DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİM !

 

DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİM !

 

Karanlık ve sisli gecede yol alan savaş gemisinin kaptanı tam karşısında, üzerlerine doğru gelen bir ışık farkettiğinde, karşı tarafa “Derhal rotanızı 300 doğuya çevirin” mesajını çekmiş. Karşı taraf anında cevap vermiş: “Asıl siz rotanızı 300 batıya çevirin!”.Komutan şaşkın ve sinirli:”Emrediyorum, rotanı 300 doğuya çevireceksin”.Karşıdan cevap:”Asıl sen rotanı 300 batıya çevireceksin”.Komutan öfkeden küplere binerek :”Ben 30 yıllık kaptanım, son kez emrediyorum, rotanı 300 doğuya çevireceksin” mesajını yollamış. Cevap:”Ben de 20 senelik denizciyim, sen rotanı 300 batıya çevireceksin”. Komutan mürettebata, bütün topları ateşe hazır hale getirmelerini emrettikten sonra son mesajı geçmiş:” Burası bir savaş gemisi, derhal rotanı 300 doğuya çevirmezsen, ateşe başlayacağız”. Karşıdan hemen cevap gelmiş:”Burası da bir deniz feneri ! Sen bir an önce rotanı 300 batıya çevirmezsen, birazdan kayalara çarpacaksın”.

 

Sadece işhayatında değil, hayatın genelinde o kadar katı kalıplar içinde yaşıyoruz ki, “farklı”yı anlamakta, hazmetmekte zorlanmamız pek de anlaşılmaz değil. İşte bu varsayımlar, önyargılar arasında, dilimize pelesenk olmuş bir şekilde “değişimi” de yönetmeye çalışıyoruz. Değişim yönetimini, liderliğin çağdaş tanımı içinde vazgeçilmez yetkinliklerden birisi olarak tanımlamak pek de yanlış değil. Bu sebeple işhayatında karşılaştığımız yöneticilerin büyük bir çoğunluğu, “değişimin nimetlerini, ne kadar sevdiklerini ve değişmek istediklerini” anlatıyor. Azınlıkda kalan birkaç kişiden ise, değişimin getirdiği belirsizliklerden duydukları endişeleri dinliyoruz, aslında bunlar azınlıkta kalsa da daha açık sözlü, samimi olanlar galiba.

 

Pekiyi herkes değişmek istiyor da, bu “köklü” değişimi kim başlatacak sorusunu ise pek de cevaplamaya yanaşmıyoruz. Başkalarının getireceği değişiklikleri kabul etmeye gönüllü görünsek de, dolaylı dirençlerle değişimin gerçekleşmesini de sıklıkla engelliyoruz. Konunun sosyolojik ya da psikolojik temellerini analiz etme yetkinliğini kendimde görmesem de, basit olarak bu direncin temel motivasyonunun “korku” olduğunu söyleyebilirim. Yukarıda tanımlamaya çalıştığım “belirsizlik endişesi” bize elimizdekilere sarılmaya itiyor, farklıyı denemeyi değil, görmeyi veya tanımayı dahi istemiyoruz. Unutmayalım ki, veciz atasözlerimizden birisi “Giden geleni aratır” diyor.

 

Bu süreç ve ruh halindeki toplumun önünü açmak üzere “kaptan köşkünde” görev yapanların ise istiflerini ve rotalarını bozmadan “seyre” devam etmeleri ve zaman zaman Temel’in tersten girdiği otobanda, karşıdan gelenleri suçlaması gibi bizi de yıllardır, statükoyu eleştirenlere karşı direnmeye motive edebiliyor. Niye mi? Belki de bunları yapsak, değişimi kabullensek dahi, genelin zihniyeti değişmedikten sonra sonuç alamayacağımızı iyi bildiğimiz için. Yani bir başka veciz atasözümüzde olduğu gibi “Böyle gelmiş, böyle gider !”.

 

Çok uzak değil, Marmara Depremi sonrasında “hiçbirşeyin eskisi gibi olamayacağı” söylemini hatırlayan kaç kişi var aramızda ? Ya da siyasi ve sosyal kirlenmeye duyuklan tepkinin “Unutmayacağız, unutturmayacağız” sloganı ile toplumda büyük destek gördüğü günlerden çok mu uzaktayız ? Kaçımız, sadece bu iki konuda son beş yılda Türkiye’de radikal bir değişimin yaşandığını düşünüyoruz ? Cevaplarınızı merak ediyorum ama biz değişmediğimiz ve daha da önemlisi çevremizi değiştirmeye yönelik çaba göstermediğimiz sürece, “Niye olmuyor ?” diye kimseyi suçlamaya da hakkımız yok.

 

Gerek teknoloji olarak, gerekse de eğitimli, yetişmiş insan gücü olarak hiçbir ülkeden eksik yanımız yok. Sanatın her dalında en tepe noktalara ulaşan ve gıpta edilen Türklerin sayısı hiç de az değil. Ne gariptir ki, bireysel olarak elde edilen bu başarılardan farklı olarak, “takım oyunu içeren”, ortak aklın, paylaşmanın, tartışmanın kritik başarı faktörü olduğu alanlarda ise hala sıklıkla gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyoruz. Mazaretimiz ise hep aynı: “Ankara geride kaldı, Istanbul çok ileride, Kayseri sürpriz, Van plase..” Bu ve benzeri saptamaları savunmak mümkün değil, zira bizi yönetenler de, bizim seçtiğimiz, bizim aramızdan oraya gidenler. Yıllardan beri bizim yakınmalarımız devam ediyorsa ya sistematik bir hata var, ya da “koltuğa oturanlar” değişime uğruyorlar, bir tür mutasyon geçiriyorlar ! Her şartta bir yerlerde “acil” düzeltilmesi gereken bir hatanın olduğu kesin. Bunu düzeltecek olanlar da bizleriz. Dışarıdan bir “el”in mucizevi bir farkı yaratacağına inandığımızdan mıdır, yoksa hala “one man show” yönetim tarzından kurtulamadığımızdan mı bilemiyorum, “biz” kavramı maalesef hala sözlüklerimizde fazla yer edinemedi. Hala partileri başkanları, şirketleri genel müdürleri, ülkeleri başbakanları, milli takımı Fatih Terim ile eş tutuyoruz. Gerçi sistemimiz de buna müsait ama onu değiştirecek olanlar da gene biziz !

 

Bir inşaatta işçi olarak çalışan İtalyan, Fransız ve bizim meşhur Karadenizli vatandaşımız her öğlen, evden getirdikleri paketi açıp yemeklerini yerlermiş. Ancak her gün aynı şey, her gün aynı şey…Ve bir gün karar vermişler, ertesi gün de aynı şeyler çıkarsa inşaatın tepesinden aşağı atlayacaklar. Ertesi gün de aynı şeyler çıkınca, üçü birden arkalarında durumu anlatan bir mektup bırakarak intihar ederler. Cenaze töreninde bir araya gelen dullardan, İtalyanın eşi; ”Haberim olsaydı, farklı şeyler yapardım” derken Fransızın eşi de “Ben de” diye eklemiş. Bizim zavallı Fadime ise “Ya benim anlamadığım bir şey var, bizim rahmetli kendi yemeğini kendi hazırlardı !” demiş. İşte biz de kendi yemeğimizi kendimiz hazırlamak ve geleceğimizin yolunu çizmek zorundayız, hem de fazla geç kalmadan……

 

 

No Comments

Post A Comment