DEVLETE HİZMET İÇİN DEVLETLE MÜCADELE EDENLER……

 

 

DEVLETE HİZMET İÇİN DEVLETLE MÜCADELE EDENLER……

 

Yabancı yatırımcılarla, finans kurumlarıyla hatta dostlarımızla yaptığımız sohbetlerde, Türkiye’yi Londra’dan, Frankfurt’tan, New York’dan değerlendirmenin ve anlamanın güçlüğünü ısrarla belirtiyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde İTO Başkanı Mehmet Yıldırım ile yaptığımız sohbette gördük ki Türkiye’yi, Istanbul’dan veya medyadan takip ederek de yorumlamaya çalışmak son derece zor. Bugün biraz “tarzımızı” değiştirerek ve Emine Uşaklıgil’in “affına sığınarak” Mehmet Yıldırım ile yaptığımız sohbetin satır başlıklarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

Türkiye’nin yıllar geçtikçe büyüyen bir ekonomik paylaşım ve gelir dağılımında çarpıklık problemi var. Sizce bunun sebebi uygulanan ekonomik politikaların yanlışlığı mı ?

 

Türkiye’yi tanımadan, bilmeden, Türkiye için oturuyoruz ekonomik program uyguluyoruz. Bunu tasarlayanlar ve uygulayanlar Ankara’daki memurlar. Düşünün İstanbul’u da hiç görmemiş bir adam, İstanbul için tüp geçit onaylıyor. Gel bir konuş bizimle, ne olur, nasıl yapılır. Benim İTO’da 300 bin üyem var. 200 meclis üyesi var burada ve 6 senedir de başkanlık yapıyorum. 4 sene de bundan önce başkan vekiliydim. 10 senedir burada Türk ekonomisine hizmet ediyoruz. Ekonomik program uygulanıyorsa, bunun gelip bize de sorulması gerekiyor. Sormak insanı küçültmez. Ankara’da oturuyorsun, memurlarını topluyorsun, hangi bakanlık İstanbul Ticaret Odası’ndan daha fazla Türk ekonomisini biliyor ? Ben sektörü üyelerim vasıtasıyla günlük takip ediyorum.

 

Türkiye’nin sorunları bu kadar büyük mü de, yıllardır çözüm yaratılamamış ?

 

Türkiye’nin sorunları halledilemeyecek gibi değil; fakat halletmek için kimsenin çabası yok. Örneğin İstanbul’da 46 bin öğretmen var, 1 milyon 900 bin öğrenci var ve 15 bin öğretmen açığı var. Çünkü öğretmene “Şırnak” diyorsun, öbürüne başka bir yer diyorsun. Şu valiye neden yetki verilmiyor ki 15 bin öğretmeni alsın.

 

Mevcut sistemde problemlerin çözülmesi mümkün değil mi?

 

Mevcut düzen en çok benim gibi insanların işine yarar. Benim cumhurbaşkanıyla, başbakanla diyalogum var, değişme istemem ben ! (Kendi saptamasına kendisi de gülüyor) Çünkü, ben onlarla yaptığım diyalogla diğerlerine fark atarım; ihalede fark atarım, devletin özelleştirmesinde fark atarım. Bugüne kadar da böyle geldi; geldi de bugünden sonra artık devam etmesin. Yarın çoluk çocuğumuza hesap veremeyiz.

 

Gelir dağlılımındaki çarpıklık, bölgesel olarak (Doğu ve Güneydoğu ile Batı arasında) da gözlemleniyor. Bugün, Türkiye’nin kişi başına gelir dağılımında en düşük 10 ilinden 8’i Doğu veya Güneydoğu’da. Bu konuya yorumuz nedir?

