PARANIN DİNİ VAR MI ?

Bir finansman kurumu olarak, “faizsiz bankacılığın” dünyadaki ilk örnekleri olarak Mısır’da eski devlet başkanı Cemal Abdül Nasır döneminde tarım üretiminin finansmanı ve İngiliz sömürge yıllarında Hindistan’daki “kooperatif bankacılık” uygulamaları gösterilebilir. Ancak özel girişimle kurulan ilk faizsiz bankacılık inisiyatifi, tam 30 yıl once kurulan Dubai Islami Bankası olarak tarihe geçti. Bundan iki yıl sonra 1977 yılında Mısır ve Sudan merkezli kurulan Faisal İslam Bankası ve Kuveyt hükümetinin kurduğu Kuveyt Finans Kurumu ile büyüyen “islami bankacılık” dalgası, bugün sadece ellinin üzerindeki Müslüman ülkenin değil aralarında Danimarka, İsviçre, Lüksemburg ve İngiltere’nin de bulunduğu birçok gelişmiş ülkenin gündemine oturmuş durumda.


TÜRKİYE PASTADAN PAY ALMA ÇABASINDA

Standard&Poor’s değerlendirme şirketinin 2002 yılında hazırlamış olduğu bir rapor, küresel olarak İslami bankacılık esaslarına gore yönetilen varlıkların miktarının 200 ile 300 milyar dolar arasında olduğunu belirtiyor. Aynı rapora gore İslami Finans Kurumlarının ortalama büyüme hızı Körfez bölgesinde %10, dünyada ise %15 oranına ulaşmış durumda. Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül ise Körfez ülkelerinden Arap ülkeri dışında gerçekleştirilen yatırımların tutarının 1.3 trilyon dolara ulaştığını belirtirken, Körfez sermayesinin Türkiye’ye çekilmesinin yolunun “faizsiz bankacılık” uygulamalarının yaygınlaşmasından geçtiğini de ekliyor. Bu yüzden bankacılık sisteminin denetim ve gözetimini yapan kurumlar ile büyük kamu bankalarında ve ekonomi bürokrasisinde “özel finans kurumları” geçmişli yöneticilerin sayısının AKP iktidarı döneminde artması herhalde boşa değil ! Küresel olarak “islami bankacılığa” olan talebin arttığını gören sadece uluslararası finans kurumları değil anlaşılan; hükümetimiz de bu trendden finans sistemimizin nasibini alması için  çareyi bulmuş.


ÖZEL FİNANS KURUMLARININ ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

Geçtiğimiz yıl sonu itibarı ile Türkiye’de kurulu bulunan Özel Finans Kurumlarının varlıkları toplamı 4.5 milyar dolara yaklaşıyor. 2004 yılı sonu itibarı ile 264 olan şube sayısı ve 5250 olan çalışan sayısı ile hala bankacılık sektörünün yanında “güdük” kalmış gözükse bile, bu alt sektörün, önümüzdeki on yılda dört kat büyümesi bekleniyor. Ancak Türkiye’deki özel finans kurumlarının konsolide bilançosunun, tek başına sadece Citigroup’un faizsiz, “islami bankacılık” yapan ünitesinin altı milyar dolarlık varlık toplamının gerisinde kaldığını belirtmemiz lazım. Bu boyuta rağmen, ülkemizin sahip olduğu potansiyel nedeniyle, geçen yıl Dow Jones Türkiye İslami Pazar Endeksi oluşturarak, aralarında Arçelik, Tofaş Oto ve Ford Oto’nun bulunduğu, pazar değeri dört milyar doların üzerindeki onyedi şirketi endeks kapsamına aldı. İslami prensiplere gore, yani şeriat ilkelerine bağlı kalınarak yönetilen sermaye piyasassı enstrumanlarının alkol, tütün, kumar, domuz ürünleri, eğlence endüstrisi, savunma ve silah sanayi ile ilişkisi olmayan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapması gerekiyor. Dow Jones, Türkiye için oluşturduğu endekse, Istanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın pazar değeri en yüksek ve en aktif işlem gören banka hisse senetlerini de dahil etmemiş.


ALINACAK ÇOK YOL VAR

Türkiye’de faizsiz bankacılık teması ile yaklaşık onbeş yıl once ortaya çıkan özel finans kurumlarının gelişimi devam ederken, “islami bankacılık” alanındaki büyüme ise ivmelenerek devam ediyor. Örneğin müslüman ülke Malezya’da, bankacılık sisteminde islami enstrumanların ağırlığı %10’lar seviyesine yaklaşmış durumda. “Faizin haram olduğu” noktasından otuz yıl once ortaya çıkan bir sektörün enstruman çeşitliliği konusunda geldiği nokta ise gerçekten takdire değer. “Faizsiz” çalışan Visa kredi kartları, metal, emtia veya dövize endekslenerek değişken oranlı hale getirilen borçlanma enstrumanları, “Şeriat kurulunun uygun bulduğu ilkelerle” yönetilen yüzellinin üzerinde yatırım fonu ve hatta son ayların popüler “ipotek bankacılığı” kavramına alternatif olarak gösterilebilecek “murabaha” yöntemi ilk akla gelebilecek ürünler arasında yer alıyor. Sadece HSBC Türkiye’nin geçen yıl ticari şirketlere finansman amacıyla harekete geçirdiği “islami finansmanın” boyutu 438 milyon dolar seviyesine ulaşmış durumda. Citigroup geçen yıl Eylül ayında Almanya Saksonya eyaleti adına kamu finansmanı amacıyla  100 milyon Euroluk bir “islami tahvil” (sukuk) arzı gerçekleştirirken, Turkcell de 2 yıl önce, benzer yöntemlerle 100 milyon dolarlık finansman imkanı sağladı.


YILIN “ÖZEL FİNANS KURUMU” ÖDÜLÜ BNP PARIBAS’NIN

Sonuç olarak, “faizsiz bankacılık” adı altında gündemde olan İslami finans enstrumanları, sadece iktidar değişikliğine bağlı olarak son birkaç yıldır Türkiye’de değil, tüm dünyada popülerliğini ve kullanırlığını arttırıyor. Geçen yıl en başarılı İslami proje kurumu olarak BNP Paribas’nın, en iyi İslami danışmanlık tedarikçisi olarak Ernst&Young’un seçilmesi, Citigroup, HSBC, Deutsche Bank, ABN Amro, Societe Generale gibi uluslararası finans kurumlarının “faizsiz bankacılık” konusunda gösterdikleri çaba ve aldıkları yol da bize, “paranın dini olmaz” mottosunun doğruluğunu bir kez daha kanıtlıyor.
Kaynaklar: “Sharia Compliant”, 18 Mayıs 2005; Oxford Business Group

       Wall Street Journal, 2 Mayıs 2005         

                    Gulf Daily News, 20 Mayıs 2005

        www.arabnews.com

        www.islamicbankingandfinance.com

 

No Comments

Post A Comment