MİKİ FARE İFLASIN EŞİĞİNDE !

İş amaçlı olarak yaptığım seyahatlerin verdiği yorgunluk yetmemiş olacak ki, 19 Mayıs’daki kısa tatili görünce bu kez de çoluk çocuk yollara döküldük. “Çoluk çocuk” deyince mütevazi bir gruptan bahsetmiyorum; sekiz erişkin ve sekiz çocuktan oluşan, kayda değer bir heyet ile Paris yollarındayız. Hedefimiz, yaklaşık onbeş sene gecikmeli de olsa Euro Disney’i keşfetmek. Yolculuğumuzun başlangıcında Air France’in “tadımızı kaçırmak” için gösterdiği üstün gayretlere (gidişe has olmadığını dönüşte de anladık aslında !) rağmen, güle oynaya Avrupa’nın tam orta yerindeki eğlence parkına ulaşıyoruz.

Neredeyse yirmi yıl önce, 1987 yılında Fransız otoriteleri ile Walt Disney şirketi arasında imzalanan anlaşma, bugün Avrupa’nın en büyük eğlence parkı olan Disneyland Paris ya da Euro Disney’in ilk temellerini atmış. Yaklaşık beş yılda tamamlanan ve ziyaretçilerine kapılarını ilk kez 1992 yılında açan tesis her yıl yaklaşık 12 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. İki eğlence parkı, Disney Stüdyoları, toplam beşbinsekizyüz oda kapasitesine sahip yedi  otel, 27 delikli golf sahası ile Disneyland Paris sadece turizm açısından değil yarattığı yaklaşık 12,500 kişilik doğrudan istihdam ile ekonomik olarak da son derece önemli bir yatırım. Parkın içinde yeralan atmışa yakın mağaza ve yetmişe yakın restoran da yaratılan ekonomik aktivitenin boyutunun göstergesi. Bu kapsamda aralarında McDonald’s, Nestle, Kellogg’s, Coca-Cola, Kodak, Hasbro, France Telecom (ve Orange), Visa, Vauxhall, Esso gibi uluslararası şirketlerin bulunduğu birçok kurumla yapılan işbirlikleri ile parka ek destek sağlanmış.


“KUYRUK” KÜLTÜRÜ

Her köşesinde, sizi heyecanlandıran bambaşka bir manzara ile karşılaştığınız parka ilk adım attığınız andan itibaren, kendinizi hazırlamanız gereken en önemli kavramın “kuyruklar” olduğunu anlıyorsunuz. Sadece değişik gösteriler ve bölümlerde değil, yemekten tuvalete, parka girişten alışverişe kadar neredeyse her aşamada “kuyrukta bekleme” adabına ve sabrına sahip olmanız gerekiyor. Hatta daha da ileri gidilerek, gösteriler ve binilen popüler oyuncaklar için, “fast pass” adı altında, tercihli geçiş sistemleri yaratılmış. “Fast pass” bilete sahip ziyaretçiler, bazen bir saate varan bekleme süresi olan bölümlere, kuyruk beklemeden çok daha kısa zamanda ulaşma şansına sahip oluyorlar. İlginç olan ise “Fast pass” alabilmek için de fazladan para vermek değil, parktaki zamanınızı daha iyi planlamanız gerekiyor. Başarılı bir “endüstri mühendisliği” uygulaması ile gün içi talebi dengelemeye çalışan park yönetimi, ileri saatlere yönelik “Fast pass” üreterek, park içindeki zamanınızı iyi planlamanızı teşvik ediyor. Ancak “kuyruk” kültürüne çok yabancı olmayan bizleri şaşırtan olay ise, girişimci ruhun “artbitraj” imkanlarını değerlendirmeye yeltenmemiş olması idi. Gözlerimiz, kuyruk aralarında, gösteri önlerinde, “Lion King’e iyi yerden bilet var”, “Fast Pass var” ya da “Kuyrukta en önden yer var” diye kısık sesle dolaşan karaborsacıları aradı.


REKOR ZARAR !

Yaklaşık üç milyar Euro tutarında yatırım ile tamamlanan Euro Disney’in kuşkusuz en çarpıcı özelliklerinden birisi de açılışından bu yana “iki yakasının yanyana gelememiş olması”. Yılda bir milyar Euronun üzerinde gelir yaratan tesisin, ortalama olarak her sene yüz milyon Euro zarar yaptığını öğrendiğimizde şaşırmadan geçemedik. Park içinde yer alan otellerin yaklaşık % 80 doluluk ile çalıştığını ve ortalama bir otel müşterisinin kasalara 180 Euro bıraktığını da ayrıca belirtmeliyiz. Bir şişe içme suyunun park içinde 2 ile 5 Euro arasında fiyatlarla müşteri bulduğunu gördüğümüzde parkı kara geçirmenin çok da kolay olmadığını daha iyi anladık (bu arada dikkatli okuyucularımız park içindeki arbitraj imkanlarının sınırsız olduğunu su fiyatları ile de anlamışlardır). Zira hem kapasite kullanımında, hem de fiyatlarda çok da gidebilecek yer kalmamışa benziyor. Bu resme bakarken, Euro Disney yatırımının altına imza atan otuzun üzerinde finans kurumu, büyük yatırımcı Walt Disney şirketi, diğer küçük yatırımcılar ve Euro Disney’in %10’una sahip olan Prens Alwaleed’in bizim parktan aldığımız keyfi alıp almadıklarından pek emin olamıyorum. Bu bağlamda konuşulan planlar arasında, “iflas” bayrağının çekilmesinden, Fransa’dan kamu finansman desteği verilmesine ve Prens Alwaleed’in hisselerini arttırarak hem kaynak yaratması, hem de yönetimde daha aktif yeralmasına varan değişik senaryolar yeralıyor.


MUTLU MÜŞTERİLER

Euro Disney’in finansal sıkıntılarını yazarken, sanmayın ki bunlar işletmeye de yansıyor. Sadece bu yıl Nisan ayında ilk kez açılan Pixar’ın “Toy Story” animasyonundaki Buzz Lightyear karakteri temalı bölüm değil, gezdiğimiz her bölüm ve bindiğimiz her oyuncak “dün açılmış” gibi temiz ve bakımlı. Yani yönetim hizmet kalitesini düşürmek veya güvenlik standartlarından feragat etmek, ya da bazı bölümleri “geçici” olarak kapatmak kolaycılığına başvurmamış. Bunun sonucunda yapılan müşteri mutluluk anketleri gösteriyor ki, parkın ziyaretçilerinin % 81’i verilen hizmetten fazlasıyla tatmin olmuş olarak ayrılırken, % 94’ü parkı tekrar ziyaret etmek ve % 98’i de tavsiye etmek konusunda kararlılar. Biz de parktan ayrılırken bu istatistiklerdeki yerimizi “mutlu” müşteriler olarak alıyoruz.

 

 

No Comments

Post A Comment