BUMERANG EKONOMİ

 

BUMERANG EKONOMİ

Antalya Havalimanından bizi alıp Çamyuva’daki otelimize götüren aracın sürücüsüne hemen soruyoruz:” Nasıl gidiyor turizm sezonu ?” . Bu soruya fazlasıyla aşina olduğundan mı, yoksa sıcaktan mı bilemiyoruz ama, kısa bir “İyi” çıkıyor ağzından. Hemen üsteleyecek oluyoruz: “Ne kadar iyi ?”. “Geçen seneden iyi ağabey !” diyor. “Pekiyi 1998’e göre nasıl ?”.

 

PATLAYAMAYAN TURİZM

 

Uluslararası araç kiralama şirketinde 1988’den beri çalıştığını öğrendiğimiz Antalyalı genç :”Kirada 45-50 aracımız oluyor, bu da fena değil aslında diyor”. Biz üsteleyecek oluyoruz: “Eskiden nasıldı ? Daha yoğun yıllar olmadı mı?”. Gülerek “Ağabey diyor 1989’da Körfez krizi çıktığında 120 aracın altına düşmemiştik, ondan evvelki sene 160 araca kadar yükseldiğimizi hatırlıyorum”. “İşte 2000 yılının turizm gerçeği, patladığı iddia edilen turizm Körfez krizi seviyesine dahi ulaşamamış” diye düşünürken, bu kez sürücümüz atağa geçiyor. “Ağabey ama onun turizmle ilgisi yok, Alanya’da Kemer’de restoran işleten, bakkal, hatta kasap dükkanı olan rent-a-car yapıyor. Bu iş tek arabayla, bilemedin üç arabayla yapılacak iş değil. Araba bozuluyor, turisti dağ başında gün boyu bekletiyorlar; biz böyle bir durumda 1 saat içinde yeni aracı teslim ediyoruz, bozulanla biz ilgileniyoruz. Bir de aracın sigortası yoksa, sen düşün turistin başına gelenleri”.

 

Nefes almadan dinliyoruz sürücümüzü. Ücretli de çalışsa, 12 yıldır emek vermenin verdiği bir bağlılıkla eleştiriyor “lokal” rakiplerini diye düşünüyoruz başta ama aslında o bir çırpıda Türkiye’nin belki de en önemli ve son dönemde en çok tartışılan sorununa işaret ediyor.

 

“ÖTEKİ EKONOMİ”

 

Kendi alanında bile faaliyetini tam beyan ettiğinden şüphe ettiğimiz esnafın bir de “rent-a-car” işletmesi aslında Türkiye ekonomisinin rakamlarla anlatılmaz olduğunun güzel bir örneği. Seyahatimizde görüyoruz ki rent-a-car aslında küçük bir örnek sadece; hediyelik eşya satışından, pansiyonculuğa, rehberlikten, tekne turu yapmaya kadar turizm sektörünün her noktasında sürüyor bu “kayıt-dışı” hayat mücadelesi. Belki ironik olan, bu yolla rekabet içine girdikleri “kayıtlı”, zaman zaman da uluslararası kuruluşlarda babaları, oğulları, kardeşleri, komşuları, dostları çalışıyor. YASED’e göre yabancı sermayeyi kaçıran en önemli faktörlerden birisi “iyi tanımlanmış hukuki bir sistemin eksikliği”. Bu tanımın içine kuşkusuz patent ve isim hakları da giriyor, adil olmayan vergi sistemi de giriyor, bir türlü kayıt altına alınamayan “buzdağının su altında kalan kısmı da”…. İşte galiba çok tartışılan “öteki ekonomi”nin nasıl olup da ayakta kaldığı bilmecesinin yanıtı da burada gizli.

 

HER TAŞIN ALTINDA

 

Aslında her taşın altından çıkan bu “kayıt dışı” ekonominin varlığı ve boyutu, yukarıdaki olayda da görüldüğü gibi hem ekonominin hem de sosyal hayatın tüm kıvrımlarına kadar işlemiş. Bir türlü istediğimiz sonuçlara ulaşamadığımız turizmde de “kayıt dışı”, kuralsız ekonominin olumsuz etkilerini hissediyoruz, bu ekonomik faaliyete oranla bir türlü uluslararası ortalamalara ulaşamayan sigortacılık sektöründe de. Haksız rekabetten kaçan yabancı sermayeyi de unutmayalım bu arada.

 

BUMERANG

 

Sözün özü “öteki ekonomi”yi tartışmanın zorluğu, bu tartışmanın rakamlarla değil, örneklemelerle ve varsayımlarla yapılıyor olmasından kaynaklanıyor galiba. 1980 öncesinde gelir dağlımındaki çarpıklıkları ve istatistiklere uymadığını düşündüğümüz hayat tarzını açıklamanın en kolay yolu tarım sektörü ve yansımaları idi. Günümüzde toplumumuzun hala %40’a yakını tarımdan bir şekilde etkileniyor olsa da çevremizde farketmeden “beslediğimiz” kayıt dışı faaliyetin boyutu düşündüğümüzün çok üzerinde. Biz bu hareketi “bumerang”a benzetiyoruz. Bir yandan hayatımızı sürdürmek için ondan vazgeçemiyoruz ama arkadan hızla gelip kafamıza çarptı mı da, “Kim attı bunu” diye tepki gösteriyoruz. “Abartıyorsun” diyenlerden ricamız, bir gün ya da iyisi mi bir hafta boyunca harcamalarını not etsinler ve bunların karşılığında aldıkları belgelerin toplamını, harcamalarının toplamı ile karşılaştırsınlar. Bakalım kim haklı ?

 

 

No Comments

Post A Comment