 

Bölgeler arasındaki farklılık şehir içinde de var. Kuştepe ile Şişli arasında var. Gaziosmanpaşa ile Galatasaray arasında var. Kadıköy ile Erenköy arasında var. Bunun nedenlerine akılcı yaklaşmak lazım. Ekonominin kanalları tıkanınca insanların göçü başlar. 1950’lerde Kars’ta her evin penceresinden piyano sesi duyardınız; Van, Ağrı cidden zengin yerlerdi. 1970 yılında Urfa’da 71 tane restoran vardı, bunların 35’inde bayan garsonlar çalışırdı. Şu anda Urfa’da bir tek restoran içki verebiliyor. O da Gazeteciler Derneği adı altında kurulan bir restoran. Urfa’da 2000 yılında kadın erkek farkı var; bu gerçekleri bilmeden Türkiye’yi yorumlamak, ne övmek, ne de suçlamak gibi bir hakkımız yok. Bugün İstanbul’un nüfus yapısına bakarsak, %40 civarında Karadenizli hakimiyeti, %35 Güneydoğu nüfusu var. Beyoğlu-Pera dediğimiz yer, kebapçıların olduğu bir yer halini aldı. Eminönü’nün hali ortada. Ben talebeliğimden hatırlıyorum, ayakkabılarımızın boyası eksik olduğu zaman, boyatmadan Beyoğlu’na çıkamazdık. Buna terbiye deyin, o zamanın anlayışı deyin. Bu dediğim de 1950’li yıllardaydı. Türkiye gelişti mi, gelişmesi ile kültürünü mü terk etti ? Bunlar tartışılır. İstanbul, Türkiye’nin mozaiği bir kere. 81 vilayetin insanı var burada. Benim ITO Meclisim 200 kişi, 190’ı İstanbul dışı. 10 tane İstanbullu var. Bugüne kadar İstanbullu belediye başkanı olmamış Istanbul’un.

 

Bir de dünyada kolaylıkla Ermeni soykırımı şu bu şeklinde değerlendirme yapılıyor. Bu da yanlış, bu ekonomik sıkıntıdır. Bugün Kars’a git kalacak otelin yok. Bence Türkiye ne yapıp edip Azerbaycan’la Ermenistan’ın arasını halledip o kapıyı açması lazım. Çünkü, doğuda ticari hareketin Moskova ve Sibirya içlerine kadar gitmesi için, Ermeni tüccarlara ihtiyaç var. Daha önce de bu işi onlar yapıyorlardı. Her ne kadar nüfus yapısı azsa da Ermenistan’ın, işlevi çok. Rusya’nın içerisinde ticari etkinliği var. Azerbaycan, Gürcistan ticari etkiliği olan ülkeler değil. Bunların daha çok askeri kimliği vardır. Devlete sürekli asker veren ülkelerdir. O bakımdan Ermenistan’la Türkiye arasındaki kapının açılması bizim doğu bölgesinin ticari hareketini de hızlandırır (Bu sohbet Ermeniler ve Ermenistan ile ilgili gelişmeler yaşanmadan önce yapıldı-MY).

 

Dünyada bakıldığında her ne kadar rejim farklılıkları da olsa, ülkeler ticari hacimlerinin %50’sini komşuları ile yapıyor; yani ithalatını, ihracatını. Türkiye için bu rakam %15’ler seviyesinde. Küçük ülke de olsanız bu yapı içerisinde komşularınızla ilişkileriniz iyi olmalı, büyük ülke de olsanız o görüntüyü vermelisiniz. Veremediğiniz zaman, komşuluk ilişkileri içerisinde diyalog da kuramadığınız için, hem onların haklarını, hem kendi ülkenizdeki insanların haklarını, yerine getirmemiş olursunuz. Biz 100 yıl önce Artvin, Trabzon, Rize’nin sürekli Karadeniz ülkeleriyle deniz bağlantısı, ticari kanalları dolayısıyla, Kars’ın peynirinin Rus Çarı’nın sofrasında olduğunu görüyoruz. Kars’ın, Erzurum’un, Van’ın, Ağrı’nın, İstanbul’a uzaklığı 1300 km ama örneğin Tiflis’e 200 km.

 

Bu bölgelerin ekonomik olarak geliştirilmesi için neler yapılabilir ?

