Oyuncaktan Daha Fazlası….

“Leg godt”; Danimarka dilinde “iyi oynayın” anlamına gelen bu iki kelime, yıllar boyunca birleşerek Lego halini almış ve 80 yılda dünyanın ikinci en büyük oyuncak markası haline gelmiş.  Seksen yıllık Lego markasının temelleri Danimarka’nın  küçücük Billund kasabasında Ole Kirk Christiansen isimli bir marangoz tarafından atılmış. Ekonomik krizin ortasında, 1932 yılında, eşini kaybeden marangoz Christiansen dört çocuğuna bakmaya çalışırken, ahşap oyuncaklar yaratmaya başlar. Birkaç yıl sonra, Hilary Page tarafından yaratılan plastik parçalar ile tanışan Christiansen, oyuncaklarını plastikten yapmaya başlar ve 1958 yılında da tasarımlarının patentini alır.

Aradan geçen seksen küsür yılda Lego’da değişmeyen en önemli detay, hala dünya devi bir aile firması olarak faaliyete geçmesidir. Hatta bu aile yapılanmasının olumsuz yan etkilerini şiddetli biçimde hissederek, yaklaşık on sene önce önemli bir ekonomik kriz dönemine girmiştir. Christiansen’in torunu Kirk Christiansen’in CEO olarak işin başında olduğu dönemde, Lego neredeyse günde bir milyon dolar zarar ederek faaliyetini sürdürmeye çalışır. Lego’nun krizden çıkışını ise 2004 yılında işin başına geçen ilk profesyonel, aile dışından CEO sağlar; eski bir McKinsey danışmanı olan Jorgen Vig Knudstrop kısa sürede radikal bir yeniden yapılanma projesini uygulamaya geçirir. Temel olarak faaliyetlerin konsolide edilerek, ana işe odaklanma felsefesi çerçevesinde, Lego tema parkları satılır, birçok ürünün üretilmesine son verilir ve satılan ürün sayısı neredeyse yarıya indirilir. Yalınlaşma gayreti içinde yaklaşık 130 ülkede satılan Lego ürünlerinin üretiminin önemli bir kısmı Billund’daki fabrikada 768 robot tarafından yürütülürken, Meksika, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’nde de üretim tesisleri oluşturulur.

Seksen yıllık bir aile şirketinin dünyaya armağan ettiği Lego’ların sadece birer oyuncak olduğunu iddia edebilmek pek kolay değil. Dünya üzerindeki her birey başına 86 Lego parçası düşüyor; küçük Lego karakteri figürlerin sayısının, 2019 yılında dünya nüfusunu geçeceği tahmin ediliyor.  Yıllar boyunca Lego’nun en büyük problemi eskimeyen ve yıpranmayan bir ürün yaratılmış olması iken, bu engeli aşmak için firmanın yaklaşık 180 tasarımcıdan oluşan bir ekiple sürekli yeni fikirler üzerinde çalıştığının altını çizmek lazım. Sadece pratik çaba da değil; Lego, Cambridge ve MIT başta olmak üzere birçok üniversite ile çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerine ortak çalışmalar da hayata geçirir. Sonuç mu ? Sonuç olarak inovasyon çabasının sonucunda, Lego on yıl önce zarar ettiği noktadan, yıllık iki buçuk milyar avro kar edecek bir noktaya gelir. Bir anlamda firmanın performansı ve marka bilinirliği geçen ay dünya ile birlikte, Türkiye’de de vizyona giren Lego sinema filmi ile taçlandırılır.

Hayranlıkla anlattığımLego hikayesindeki herhalde en buruk nokta, özellikle Lego karakterler arasında dişi olanların sayısının son derece az olmasıdır. Lego karakterilerinin %86’sının erkek olması toplumun kadınlara yönelik ön yargısının en mikro seviyede de hayatlarımıza yansımasına işaret etmekdedir.  Legolar, sadece birer oyuncak değil, hayatın ta kendisidir….

No Comments

Post A Comment