O GÜN BUGÜNDÜR!

“Eğer düşünecekseniz, büyük düşünün” demiş Donald Trump. Google’ın iki kurucusundan birisi olan Larry Page ise “Büyük hayaller kurun! Çılgın hayaller kurun, inanın dünyada çılgın sayısı az; orada rekabet de az!” diyor. Google’un CEO’su Eric Schmidt daha da ileri giderek, “zahmet edip de plan yapmayın. Hayat fırsatlar dünyası ve hepimiz şansımızı kendimiz yaratıyoruz.” demiş. Listeyi uzatmak mümkün, ancak farklı alanlarda, başarıları ile sadece “imparatorluklarını” değil, kendi kişisel markalarını da yaratan bu iş insanlarının ortak özelliği, kimsenin yapmaya cüret edemediği veya hayal dahi edemediği işlere soyunmuş ve başarmış olmaları.

LinkedIn’in kurucusu Hoffmann diyor ki, “Eğer yeni bir fikri, ürünü, hizmeti yaratırken, pazara çıkartırken, paylaşırken heyecan, tedirginlik duymuyorsan, midende kelebekler uçuşmuyorsa, miden bulanmıyor ve sebepssiz yere terlemiyorsan, bil ki geç kaldın; dünyanın başka bir yerinde, senin yapmaya çalıştıkların, zaten yapılmıştır”. Öyle sıkı filtrelerimiz, zihinsel süzgeçlerimiz var ki, öyle kalın zırhlar ile kendimizi koruyoruz ki, aklımıza gelenleri, yaratıcı beynin yarattıklarını dile getiremiyoruz. Sonucunda da her geçen gün, en iyi fikirler zihnimizde öldürülüyor.

Bir an için detaylı planlamayı bırakıp, sadece zihnimizdekileri dile getirmeye çalışalım. Önce zihnimizi boşaltmaya ve içimizdeki pozitif enerjiyi harekete geçirmeye gayret edelim, sonrasında da sadece ama sadece olumlu olaylara odaklanalım. Yapabilecek misiniz ? Bir an için dün akşam eşinizle veya kız arkadaşınızla olan o sıkıntıyı, dün ofiste tamamlamadan çıktığınız o raporu, borcunu hala ödemeyen müşterinizi ya da hafta sonu yenilen tuttuğunuz takımı unutun. Kolay oluyor mu? Açıkçası bana pek kolay gelmiyor, ama denemeye değer.

Şimdi hep beraber, geçtiğimiz haftayı şöyle bir zihninizden geçirin ve performansınızın zirvede olduğu bir anı hatırlayın. Ne zaman, en büyük heyecan, mutluluk veya enerjiyi hissettiniz ? Hangi anda, zaman mefhumunu dahi yitirecek kadar bir konuya veya insana odaklandınız? Ya da yaptığınızın sizin menfaatinizin de üzerine çıktığına kalpten inandınız ?

“O” anı bulmaya çalışırken, kendini iyi hissetmeyen var mı aranızda ? Şimdi “milyon dolarlık soruyu” yöneltiyorum, pekiyi neden bu çabayı daha sık göstermiyoruz? Niye hayatımızdaki ışığa ve olumlu anlara odaklanamıyoruz ? Neden doğal refleksimiz olumsuz olmak ? Neden zihnimiz olumsuz olma ve olumsuzu düşünme refleksi ile çalışıyor?

Bu zor soruların yanıtlarını bulmaya çalışmaktansa, çözüme odaklanalım. Gerçek şu ki, eğer istersek, hepimiz düşünme tarzımızı değiştirebiliriz. Aslında çözüm çok basit. Önce Steve Jobs’un yaptığı gibi her sabah aynaya bakma disiplinini elde edeceğiz. Ancak aynaya bakarken, en azından kendimize karşı objektif olabilmeyi becermemiz şart. Sonrasında ise, ters giden bir şeylerin olduğunu farkettiğimiz anda, her güne, aslında hayata farklı, hatta daha doğrusu tersten bakabilmeyi deneyeceğiz. Kendimize farklı bir açıdan bakabilmeyi başarabilmek çok kolay değil, ama en büyük adım, ilk adım, yani en azından, bunu denemek için kendimize izin verebilmemiz!

Bir gün olsun, kendimize o izni vermeyi deneyelim ve o gün, bugün olsun!

No Comments

Post A Comment