 

Refah düzeyinin yükselmesi için Türkiye’nin alması gereken bazı radikal kararlar var. Örneğin Türkiye’nin 60 milyar dolara yakın bir ithalatı var. Bu ithalatı sadece Batı kapısından sokmanın da bir anlamı yok. Bu, ithalatı kısıtlayıcı tedbirler olarak da görülmemeli. Ama ülkenin kalkınması için bunu kamuoyuna ve dünyaya anlatması lazım Türkiye’nin. 12 milyar dolarlık otomobil ihracatı var, yılda 250-260 bin araç geliyor Türkiye’ye. İlla ki bunu Haydarpaşa Limanı’ndan girmesi diye bir şey söz konusu olmamalı. Hopa, Rize, Trabzon, Ordu gibi boş duran limanlarımıza ticareti götürmeliyiz. Sanayiinin oralara gitmesinden çok ticaretin gitmesi lazım. Ticaret yayılsın istiyorum. Otomobil Habur’dan girsin, bu vilayetler yararlansın. Düşünün 260 bin araç girdi. Her gelen şoför 12 vilayetten geçecek. Birer bardak çay içseler, o vilayetler kalkınır ! Ben otomobili oradan getirin dediğim zaman, araba başına 100-150 milyon binmiyor. Ama zaten Bursa’dan İstanbul’a bir arabayı 250 milyona taşıyor otomobil üreticileri. Ben bunları kendilerine söylediğim için söylüyorum.

 

Pekiyi kalkınmada sanayinin yeri nedir?

 

Ticaret olmayan yerde sanayi olamaz. O yüzden söylüyorum. Toplumu “ben hemen sanayici yaptım, kırsal kesimden tarlayı bırak gel hemen fabrika kur” demek çok yanlış. Yani devlet planlama teşkilatının stratejisi yanlış, hükümetin bugüne kadar uyguladığı ekonomi politikaları yanlış. Bence hepsi yanlış hepsi israf. Çünkü, her şeyin bir eğitimi var, her şeyin bir tecrübesi var, her şeyin bir değişimi var. Türkiye sanayileşmeye 1960’lardan sonra başladı. Avrupa 1860’larda başladı, biz 100 sene sonra başladık. Ben onun sanayisini yapacağım diyemezsin. Sen ancak onun sanayisini adapte edersin. Yani teknoloji yok, ArGe yok. ArGesi olmayan bir sanayi olmaz. Türkiye burada sanayi arıyorsa çok yanlış yapar. Dev sanayi kuruluşlarını Avrupalı büyük firmalarla kurmadığımız sürece, bunları yaşatmak da mümkün değil. O yüzden, Türkiye sanayisini mümkün olduğu kadar dünyaya entegrasyon sistemi içinde götürmeli. Kırsal kesimde, Doğu ve Güneydoğu’da kalkınmada hız kazanmak için sanayileşmeyi ön gördüler. Tarlasını satan geldi Ankara’dan teşvik aldı. Bizim Devlet Planlama da önüne gelene teşvik verdi. Adam bir teşvik aldığı zaman sandı ki devlet bana bunları verecek. Bankacıya gittiği zaman gerekli teminatı veremeyince yatırım kredisini alamadı ya da devletin elinde yatırım kredisini olabilecek uygunlukta kredi olmalı. Ne oldu, ticari krediyle yatırım yapmaya kalkmış oldular. En büyük yanlışlık burada başlar. Onun sonunda da %400-500 faizlerle karşı karşıya kaldık. Hep bankacıları suçlamak değil, kendini de suçla. “Olsun ben altından kalkarım” diyerek yanlış bir yatırım yapmışsın. Ekonominin kaideleri var. Belki bizim gibi kurumların da suçu var. O yönde eğitilmeliler ama bizim insanımız eğitimi en sona bırakır. Bugün cehaletin verdiği bir atılım söz konusu ! Benim gösterdiğim cesareti oğlum göstermiyor. Biraz daha akıllı yapıyor bazı şeyleri. Bunların içinde başarılı olanlar da oldu; ama olmayanlar daha çok oldu. Sorun da burada. Diyarbakır’ı inceledik, 165 tane teşvikli işletmenin, 164’ü çalışmaz durumda . Böyle sanayi olmaz. Bu teşvikleri DPT vermiş. O bölgenin şartlarına uygun ekonomi şartları oluşturulmalı.

 

Dolayısıyla siz kalkınmada sanayinin tercih edilmesini yanlış bulup ticaretin geliştirilmesinin anahtar olduğunun altını çiziyorsunuz.

