültür(%32) benzeri ithalatla ikame edilemeyecek hizmet sektörlerinde son bir yılda en yüksek artışların kaydedildiği gözüküyor. Aygün ise fiyat artışlarının yoğunlaştığı sektörleri rekabetin az olduğu sektörler olarak tanımlarken, tekelleşmeye izin veren hükümeti suçluyor.

 

ERBS

 

Daha önce dile getirdiğimiz gibi döviz kuruna dayalı istikrar programlarının (ERBS- Exchange Rate Based Stabilisation), uygulanması sırasında değişik sektörlerin farklı tepkiler verebileceğini, benzer programları uygulamış olan ülkelerin tecrübeleri son derece net olarak ortaya koymaktaydı. Türk Lirasının değer kazanmasıyla birlikte ihracat ağırlıklı sektörlerde zorlanma yaşanabilecek ve ithal ürünlerin ucuzlaması nedeniyle ithalat artacaktı. İthalat ile ikame edilemeyen mal ve hizmetlerin üretildiği sektörlerde ise “dış rekabetin” olmaması özel ve kamu sektörüne göreceli bir rahatlama getirebilecekti. Bu sebeple geldiğimiz noktayı, aynı kovboy filmini 25 kez seyreden ve her defasında “düelloyu” kaybeden silahşöre “hiç akıllanmıyorsun” diyen Karadenizli vatandaşımızın pozisyonuyla çok benzer görüyoruz.

 

Bize daha da ilginç gelen hükümetin birkaç gün önce dış ticaret açığını bahane ederek ithal otomobillere getirmeye çalıştığı ek vergiler : Bir yandan ithalatla ikame edilemeyen sektörlerde fiyat artışları daha yüksek derken, diğer yandan da ithalatı kısıtlamaya çalışmak ! Kapsamlı bir programın önemli bir parçası bile olsa, enflasyon beklentisini kırmak üzere döviz kurunun sabit bir oranda artacağını açıklamak son derece riskli bir uygulamadır. Ancak programın 7.ayında değil daha uygulama başlarken görülebilecek ve birbiriyle tutarlı önlemler paketi ile etkisi asgariye indirilebilecek riskin mazeret olmaması gerekir.

 

TOPLUMSAL MOTİVASYON

 

Bir ülkede enflasyonun düşürülmesi için politik ve toplumsal bir motivasyon olması şarttır. Türkiye’nin dünya ekonomi tarihinin en uzun, yüksek enflasyonlu dönemlerinden birini yaşıyor olması, bu konudaki motivasyonumuzun sağlanması için önemli bir neden olabilir. Enflasyonla mücadele konusunda toplumun her kesiminin, “enflasyon lobisinde olan dananın” kuşbaşı et üretirken yaptığı fedakarlığı yapmayı göze alması şart, tavuğun yumurtlarken yaptığı fedakarlığı değil !

 

Diğer önemli nokta ise bu önemli mücadelenin ancak “tek yumruk” olarak kazanılabileceği, yoksa birbirimizi parmakla işaret ederek ve suçlayarak değil. “Suçu başkalarına veya ortaya atmak” yerine eğer hatalı bir uygulama varsa “örnekleriyle” açıklamak ve vebalini kimsenin üzerinde bırakmamak hükümetin boynunun borcudur. Eğer varsa bu mücadeleye destek vermeyen özel sektör kuruluşları da piyasa kuralları içinde cezalarını çekmeyi göze almalıdırlar. Ancak aynı mantık ile, “üretilen elektriğin %20’si dağıtımda harcanıyor ve kaçak kullanımı artık ölçmek dahi zorlaştı” denilirken elektriğe %50 zam yapmak ve “cep telefonunda sabit ücret uygulaması haksızdır” derken, elektrik abonelerine sabit ücret getirmeye çalışmak ve benzeri uygulamalar da serbestçe tartışılmalı ve kamuoyu hükümet tarafından ikna edilmelidir. Sözün özü Moliere’in belirttiği gibi, “engel ne kadar büyükse, onu aşmanın zaferi de o kadar büyür”.

 

 

No Comments

Post A Comment