DÜNYA DAHA HIZLI MI DÖNÜYOR?

 

DÜNYA DAHA HIZLI MI DÖNÜYOR?

 

Efsane sahalara iniyor; 27 yaşındaki Mark Zuckerberg’in bebeği Facebook sonunda halka açılıyor. Tarihin en büyük dördüncü halka arzı olması beklenen işlem sonrasında Facebook’a 100 milyar dolar pazar değeri biçilmesi bekleniyor. Facebook’un 900 milyon üyesinin yarısından fazlasının (526 milyon) her gün Facebook’a bağlandıkları belirtilirken, sıkı durun o meşhur “like” tuşuna günde iki milyar kez basılıyor! Yıllık geliri dört milyar doların biraz üzerinde olan ama karlılığının %30’lara kadar yaklaşabileceği öngörülen ve üye kazanma hızı sıklıkla hayal dahi edilemeyen bir şirketin hisseleri, deyim yerindeyse “kapanın elinde kalacak”!

 

Çok uzak değil on yıl önce birisi size Facebook’un hikayesini masal olarak anlatsa acaba kaç kişi ilgi duyup, kendi parasından bir lira yatırmak isterdi, merak ediyorum. Acaba Facebook dünyanın en yaratıcı buluşlarından birisi mi, yoksa Steve Jobs’un kendisini tarif ettiği şekilde, Zuckerberg “zaten masada olan ama bizim görmediğimiz bir şeyi gördü ve ihtiyacı tatmin mi etti”? Yoksa içinde yaşadığımız çağda, gelişimin sonu yok ve teknoloji gümbür gümbür hayatımıza girmeye ve köklerinden değiştirmeye devam edecek mi?

 

Gecen hafta ABD’nde Houston kentinde yapılan bir beyin cerrahisi ameliyatı fotoğraflar ve video ile eş zamanlı dünyaya yayınlanmakla kalmadı, ameliyat odasındaki bir başka beyin cerrahı tarafından dakika dakika “tweet edildi“; maç anlatılır gibi nakledildi, yorumlandı. Sırada Ahmet Çakar veya Telegol ekibinin cerrahın performansını anlık eleştirilerle değerlendirilmesi kaldı.

 

Bu yılın başında Mercedes Benz ABD pazarı için üreteceği otomobillerin araç içi bilgisayar sistemlerine Facebook’un standart olarak yükleneceğini açıklamıştı; Google’in cevabı gecikmedi! Geçtiğimiz hafta içinde GPS sistemi üzerinden kullanılan, sürücüsüz ilk Google otomobiline deneme amaçlı lisans verildi ve halka açık alanlarda teste tabi tutuldu! Sürücüsüz Google otomobilleri ile nasıl trafik kazası yapılırın testi içinse herhalde Türkiye seçilir!

 

Sözün özü, galiba dünya eskisinden daha hızlı dönüyor ve bu ivmelenen hıza ayak uyduran Facebook gibi girişimlerin kapanın elinde kalması şaşırtıcı olmamalı, benim gibi dinazorlar için bile!

 

Bugün Anneler Günü! Kadına şiddeti bir türlü önleyemeyen güzel yurdumun tüm annelerinin her günü mutlu ve huzurlu olsun!

 

 

No Comments

Post A Comment