 

Ayrıca Doğu’daki durumu değiştirmenin yolu turizmden geçer. Orada ne sunacaksınız diyebilirsiniz. Deniz yok, kum yok. Akıllı olmak lazım; Urfa 30 peygamberin yattığı bir yer. Bunları kullanmak gerekiyor. Ön planda hızlı bir değişimi turizmle yaşar Türkiye. Onun akabinde turizmin geldiği yerde küçük ve orta ölçekli işletmeler devreye girer. Bugün Japonya’ya bir yumurta satabilmek için 11 bin km gitmen gerekiyor. Gittiğin zaman da bir sürü rakibin var ve kalite var. Ambalaj var. Ama bir Japon, Van’ı gelip ziyaret ediyor, otelde kalıyor. Sabahleyin hangi yumurtayı önüne koyarsa, küçüğüne büyüğüne bakmadan yiyor.

 

Turizm kültür de getirir. Bugün İstanbul’un %50’si Atatürk Barajı’nı merak ediyor. Urfa bugün en çok kilisenin, havranın olduğu yer. Mardin’de ve Trabzonda’da aynı şey söz konusu. Trabzon’da 286 kilise vardı, en çok kilise olan bir yer. 1928 yılında Trabzon’da 33 tane konsolosluk vardı. Bu konsoloslukların orada olmasının nedeni Trabzon da bir ticaret merkeziydi. Tarihi eserlerin tahrip edildiğinden şikayetçi olunuyor. Tahrip edilmeyen yapı yok ki. 17 kavim geçmiş Anadolu’dan. İnsanlar neyi tahrip ettiklerinin bilincinde değiller ki. Türkiye’yi çok iyi tanıyacaksın, dünyaya çok iyi anlatacaksın. Biz AB’ye, Türkiye’yi tanımadan müdafaasını yapıyoruz. Ankara’dan gönderiyoruz iki tane milletvekili ki Türkiye’yi tanıtsın. “Hıristiyan Kulübü, bizi Müslüman olduğumuz için almıyorlar” anlayışıyla bakarsanız hiçbir şey alamazsınız, hiçbir şey de vermezler. Öncelikle kafa yapısını değiştirmek lazım, liberal olmak lazım. Türkiye’nin devleti liberal değil, bugün ekonominin %50’si devlette. Özel sektör ve devlet ayrımı var, bu çok tehlikeli. Örneğin yatırım yapacağı zaman bu, vatandaşa eziyet anlamına geliyor. Ben 55 yaşındayım; bunun 35 senesi bu devlete hizmet vermek için, devletle mücadele ile geçmiştir ! Devlete hizmet eden herkes görmüştür bunu. Bir şeyler vermek için devletin kapısına gittiğin zaman onlarla mücadele etmek gerekiyor. Burada Türkiye’ye hizmet etmek, Türkiye için bir şeyler yapmak o kadar zor ki. İstanbul’da yapılaşmanın %70’i kaçak diyorlar. İstanbul’da kaçak yapılanmanın nedeni sadece kaçak yapı yapma düşüncesinde olan insanların eseri değil. Onlara ruhsat vermeyen, onları o yola iten bir de belediye var. Çünkü yıllarca bu rüşvet kapısı olarak kullanılmış. Kanun dışı yaptıracak ki senden bir şeyler alabilsin. Boğaz’da 14 bin kaçak yapı görünüyor. Bunlardan 100’er bin dolar harç alsan, eder 14 milyar dolar. Türkiye varlık içinde yokluk çekiyor. Şu anda bizim yaptığımız hesaplara göre sadece Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa’da, şu yapılaşmayı yıkıp dökmeden, radikal bir yasak getirmekle beraber, mevcudun affına karar verilse, toplanacak para 150 milyar dolar. Bu para da Türkiye’nin şapkasını göğe attırır !

 

Mehmet Yıldırım’ın tespitlerinin çoğuna katılmamak elde değil. Bu sebeple biz de fazlaca yorum yapmak niyetinde değiliz. Ancak Mehmet Yıldırım’ın gözüyle bakıldığında sadece ekonomideki tablonun değil, Avrupa Birliği sürecinin, Ermenistan ile yaşananların, etnik problemlerin, belediye hizmetlerinin hatta sosyal ve kültürel yozlaşmanın sebeplerini bölgesel farklılıklara yol açan yanlış merkezi kalkınma politikalarında bulmak mümkün. Bizce önemli olan da aslında bu politikaların vakit geçmeden tartışmaya açılması, değerlendirilmesi ve gerekiyorsa da acilen güncellenmesi.

 

No Comments

Post A Comment