“BU KEZ FARKLI OLACAK !”

 

“BU KEZ FARKLI OLACAK !”

Dün Scenix Başkanı Bülent Çelebi’nin hikayesini NTVMSNBC’de okurken, birkaç hafta önce internette karşıma çıkan bir siteyi hatırladım: StartupFailures.com . Yani özellikle yeni ekonomi ile patlayan “dahiyane” fikirlerin yaratıcılarının kurdukları şirketlerin yarattığı hayal kırıklıklarının sitesi. Sanıyoruz ekonomi ve iş dünyasının en çok kullandıkları cümlelerden birisi “Bu kez farklı olacak”tır. Evet ama niye ?

 

STARTUPFAILURES.COM

StartupFailures.com’un kurucusu, kendisi daha önce 3 kez “iflas eden” girişimci “Nicholas Hall. Ancak Hall, sitesinde kendi tecrübelerini paylaşmaktan ziyade son derece önemli bir hizmet veriyor: “Batan” şirketlerin hem fikirlerini hem de maddi varlıklarını satabilecekleri bir pazar yaratmaya çalışıyor.

 

Daha da ilginci, Hall’ın deneme amaçlı olarak uygulamaya başladığı “online” dert dinleme ve çözüm bulma köşesi o kadar tutmuş ki, yeni danışmanlar ve birçok part-time asistanı da işe almak zorunda kalmış. Yani çeşitli sebeplerle başarısız olan girişimciler, “Bu kez de neden farklı olmadığının” cevabını bulmaya çalışıyorlar, ve yeni “fikirler” arıyorlar. 400 yıl önce Shakespeare’in Othello’sunda Iago’nun söylediği gibi, “Bunun olmasını istemezdim, ama olduğuna göre, kendi faydana göre olanlardan yararlanmalısın”. Yaşadıklarından ders almak, iş dünyasının en önemli kurallarından biri olmalı. Bunu yapamayan Fortune 500 şirketlerinden, her yıl yaklaşık 40 tanesi listenin tamamen dışında kalıyor.

 

ARÇELİK ÖRNEĞİ

4 yıllık geçmişi olan Scenix firmasına Bülent Çelebi de 1.5 yıl önce, “önceki sahibi başarısız olduğu” için gelmiş ve “D to D” fikri ile Dell bilgisayarlarının patronundan Arçelik’e kadar onlarca yatırımcıya şirketin hisselerini satarak 42 milyon dolarlık “ikinci tur” risk sermayesini toplamış. Bir Türk olarak Silikon Vadisi’nde elde ettiği başarı göğsümüzü kabartsa da, globalleşen dünyada artık milliyetlerin, cinsiyetlerin, dilin, dinin önemi kalmadı. Önemli olan fikirler, ama iyi ve “uygulanabilir” fikirler. Silikon Vadisi’nde kurulu her beş şirketten birinin Hintli veya Çinliler tarafından kurulmuş olması da bunu gösteriyor.

 

Scenix hikayesinin bizce en çarpıcı yanı Arçelik’in konuya ilgisi ve geleceğe yaptığı yatırım. Ekonomimiz hala enflasyon kalitesizliği ile mücadele etse de, bu örnek, bizim de “yeni ekonominin” gerisinde veya dışında olmadığımızı gösteriyor. Hem de IMF ile 17.kez “bu kez farklı olacak” umudu ile stand-by anlaşması imzaladığımız bir dönemde.

 

GENE HİNDİSTAN !

Sizi bilmiyoruz ama biz yazmaktan, anlatmaktan bıksak da, teknoloji konusunda Hindistan örneğine göz atmakta gene fayda görüyoruz. Financial Times’ın haberine göre ofis kiraları çok yüksek olduğundan, ülkede girişimciler lüks otellerin lobilerinde toplantılarını yapıyorlarmış. Ülkenin refah seviyesi hakkındaki haberleri, Mart ayında Başbakan’ın Hindistan’a yaptığı geziye eşlik eden basın mensuplarının izlenimlerinden takip etmiştik. İşte bu tabloda, ünlü danışmanlık firması McKinsey’in geçtiğimiz aylarda, yeni teknoloji projeleri bulabilmek amacı ile Hindistan’da yaptığı ve 400 civarında proje başvurusu umduğu yarışmaya tam 4,000(yazı ile dörtbin) başvuru olmuş. Bunlardan 67 tanesi için McKinsey çalışma grupları kurmuş ve yaklaşık 30 tanesinin de bu süreç sonunda finansman yaratılarak yatırıma dönüşmesi bekleniyormuş.

 

Para ödüllü bilgi ve güzellik yarışmaları dışında ülkemizde bu tip yarışmaların neden yapılmadığının cevabını hep birlikte arayalım, ancak yeni binyılda, yeni dünyada, yeni ekonomide ve değişen Türkiye’de, “tesis yok”un artık mazeret olmaması gerektiğinin altını çizelim.

 

 

No Comments

Post A Comment