ÇİNLİLER GELİYOR!

 

ÇİNLİLER GELİYOR!

Geçen hafta nedense zamanımın büyük bir kısmını Çin ile ilgili yeni şeyler öğrenerek geçirdim. “Nedense” diyorum, zira profesyonel hayatımda Çin’in kapladığı yer toplu iğne tanesinin başı kadar! Çin’i iyi tanıyan bir yöneticinin söylediği “siz Çin’de olup olmamayı değerlendirene kadar, Çinliler gelip herşeyinizi alacaklar!” cümlesi aslında bugünkü yazının özeti.

 

Uluslararası piyasalardaki dalgalanma devam ederken, Financial Times ABD’nin harcadığı 100 doların 40’ını borç aldığını ve bu borcun büyük kısmının da Çin tarafından finans edildiğini okurlarıyla paylaştı. ABD’nin Çin’den aldığı kaynağın önemli kısmını Pasifik okyanusu kıyısında Çin’e karşı savunma kalkanı oluşturmak için harcaması konunun ironik tarafı olsa da, Çin’in “fişi çekmek” için elindeki fırsatı artırıyor. Amerikan şirketlerinde hisse sahibi olmak üzere yarattıkları basınç artarken, Çin’in bu konudaki sabri azalıyor. Diğer yandan Çin’in Afrika’da büyük miktarlarda arazi satın alması da konunun dikkat edilmesi gereken başka bir boyutu; söylentiler benzer şekilde Çin’in İzlanda’nın kuzeyinde büyük araziler satın almak üzere finansal sıkıntılar yaşayan İzlanda hükumeti ile pazarlık halinde olduğunu gösteriyor. Amacın bir eğlence parkı insa etmek olduğu iddia edilse de Çin’in küresel ısınmanın da tetiklemesi ile artacak Kuzey Denizi’deki ticaretten pay almak istediği düşünülüyor.

 

Ekonomik büyüme hızı yavaslatilarak yüzde sekiz seviyesinde tutulan Cin’in son donemde Japonya’nin seksenli yıllardaki kalite hareketinden ilhm alarak ucuz ve kalitesi düşük Cin mali yaftasından da kurtulmaya çalıştığı gözlemlemiyor. Gelisen ve zenginlesen Cin orta sınıfının büyüklüğü ABD nüfusunun tamamı kadar! Cin otoriteleri nufusu otuz milyon kisinin üzerinde olan super sehirlerin sayısını ucten otuza çıkartmak üzere çalışıyor.

 

Sosyal alanda ise orta sınıf ailelerin sadece tek cocuk sahibi olmasına yönelik sınırlamanın yan etkilerinden birisi ise cocukların erkek olmasının ” talep edilmesi” olmuş. Bu talep öyle uç noktaya ulaşmış ki, Cin sadece Vietnam’dan her sene 70 binin üzerinde gelin ithal eder olmuş.

 

Çin’in geldigi noktada Dunya ise şimdilik sadece dil ve kültürel olarak yakinsamayi deniyor. Temmuz ayında Harvard Universitesi’nin bahçesinde (ben maalesef bahçeden içeriye giremedim)  ondan fazla oryantasyon grubu gormuştum Çin’den gelen. ABD’nde Çin’den gelen Au-pair dadilarin sayısı giderek artıyor. İngiltere’de ise orta öğretimde ikinci veya üçüncü lisan olarak Çince öğreten okulların sayısında artış var. Pekiyi biz ne yapıyoruz? Merak ediyorum Turkiye’de ikinci lisan olarak Çinceyi müfredatına alan kaç okul var ? Ya da bosverin canım, Çinliler geldiginde Çinceyi  de öğretirler !

 

 

No Comments

Post A Comment