“MİGROS TESTİ”

Türkiye’nin en büyük perakende zinciri Migros Türk’ün yüzde 51’lik bölümü geçtiğimiz hafta içinde Moonlight Capital adlı bir fona satıldığını öğrendik. Özel sermaye yatırımcısı (private equity) BC Partners kontrolündeki fonun, Türkiye’de gıda perakendeciliği sektörünün yüzde 22’sini elinde tuttuğu belirtilen Migros’a ödediği bedelin de 4.3 milyar YTL olduğu belirtildi. Financial Times anlaşmayı bir “özel sermaye şirketi” ile bir Türk şirketi arasında “yapılan en büyük satış” olarak tanımladı. Yirmi yılın üzerinde yatırım tecrübesi ve 16 milyar Euroyu aşan mevcut yönettikleri varlıklarla tanınan BC Partners, özellikle stratejik danışmanlık şirketi McKinsey&Co. bünyesinde çalışıp ayrılan birçok danışmanın katılımıyla kurulan bir özel sermaye yatırımcısı olarak öne çıkıyor.


ÖZAYDINLI İMZASI

Dünyanın subprime ve mortgage krizi ile dalgalandığı, Türkiye’deki siyasi istikrarın “türban yasası ile” zorlandığı bir dönemde, gelişmekte olan bir ekonomiye yatırım yapma kararlılığını gösteren BC Partners’a güven veren unsurların başında Bülent Özaydınlı’nın liderliği geliyor. Özaydınlı, Migros’un en parlak dönemine insiyatifleri ile yön veren efsanevi Genel Müdür olarak da hatırlanabilir; 1990-2000 yılları arasında Migros’a on yıl Genel Müdür olarak hizmet veren Bülent Özaydınlı’nın Koç Holding CEO’su olarak görev yaptığı dönemde de, Migros, önemli rakiplerinden Tansaş’ı satın alarak gücüne güç katmıştı. Bülent Özaydınlı, Migros’u satın alan konsorsiyumda azınlık hissedarı olarak yeralmanın yanı sıra Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üstlenecek.


TÜRK PERAKENDE SEKTÖRÜ

BC Partners’a güven veren unsurlardan bir tanesi ise Türkiye’de perakende sektörünün gösterdiği ivmeli büyüme ve taşıdığı potansiyel. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği ve PricewaterhouseCoopers danışmanlık şirketinin ortak hazırlamış olduğu ”Türk Perakende Sektörünün Değişimi ve Ekonomi Üzerindeki Etkileri” konulu rapor, perakende sektörünün 2006 cirosunu 137 milyar dolar olarak hesaplarken, 2010 Yılında bu rakamın 200 milyar dolara ulaşacağı öngörüyor.

Aynı rapora göre Türk perakende sektörünün yüzde 65’ini geleneksel yüzde 35’ini ise Migros’un liderliğini üstlendiği modern perakende kanalı oluşturuyor. Bu çerçevede Türk perakende sektörü mevcut yüzde 65 oranındaki geleneksel perakende pazar payıyla, 1970’lerin Avrupa perakende pazarı ve son kırk yıldaki gelişimine çok benziyor. Avrupa Birliği’nde 1980’li yılların başında yüzde ellilerin altında olan modern perakendeciliğin payı, 2000’li yıllarda yüzde seksenlerin üzerine kadar çıkmıştı. Türkiye’de de, benzer gelişimin  2015 yılında organize perakendeciliğin payını yüzde 45’e çıkaracağı tahmin ediliyor.  Perakende sektörü içinde en büyük payı da yüzde 52,8 ile gıda perakendeciliği alıyor. Bu çerçevede de Migros’un sektördeki liderliğinin, hem pazar payı, hem de mutlak değer ciro olarak güçlenerek devam edeceği beklentisi, Migros’a gösterilen “teveccühü” güçlendiriyor.


DİKENSİZ GÜL OLMAZ !

Kuşkusuz bütün bu olumlu resmin içinde hem sektörü, hem modern perakende kanalını ve dolayısıyla da Migros’u yakinen ilgilendiren en önemli potansiyel tehdit ise Sanayi ve Ticaret Bakanlıgı tarafından hazırlanan ve yasalaşması beklenen “Büyük Mağazalar Kanunu Tasarısı Taslagı”. Taslağın temel amacı, perakendeciliği dolayısıyla büyük mağazacılık alanını düzenlemek ve rekabeti artırmak olsa da, büyük mağazaları şehir dışına çıkarmak ya da haftanın belirli günlerinde kapalı olmasını sağlamak Migros’un menfaatleri içinde olmayacak gibi gözüküyor. Bunun yanı sıra açılmış mağazaların aralarında belirli mesafeler olması ve bir bölgede açılmıs mağaza(ların) olması durumunda yeni, aynı tür mağazaya izin verilmemesinin de, penetrasyonu en yüksek gıda perakendecisi olan Migros açısından olumlu gelişme anlamına gelmeyeceği de açık.


“TESCO TESTİ”

Türkiye’deki ailelerin yaklaşık yüzde 41’ine yani toplam 7.3 milyon haneye ulaşan (ŞOK ve Tansaş hariç)* perakende devi Migros’a yapılan yatırımın yankıları sürerken, BC Partners’ın Moon Capital adlı fonunun kayıtlı olduğu İngiltere’de de perakende sektörüne getirilmek istenen yeni kısıtlamalar konuşuluyor. Toplam cironun 100 ile 120 milyar sterlin arasında, yani Türkiye’deki cironun üç katından daha yüksek olduğu hesaplanan İngiltere gıda perakendeciliği sektöründe rekabetin artırılması son dönemde kamu otoritesinin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu çerçevede, şu anda tartışılmaya başlanan düzenlemenin 2000’den bu yana gündeme gelen üçüncü değişiklik önerisi olduğunu unutmamak lazım. Dört büyük oyuncu, Tesco, Sainsbury, Asda ve Morrison’un %75’ine hükmettiği gıda perakendesi sektörüne getirilmek istenen yeni düzenlemede, dar bölgelerde penetrasyon oranının %60’ın üzerine çıktığı durumlarda, yatırım iştahı olsa dahi büyük oyuncuya, 1000 metrekare alanın üzerinde yeni mağaza açma izninin verilmemesi tavsiye ediliyor. “Tesco Testi” olarak adlandırılan bu yeni rapordan en olumsuz etkilenecek olan şirketin, halen yapılan her üç sterlinlik harcamadan birini alan pazar lideri Tesco olacağı öngörülüyor. Bakalım yasalaşması beklenen Perakende Yasası, Türkiye’de de Migros için bir “test olacak mı ?


* IPSOS-KMG
“Yöneticinin Ulusal Zincirler Rehberi”; Şubat 2008

No Comments

Post A Comment