BİZLER İNANDIK, SİZ DE İNANIN!

 

BİZLER İNANDIK, SİZ DE İNANIN!

Bindokuzyüzseksenli yılların ortalarında Gaziantep’in en önemli endüstriyel gruplarından birisinde genç bir kadın mühendis profesyonel hayatına başlar. Istanbul’da tamamladığı mühendislik eğitiminin ardından aldığı görevin içeriği kadar, grupta çalışacak ilk “kadın mühendis” olmanın da heyecanını yaşayan bu genç kadının ismi Fatma Şahin, çalışmaya başladığı grup ise, daha sonra yirmi yıla yakın emek vereceği, Sanko Grubu’dur. Bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Fatma Şahin, o günleri anlatırken, Sanko Grubu’ndaki çaycı kadının dahi kendisine “kadın mühendis mi olurmuş” diyerek çay getirmediğinin altını çiziyor. Fatma Şahin böyle bir ortamda çalışmaya başlamasının ardından Sanko Grubu’nda üst düzey yönetici rollere yükselmesinin ardından, ikibinli yılların başında politikaya atılması ile birlikte Gaziantep’in parlamentoya yolladığı ilk kadın milletvekili ünvanını da kazanır.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında Dünya Ekonomik Forumu (DEF) tarafından Davos’da açıklanan Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda Türkiye, 135 ülke içinde 124.sırada yer alırken, Ekonomik Katılım ve Fırsatlar alanında 129., Eğitime Erişim alanında 108., Sağlık ve Yaşam başlığında 62. ve Politik Güçlendirme kategorisinde 98. Sırada yeralıyor. Şaşırtıcı olmayan ve ibret alınması gereken bir tablo. Şaşırtıcı değil zira, kadının işgücüne katılım oranı Avrupa Birliği’nde % 65, OECD coğrafyasında % 62, Rusya’da % 68, Brezilya’da % 64, Güney Kore’de % 55 iken Türkiye’de %26. Yani 21.yüzyılda, bilgi çağında beşeri kaynaklarımızın neredeyse yarısından faydalanamıyoruz ve hala “muasır medeniyetler” seviyesine yetişmeye çalışıyoruz! Okuma-yazma bilmeyen her 10 vatandaşımızdan sekizi kadın! Her ne kadar son yıllardaki çabalar ve odaklanma ile kamu çalışanları arasında kadınların oranı %30’lara gelmiş olsa da, 81 ildeki valinin sadece birisi kadın; bine yakın kaymakam arasında yirmiden az kadın var; 26 bakanlıkta hiç kadın müsteşar yok ve Türkiye Cumhuriyeti kabinesinde sadece tek kadın bakanımız var. O bakan da yukarıdaki tabloyu düzeltmeyi kendine hedef edinmiş, otuz yıl once “kadın olduğu için çay servisi alamamış” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin. Türkiye DEF Cinsiyet Eşitsizliği Görev Grubu’nun eşlideri ve Hacı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Şahin’in “yukarıdaki tabloyu inkar sürecini hiç yaşamadan, çözüme odaklanmasını” özellikle takdir ettiğini belirtiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ekonomik cinsiyet eşitliği uçurumunun üç yıl içinde %10’a kadar düşürülmesi hedefi ile yola çıkarken, Güler Sabancı ile Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’i DEF Türkiye Cinsiyet Eşitliği Görev Grubu eşliderliğine getiriyor. Geçtiğimiz hafta içinde Görev Grubu’nun Bakan Şahin başkanlığından düzenlenen İş Liderleri toplantısına katılma şansı buldum. Toplantıda, masanın etrafında Sabancı, Doğuş, Koç, Eczacıbaşı, Boyner gruplarının Yönetim Kurulu Başkanları, TÜSİAD’ın seçilecek yeni başkanı, Turkcell, Vodafone, Borusan Holding ve Yaşar Holding CEO’ları ile birlikte kırka yakın fikir önderi ve karar verici yeralıyordu. Ne yalan söyleyeyim, bu kadroyu görünce, insanın heyecanı pekişmekle kalmıyor; sorunun çözüleceğine yönelik inancı da artıyor. Bakan Fatma Şahin’in gözlerinde ve sözlerinde, o meşhur tezahüratın çoşkusunu hissederek ve mırıldanarak, toplantıdan ayrıldım.”Bizler inandık, siz de inanın!”; sadece kadınlar için değil, ekonomik refah için, adalet için, insanlık için, bu “maçı” alın!

 

 

 

No Comments

Post A Comment