ÇÖZÜM POLYANNA’DA MI ?

 

ÇÖZÜM POLYANNA’DA MI ?

 

Önümüzde Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nin(GYIAD) geçtiğimiz ay içinde yaptığı “üye eğilimlerinin belirlenmesi” konulu anketin sonuçları var. Türkiye’nin önde gelen hizmet ve reel sektör kurumlarının hissedar ve yöneticilerinin üye olduğu GYIAD Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumu değerlendiren sorulara cevap aramış. Hükümetin yaz aylarındaki performansına ankete katılanların %80’i azami 4 vermiş (10 üzerinden). Buna rağmen ankete katılanların %57’si mevcut iş yaşamından memnun, %63’ü ise gelecekle ilgili umutlu. Bize göre sonuçlar genç işadamlarının “gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz” mesajını verdiğine işaret ediyor. Genç iş dünyasının temsilcilerinin %55’i Kemal Derviş’in Güçlü Ekonomiye Geçiş programının hala başarılı olabileceğine inanıyor.

 

“MODERN ROBIN HOOD ! ”

 

Bu resim içinde iş dünyasının programa olan inancının ve geleceğe olan umudunun devam ettiğini görmemize rağmen, son yazımıza sizlerden gelen yorumlar benzer bir saptamanın kamuoyunun geneli için geçerli olmadığını düşünmemize sebep oluyor: “..Feodal
derebeylere özenircesine arka arkaya konulan vergiler güvensizliğimin
bir başka sebebi. Gözümün önüne bir Robin Hood filminin modern uyarlaması
geliyor; deprem vergisi, 8 yıllık eğitim vergisi…. Bu adamlar hiç bir
şeye inanç bırakmıyor.. Hiç bir şeye gönül rahatlığıyla destek vermemize imkan
sağlamıyor
” Okurumuzun mektubunda sadece kur rejimi değil hükümetin birkaç yıla sığdırdığı mali milattan, bedelli askerliğe, fona devredilmesi her sefer “son olan” bankalara kadar yerinde örnekler var.

 

YABANCI SERMAYE KONUSU

 

Son örneklerden birisi de sayın Başbakanın medyada geniş yer bulan yabancı sermaye mevzuatını sadeleştirme konusundaki düşünceleri. Sayın Başbakan “ kırk yerden imza alarak verilen ve aylar süren yabancı sermaye izin prosedürünün sadeleşeceğini” müjdelemiş. Bu son derece önemli bir tespit. Ancak bu tespiti yapan, ilk olarak bundan yirmiyedi yıl önce başbakanlık yapan Bülent Ecevit olunca , biraz düşünmek gerekiyor.

 

NEREDEN NEREYE

 

Bakınız 26 Ocak 1974’de 1.Ecevit hükümetinin (CHP-MSP koalisyonu) protokolünün 55.maddesinde neler yazılmış: “Yabancı sermaye konusunda ileri teknoloji getirmesi, dinamik bir sanayileşmeye yardımcı ve bu konuda eğitici olması, ihracata dönük bulunması gibi özellikler gözönüne alınarak müteşebbislere imkan sağlanacaktır. Bu konudaki politika uluslararası alandaki son gelişmelerden faydalanılacak şekilde yeniden düzenlenecek, ancak yabancı sermayeden yararlanmada belirli ülkelere bağımlı duruma gelme tehlikesini önleme konusunda büyük bir dikkat gösterilecek; devletin ekonomiye yön verme gücü titizlikle korunacaktır”. Son cümleye özellikle dikkat etmenizi rica ediyoruz: “devletin ekonomiye yön verme gücü titizlikle korunacaktır”. Bunu yapmanın yolu da nereden geçiyor; yabancı sermayenin girişini çıkışını kontrol etmeden ve bürokrasiyi olabildiğince arttırmadan.

 

Devam edelim, aynı protokolün 56.maddesinde de “..Yabancı sermayenin kar transferleri makul ölçüler içinde tutulacaktır” ibaresi yer alıyor. Yani iki senedir mal sahiplerinin kira artış oranlarını belirlemesine karışan 57. Hükümetin Başbakanının, Başbakan olduğu, yirmiyedi yıl önceki 1.Ecevit hükümetinde de serbest ekonomik sistemde özel sektör işletmelerinin azami kar edebilecekleri tavan oranların belirlenmesi gündemdeymiş.

 

SUÇ BÜROKRASİDE

 

Dört yılı aşkın bir süredir (55.hükümetin göreve geldiği 30.06.1997’den bu yana) Başbakan yardımcısı ve Başbakan olarak kesintisiz görev yapan Sayın Ecevit, yabancı sermayenin gelmemesindeki en önemli faktörün “bürokrasi” olduğunu “kısa sürede” tespit ettiklerini bizlere açıklayınca hepimiz rahatladık. Yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgi göstermemesinde kuşkusuz onyedi kez IMF ile masaya oturup da yan çizmemizin, kur çıpası uygulayacağım deyip bir gecede dalgalı kura geçişimizin, her fırsatta geçmişe yönelik vergiler “salmamızın” rolü yok ! Suç bürokraside ve bürokratlarda; onları da oraya her kim getiriyor ve tutuyorsa lütfen cezayı da onlara keselim.

 

Aslında biz ekonomide çözüm yaratma konusunda, “Dolara savaş açalım” konulu Cuma hutbesinin ardından “yaratıcılık” sınırlarının artık zorlanmaya başlandığını düşünüyorduk ama geçen hafta sizden gelen mesajlardan birisini görünce paylaşmamanın haksızlık olacağına ikna olduk. Okurumuz Cuma hutbesi ve Türk Lirasına itibar kampanyası sonrasında şöyle diyor: “ ..Madem bu iş bu kadar kolay olacak, hükümet herkese Polyanna kitabı dağıtsın da kriz hemen bitsin”.

 

 

No Comments

Post A Comment