Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar…..

Fortis Türkiye Kupası finalini izlemek üzere İzmir Atatürk Stadyumu’ndan içeri girdiğimde taraftar grubunun bana Fenerbahçe’nin 26 yıl önce Türkiye Kupasını kazandığındaki ortamı sağlamak için özel bir çaba göstereceğinin beklentisi içinde değildim. Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun rahat koltuklarında, biletimin üzerinde yazan numarada oturarak maç seyretmeye alışmış bir futbol seyircisi ve taraftar olarak, koridorlarda omuz omuza, bağırış çağırış, küfür ve kavga ile maç seyredebilme nostaljisini yıllar sonra bana yaşatan tüm taraftarlara tekrar selam olsun….  

Sadece biletinin üzerinde yazan numaralı koltuğa oturma isteğini, oldukça da nazik bir biçimde dile getiren bir kişiye, dört beş sıra yukarıdan, uçan tekme atan ve kanlar içinde bırakan canlılara ne ad vermek lazım bilmiyorum. Ancak ağzı burnu kanlar içinde kalan zavallı seyirci, stadyumdan çıkarken, özel güvenlik birimlerinin veya polisin de kendisini benim gibi uzaktan izlemesi ve fiili tacizi yapan kişilere müdahale dahi edilmemesini anlayabilmem mümkün değil. En son ne zaman böyle bir stadyumun içinde maç izlediğimi dahi hatırlayamıyorum. Galiba sırf bu yüzden, son 10 yılda Fenerbahçe’nin yaşadığı sosyo-kültürel değişimin mimarı olarak gördüğüm Aziz Yıldırım’a kongrede bir kez daha olsun destek vermek gönlümün borcu olacak.*

 

NEREDEN NEREYE….

Yaklaşık yirmialtı yıl önce, 1983 yılında Stankoviç’in teknik liderliğinde hem şampiyonluğu hem de Türkiye Kupası’nı kazanan Fenerbahçe’nin o zamanki maçlarını seyreden mutlu azınlıktan birisiyim. Bu yüzden oğluma Türkiye Kupası’nın son kez Fenerbahçeli futbolcular tarafından kaldırılışını anlatma mutluluğunu da yaşıyorum. Finalde yendiğimiz Mersin İdman Yurdu’nun, yükselme grubu maçları sonucunda Bank Asya 1.Ligi’ne bu sezon tekrar yükseldiğini söylemem, sanıyorum köprünün altından çok suların geçtiğini gösterecektir.

Sabaha karşı, stadyum kapısında kuyruğa girerek maç izlemeye çalışan, içeri girdikten sonra saatlerce güneş, yağmur, kar altında bekleyen, bilette yazan bir koltuk numarası olduğunu ancak 23 yaşında ilk kez İngiltere’de bir futbol maçı izlediğinde farkeden, maçlarda tuvalet ihtiyacı giderebilmenin mümkün olmadığını düşünen bir neslin üyesiyim. Bu sebeple, sadece taraftarı olduğum Fenerbahçe’nin değil, Türkiye’de üst düzey futbol müsabakalarında yer alan hemen her kulübun sahip olduğu standardları görünce, Türkiye’de hem futbolun, hem de toplumun almış olduğu mesafeyi de gözlemleyebildiğime inanıyordum; ta ki İzmir Atatürk Stadından içeri girene kadar. Bu bağlamda İzmir Atatürk Stadı’nda ağzını açmaya çalışan, ya da sayılamayacak kadar çok yanlışa dur demeye çalışan az sayıdaki bireylere “burası Saraçoğlu değil” diye bağıran insanların, sporda 10 yıllar öncesine, medeniyette ise galiba 1000 yıllar öncesine dönme arzusunu anlamakra ve yorumlamakta güçlük çekmekteyim. Yanlış anlaşılmasın, “takımcılık” yapmak amacında veya arzusunda değilim; aksine bahsettiğim kitlenin tamamı, en azından benim görebildiklerim Fenerbahçe taraftarı idi.

Maçın sonucunun da verdiği motivasyonla (!), bu kavga dövüş içinde stadyumda ne kadar az kalsam yeridir, diyerek maç bitmeden kendimi dışarı attım. İzmir’de kalacağım otele doğru yönelirken, birkaç sene önce yurtdışında ilk kez oğlumla maç izlediğimiz an aklıma geldi. Maçın başmasından birkaç dakika önce gelip, bize ayrılan koltuklara oturabilmemiz ve patlamış mısır ile birlikte içeceğini yudumlarken keyifle hem de oturarak maçı izleyebilmesi oğlumu çok şaşırtmıştı; geri döndükten sonra, Şükrü Saraçoğlu Stadyumun’ndaki ilk maçı ayakta, çaba harcayarak, sigara dumanı ve çekirdek kabukları arasında seyretmekten pek de keyif alamadığını bana söylemişti.

 

BURASI SİNEMA, TİYATRO DEĞİL !

Genç bireyleri futbola, spora teşvik etmeye çalışırken onların sadece vucutlarını değil, dimağlarını da geliştirmenin gayreti içinde olmamız gerekmiyor mu?  Medeniyetin bir parçasının da birlikte birşeyler yapabilmek ve daha yüksek beklentiler içinde olmak olduğunu siz de düşünmüyor musunuz?  Yoksa stadyumlarda hep bir ağızdan söylenen o meşhur slogan gibi “burası sinema, tiyatro değil”, burası stadyum, o zaman acı çekerek, bağırıp çağırarak, omuz omuza kavga dövüş içinde maç izlemek bizim takımımıza verdiğimiz en büyük veya tek fedakarlıktır diye mi düşünüyorsunuz?  Eğer gerçekten öyleyse, Türkiye’de sporun, futbolun, hatta toplumun daha ileriye gitme şansını ben çok sınırlı görüyorum.  

 

* Bu yazıyı Fenerbahçe Olağan Genel Kurulu sonuçlanmadan önce yazıyorum.

No Comments

Post A Comment