“DAHA NE İSTİYONUZ?“

 

“DAHA NE İSTİYONUZ?“

16 Nisan1999 Cuma akşamı finansal piyasalar kapanırken, herhangi birine 19 Nisan sabahı DSP+ANAP+MHP koalisyonu kesin gelecek deseydik, eminiz hisseye, bonoya saldırarak alıma geçerdi. Pekiyi tam 3 günde, 19 Nisan gece yarısına kadar bu beklenti niye değişti ? Veya Okan Bayülgen’in popüler ZAGA programının sloganı gibi “Daha ne istiyonuz, alın size DSP+ANAP+MHP koalisyonu”, hem de bir başka showman M.Ali Erbil’in deyimiyle tam 350 milletvekili ile gelen “kaymaklı SİMPAŞ”!!!! Şaka bir yana küçük ortak MHP’nin olduğu bir koalisyon herkese sıcak gelirken, 129 milletvekili ile Meclis’e gelen “Ülkücü gençler veya Bozkurtlar” piyasaları başlangıçta biraz tedirgin etti. Biz açıkçası baştan beri bu tedirginliği ne anlayabilmiş ne de kabullenmiş değiliz. Bunun sebebi de “ideolojik” yakınlıktan ziyade Türkiye’de ekonominin düzelmesi ve ülkenin önünün açılması için fazla hareket alanının olmaması yani hastalık belli, reçete belli, tedavinin aşamaları belli. Ali veya Veli bunu istese de değiştiremez.

MC hükümetlerinin toplumun hiçbir kademesinde destek bulamayacağı varsayımı ve Çiller ile Yılmaz’ın aynı odada 5 dakikadan fazla kalamayacakları öngörüsü ile DSP-MHP-ANAP koalisyonunun olasılığı en yüksek oluşum olarak buluyoruz. Geçtiğimiz günlerde GYIAD’ın 320 üyesinin katıldığı ankette, katılımcıların %70’i “parlemento aritmetiğine sizce oluşması gereken hükümet modeli ne olmalıdır” sorusuna DSP-MHP-ANAP cevabını vermiş. Aynı ankette %23 ise DSP+MHP+dış desteğe sıcak bakmış. Yani aynı odada uzun süre kalabileceklerinden şüphe ettiğimiz iki sağ partinin liderinin DSP’nin başbakanlığında uzun vadeli, kalıcı, ve ülkeye faydalı koalisyon yapabilecekleri görüşü GYIAD üyelerinde de hakim değil.

Bu koalisyonun oluşumu ise süre açısından biraz sancılı, zira Cumhurbaşkanı’nın 3 Mayıs’da DSP Genel Başkanı Sayın Bülent Ecevit’i görevlendirmesi ile başlayan hükümet oluşturma sürecinin, Meclis Başkanlık Divanı’nın seçilmesini takiben güvenoyu için Meclis’e gelmesi ve güvenoyu alarak göreve başlaması ile tamamlanması en iyi olasılıkla Mayıs ayının son haftasına denk gelecektir. Sayın Ecevit MHP ile koalisyon yapmanın zorluklarını ima etmeye devam ettikçe artan tedirginliğin yanında DSP’nin ANAP ve DYP ile kurmayı hedeflediği olası bir koalisyonda bakanlık paylaşımında yaşanacak sorunlar bu sürecin daha da uzayabileceğini göstermektedir. Bizim endişemiz ise 11 Haziran’a kadar Meclis’ten çıkarılması gereken Bankalar Kanunu ve Haziran sonuna kadar çıkması gereken Bütçe Kanunu’na yetecek zaman kalmaması veya takvimin sıkışmasıdır.Hükümet paylaşımında ise problemin beklenenin aksine DSP ile ANAP arasında olacağını düşünüyoruz. Çünkü son 20 yılda iktidar veya iktidarın parçası olamamış MHP icracı Ekonomi, İçişleri, Dış İşleri, MSB, Adalet bakanlıklarından ziyade teşkilata kaynak aktarılabilecek Tarım ve Köyişleri, Bayındırlık, Ulaştırma ve Devlet Bakanlıklarını talep ederek bir süre arka koltukta oturmayı yeğleyebilecektir. Bizce buradaki tek soru işareti Milli Eğitim ve dış politikada ne kadar rol almak isteyecekleridir (AB kapısında bekleyen durumdaki Türkiye’nin MHP tabanından tepki alması ve İslam/Orta Asya ülkeleri ile olan ilişkiler nedeniyle).

Son Söz: Her ulus hak ettiği hükümet tarafından yönetilir.        JOSEPH DE MAISTRE

 

 

No Comments

Post A Comment