“BU KEZ FARKLI OLACAK !”

 

“BU KEZ FARKLI OLACAK !”

 

Ekonominin ilk kuralı yeryüzündeki her bir ekonomist için onun söylediğinin tam tersini savunan bir diğer ekonomistin bulunduğudur ! Bu sebeple geçen hafta içinde yaşananları ne ideolojik ne de “analitik” bir bakış ile yorumlamaya çalışmayı anlamlı bulmuyoruz. Zaten ekonominin ikinci kuralı da, yukarıdaki iki ekonomistin de hatalı olduğunu söylüyor.

 

HERKESE BRAVO !

 

Yabancıların spekülasyon yaptığını iddia edebilirsiniz, yerlilerin “panik atağı” da söz konusu olabilir, hatta Merkez Bankası’nın pasif hareket ettiğini de iddia edenler çıkacaktır; adına ne derseniz deyin, geçen hafta ekranlarda “kırmızı” yanıp sönen 1,600,000’i görenlerin içi bir garip oldu ! Bundan beş ay önce 700,000’in altında seyreden Amerikan Doları’nın bugünkü değerine baktığımızda dahi aslında birbirimizi tebrik etmeliyiz. Üç yılı kapsayan bir istikrar programını, ortasına gelemeden “rafa kaldıran” ve doları dalgalanmaya bırakıp, “durulmasını” bekleyen idarecilerin yönettiğini zannettiği bir ülkede hala aklımıza sahip olarak, yaşamımızı sürdürme başarısını gösterdiğimiz için hepimize “bravo”!

 

BİR YILDA GELİNEN NOKTA

 

Bundan yaklaşık bir yıl önce Türkiye, G20ler arasına girmiş, G7lerin arasına “niye davet edilmediğini” tartışacak bir güven fazlasıyla, kur çıpası ve %30larda seyreden faizlerle, 2000li yılların farklı olacağını konuşuyordu ! Aradan geçen bir yılda ekonominin başına son derece iyi bir teknisyen getirirken, ekonominin yeniden yapılanması için onlarca yasa düzenlemesini parlamentodan çıkarmayı başardık. Pekiyi şimdi ne yapıyoruz ? Üçüncü krizin zamanlamasını tartışıyoruz ! Bunun tek sebebi kaybedince geri kazanılması zor olan “güven”in “hoyratça” harcanması.

 

LİKİDİTE : ANAHTAR KELİME

 

Geçtiğimiz haftaki ihalede yeterli talebin gelmemesinin de sebebi bu. Birkaç ay öncesine kadar tek bir kurumun teklif vererek üstüne aldığı 300 trilyonluk bir borçlanmayı Hazine’nin yapamamasını piyasa şartlarına veya “çıkarcı Istanbul çevrelerine” bağlamak ile de fazla yol alabilmemiz mümkün değil. Piyasada, özel bankaların ukdesinde 7 katrilyona yakın bir kaynak likit dururken, ihaleye talep gelmemesini bir kez daha oturup düşünmek lazım. Ya da milyar dolarları %2-3 civarı faizlerle yurtdışı muhabirlerinde depo yapan bankalar, neden sınırlı da olsa pozisyon açmaz ? Pozisyon riskinden korkuyorlarsa neden reel sektöre veya en kötüsü bankalar arası piyasada birbirlerine kredi vermez ? İşte bu sorunun cevabını bilebilmek için Merkez Bankası veya kamu bankaları dışında da bankaların nasıl çalıştığını anlamaya çalışmak lazım. Şu anda piyasada “güven”den sonra gelen ikinci anahtar kelime “likidite”. Ellerinin altında “matbaa” olmayan ve “görev zararı” mantığını kendi bilançosuna uygulayamayan özel bankalar “likit” kalmak zorunda. Bu sebeple de, piyasa kuralları içinde döviz talebi yaratan, fiyatları yükselten kurumlara müdahale etmeye halleri de yok, şevkleri de. Bu yüzden ihaleye de girmek istemiyorlar, kredi de vermiyorlar.

 

BURASI TÜRKİYE !

 

İlginç bir ülkede yaşıyoruz. Tasarrufçuya “rantiye”, finans kurumlarına “spekülatör, çıkar çevresi” denilen değişik bir ülke. Başarısız olanların görevden ayrılması “içe sindirilemeyen”, bakanlar kurulu toplantısında konuşulanların dışarı sızdırıldığı devletin resmi kanalı aracılığıyla başbakan tarafından dünyaya ilan edilen bir ülke. Böyle bir ortamda yerli ve yabancı yatırımcıları tekrar piyasaya çekmeye çalışanlar, bu ortamın oluşmasında payı olanlar. Bu “daveti yapacakların” değişmesinde fayda olacağı inancındayız. Unutmayalım ki, yatırım yapanlar için en pahalı dört kelime : “Bu kez farklı olacak” tır.

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment